45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Alergiczni napastnicy lutego! Pylenie może wywołać symptomy podobne do przeziębienia

Alergiczni napastnicy lutego! Pylenie może wywołać symptomy podobne do przeziębieniaAlergiczni napastnicy lutego! Pylenie może wywołać symptomy podobne do przeziębienia

Dolegliwości ze strony układu oddechowego, śluzówki oczu i nosa, nasuwają dużo częściej skojarzenia z infekcją, niż z uczuleniem, szczególnie gdy na zewnątrz zalega śnieżna pokrywa. Wokół biało, panuje mróz, zziębnięci wyczekujemy autobusu na przystanku, bądź odbieramy dzieci z przedszkola. Mimo wielu okazji do zakażenia, to niekoniecznie przeziębienie złapało nas w swoje sidła.

  • Jakie alergeny w lutym?

  • Jak wygląda alergia na pyłki?

Kalendarz pylenia roślin uznajemy za otwarty już w styczniu. O ile nieprzyjemne symptomy łagodnieją w dniach, w których pada śnieg czy deszcz, a nasilają się, gdy odczuwalna temperatura jest dla nas łaskawsza, możemy śmiało podejrzewać alergię.

Alergiczni napastnicy lutego

  • Trwa kontynuacja pylenia leszczyny, które zainicjowała druga dekada stycznia. Od alergii na pyłki tej rośliny jeszcze długo nie odpoczniemy, najprawdopodobniej będziemy się z nią zmagać do ostatnich dni marca. Leszczynę napotkamy na działkach i lasach. Symptomy są szczególnie intensywne podczas spacerów po sadach czy ogrodach.
  • Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku olchy, która także daje się we znaki już w styczniu, aczkolwiek z tygodniowym opóźnieniem w stosunku do leszczyny. Choć olsza nie jest docelowo miejską rośliną, miejscowości wchłaniające peryferyjne tereny, z czasem zaczynają rozpościerać się na siedliska, które ona porasta. W porównaniu z leszczyną roślina ta jest znacznie dokuczliwszym wrogiem statystycznego alergika.
  • Spacerując przez parki i ogrody, możemy również natknąć się na cis, którego pylenie potrwa do marca.
  • Dodatkowo strzec powinniśmy się grzyba o wyjątkowo toksycznych zarodnikach, jakim jest aspergillus. Może sprowokować nie tylko nieżyt nosa, ale i stan zapalny pęcherzyków płucnych czy astmę oskrzelową.

Bądź świadomym alergikiem!

Alergii na pyłki nie należy traktować pobłażliwie, jeśli się pojawi konieczne jest wdrożenie leków przeciwhistaminowych. W przeciwnym razie możliwy jest rozwój obrzęku dróg oddechowych. Leki zapobiegające alergii możemy bezpiecznie stosować jeszcze przed objawami pylenia. Warto by osoby uczulone nie czekały na pierwsze symptomy i stosowne preparaty wdrażały zgodnie z kalendarzem pyleń. Konkretny alergen, na którego wpływ jesteśmy podatni, zdiagnozujemy przeprowadzając testy u alergologa, bądź poprzez zauważenie momentu pierwszych oznak uczulenia, które powtarzają się z roku na rok.

Pamiętajmy, iż stężenie olchy i leszczyny nasili się w trzeciej dekadzie lutego.

alergia objawy alergii alergia w lutym uczulenie zimą pylenie w lutym co pyli w lutym

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach