Czym jest alergia? Samo słowo „alergia” pochodzi od połączenia dwóch słów w języku greckim: allos-inny oraz ergon-praca i oznacza niewłaściwą reakcję układu odpornościowego organizmu w momencie ekspozycji na substancje, które ją wywołują. Reakcja ta ma charakter nabyty, a organizm osoby mającej alergię (zwaną również nadwrażliwością) w chwili kontaktu z substancją uczulającą odpowiada szeregiem objawów spośród niżej wymienionych:
Jakie są objawy uczulenia?
Co to jest alergia?
- katarem,
- zatkanym nosem,
- napadami kichania,
- dusznością,
- częstym, nawracającym zapaleniem oskrzeli,
- kaszlem, któremu nie towarzyszy ostra infekcja,
- zapaleniem spojówek,
- swędzącymi zmianami skórnymi,
- nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych.
Wymienione powyżej objawy mogą oznaczać rozwój alergii w naszym organizmie, a każda kolejna ekspozycja na substancję uczulającą (alergen) będzie wzmacniać reakcję immunologiczną. Alergenami są zazwyczaj białka występujące wokół nas, pobudzają one nasze własne przeciwciała typu IgE (które prawidłowo powinny bronić nasz organizm przed pasożytami) inne komórki w organizmie (bazofile i komórki tuczne) do wydzielania między innymi histaminy (czyli substancji sprzyjających stanom zapalnym) co powoduje wymienione reakcje. W przypadku zaobserwowania wyżej wymienionych objawów, należy udać się do lekarza, który po wykluczeniu innych czynników chorobowych zaleci wykonanie testów alergicznych.
Do podstawowych testów alergicznych zaliczamy testy skórne, np. punktowe, które polegają na naniesieniu przez pielęgniarkę lub inną osobę wykwalifikowaną na powierzchnię skóry (zazwyczaj przedramienia) w ustalonych odstępach niewielkiej ilości alergenów, przede wszystkim wziewnych (drzew, traw, zbóż, zwierząt domowych, pyłków traw i zbóż oraz roztoczy kurzu domowego) oraz roztworu histaminy (kontrola dodatnia) oraz soli fizjologicznej (kontrola ujemna), a następnie przekłuciu naskórka w celu wprowadzenia substancji do obszaru skóry właściwej ostrzem o długości 1 mm. Wynik odczytuje się po ok. 20 minutach i zaznacza się go pięciostopniową skalą od 0 (wielkość reakcji na roztwór soli fizjologicznej) do ++++ (co oznacza wielkość bąbla dwukrotnie większą od bąbla histaminowego, lub bąbel z nieregularnymi wypustkami - nibynóżkami).
Drugim podstawowym typem testów są testy z krwi służące do oznaczenia poziomu immunoglobuliny IgE całkowitych, lub swoistych. Wykonuje się je u osób, u których istnieją przeciwwskazania do testów skórnych, np. z powodu występowania nasilonych zmian chorobowych na skórze, oraz u dzieci poniżej 5 roku życia. Prawidłowy poziom IgE jest zależny od wieku np., dla półrocznego dziecka wynosi on 7,3 kU/l (kilojednostek na litr surowicy), natomiast dla 6-latka wynosi już 56 kU/l. U alergika poziom ten jest znacznie podwyższony, jednakże nie zawsze przekroczenie normy oznacza alergię, należy wykluczyć choroby pasożytnicze, bakteryjne, nowotworowe oraz autoimmunologiczne. Testy te są bezpieczniejsze niż testy skórne, gdyż alergen jest podawany poza organizmem i nie ma kontaktu z osobą uczuloną, są jednak mniej czułe i droższe.
Co o tym sądzisz?