45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Alergia w styczniu - Czy to możliwe?

Alergia w styczniu - Czy to możliwe?Alergia w styczniu - Czy to możliwe?

Trwa styczeń. Jest zimno, tęsknie wypatrujemy lata i mogłoby się wydawać, że uciążliwy katar to znowu symptom infekcji. Nic bardziej mylnego. O ile dokucza pieczenie oraz łzawienie oczu, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż zmagamy się z alergią na pyłki.

Jeżeli zima przebiega łagodnie leszczyna może rozpocząć pylenie tuż po Sylwestrze, choć na ogół ten moment przypada na drugą połowę miesiąca. Także u takich roślin, jak brzoza i olsza jest to możliwe mimo chłodnej aury, gdyż najpóźniej wczesną jesienią u tych drzew uformowały się męskie kwiatostany, które zwykle określamy mianem bazi.

  • Jak wygląda alergia?

  • Co nas uczula?

Alergia, a może przeziębienie?

Bazie uwalniając ziarna pyłku podrażniają błony śluzowe alergika w wyniku czego dochodzi do wodnistego kataru, drogi oddechowe zdają się być niedrożne, a ponadto występuje pieczenie oczu, kichanie i swędzenie nosa. Alergię trudniej złagodzić, jeżeli jej symptomy pomylimy z przeziębieniem, dlatego powinniśmy przyjrzeć się w jakie dni czujemy się gorzej. Jeśli złe samopoczucie nasila się w dni słoneczne, zwłaszcza gdy przebywamy poza domem, natomiast ulgę zaczynamy odczuwać dopiero w dni z opadami śniegu, bądź deszczu, mamy najprawdopodobniej do czynienia z uczuleniem.

Co nas uczula?

Styczeń wprowadza w nas okres dziesięciu miesięcy w czasie, których alergicy zmagają się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Liczba alergików systematycznie wzrasta. Pylenie przebiega u roślin gdy sumaryczna temperatura urośnie do wysokości typowej dla danego gatunku.

Leszczyna inicjuje pylenie wraz ze wzrostem temperatury. Czas jej pylenia może się przesunąć, aż do kwietnia, w zależności od panującej temperatury, najpóźniej przypada na rejon górski. Leszczyna jest najczęściej pierwszym źródłem pyłku dla pszczół. Bazie stają się coraz dłuższe. Wraz z nadejściem wietrznych, słonecznych dni pyłek wydostaje się z nich na zewnątrz. Z uwagi na brak liści, pyłki łatwo się przemieszczają. O ile trafią do spojówki oka lub śluzówki dróg oddechowych, następuje reakcja alergiczna.

Niemal równocześnie występuje pylenie olchy o wysokim znaczeniu klinicznym, które ma związek z nierozpoznaniem u alergików symptomów uczulenia. Alergia na olchę krzyżuje się z alergenami leszczyny. Możemy zmagać się z jedną, albo obiema z nich.

Najwcześniej alergia wystąpi na zachodzie, południowym zachodzie oraz w centrum Polski. Jako roślina wiatropylna, szybko zwiększy terytorium objęte jej alergenami. Osoby uczulone powinny unikać spacerów przez park, szczególnie w słoneczne dni, do czasu, aż pylenie osłabnie.

alergia uczulenie co pyli w styczniu alergia objawy
Komentarze
Dodano: 05 Kwiecień 2016
Autor: Marysia
Ocena:
Nie wierzyłam ale w tym roku dopadła mnie alergia której objawy były podobne do przeziębienia, ale ile można być przeziębionym bez gorączki ani bólów. Poszłam do lekarza i rzeczywiście aż nie wierzyłam ze mogę byc uczulona na jakieś drzewka
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach