45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 003 produktów w 209 kategoriach

Alergia na słońce – sprawdź, czy ją masz!

Alergia na słońce – sprawdź, czy ją masz!Alergia na słońce – sprawdź, czy ją masz!

Współcześnie, alergie na słońce występują coraz częściej. Nie objawiają się wyłącznie latem (jak mogłoby się wydawać), ale w praktycznie każdym momencie roku, nie tylko wtedy, gdy słońce jest najmocniejsze. Jeżeli np. wiosna jest ciepła, to alergia może pojawić się nawet w pierwszych dniach lata.

Dermatolodzy zaznaczają, że choć mówi się o „alergii na słońce”, nie jest to alergia w pełnym tego słowa znaczeniu. Bardziej słusznie określa się ją jako miejscową reakcją toksyczną. Objawy takiej reakcji są nasilone w takim stopniu, w jakim słońce promieniuje na skórę.

  • Jakie są objawy alergii na słońce?

  • Od czego uczulenie na słońce?

Jak wygląda alergia na słońce? Najczęstsze objawy

Po drugim albo trzecim wystawieniu naskórka na działanie promieni słonecznych, pojawiają się na niej czerwone plamki i niewielkie krosty. Zwykle takie zmiany nie dotyczą twarzy, a ich umiejscowienie to przede wszystkim ramiona, stopy, szyja, przedramiona i dekolt. Często plamom i krostom towarzyszy swędzenie wystawionych na słońce miejsc.

Co ciekawsze, u niektórych osób dolegliwości znikają po niecałych ośmiu dniach opalania. Choć opalanie samo w sobie nie jest zbyt zdrowe dla organizmu, to w tym przypadku opalenizna staje się pewnego rodzaju „warstwą ochronną” dla narażonej na alergię skóry.

Niestety, tego typu dolegliwość jest dość trudnym problemem medycznym. Ciężko ją zdiagnozować. Jednak można radzić sobie z nią w następujący sposób:

  • Unikanie alergenu, jak w przypadku każdej alergii. Oznacza to niewystawianie się bezpośrednio na nasłonecznienie, unikanie kąpieli słonecznych, a także stosowanie na co dzień wysokich filtrów przeciwsłonecznych.
  • Można zastosować profilaktyczną kurację na bazie beta-karotenu i selenu. Stosuje się ją na dwa tygodnie przed planowanym wakacyjnym wyjazdem, zaś na miejscu konieczne jest stosowanie odpowiedniego kremu z filtrem.
  • Kolejną opcją jest fotochemioterpia wykonywana u dermatologa.
  • Albo zastosowanie kuracji na bazie leków przeciwko malarii.

Skąd się to bierze?

Przyczyny alergii na słońce nie są do końca wyjaśnione. Niektórzy dermatolodzy uważają, że odpowiedzialne są promienie UVA, co potwierdzać może niewłaściwe używanie kremów z filtrem (albo właściwie ich nie używanie). Większość kremów przeciwsłonecznych chroni przed promieniami UVB, a tylko w niewielkim stopniu przed UVA. Plażowicze często wystawiają się na słońce w porach największego promieniowania, co może być przyczyną wzrostu częstotliwości występowania tej alergii.

alergia opalanie alergia na słońce krem z filtrem do opalania
Komentarze
Dodano: 16 Lipiec 2016
Autor: Marta
Ocena:
Ja kocham wylegiwanie się na słońcu i dzięki Bogu nie mam na nie alergii, ale znam osobę, która ma bardzo jasną karnację i faktycznie jest na słoneczko uczulona.
Odpowiedź
Dodano: 06 Lipiec 2016
Autor: KAMILA
Ocena:
U MNIE KIEDYŚ SŁOŃCE SPOWODOWAŁO ZMIANY SKÓRNE PO LEKACH, ALE ŻE JEST COŚ TAKIEGO, JAK ALERGIA NA SŁOŃCE NIE MIAŁAM POJĘCIA.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 003 produktów w 209 kategoriach