45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Alergia na przyprawy – ryzykujesz wstrząs anafilaktyczny!

Alergia na przyprawy – ryzykujesz wstrząs anafilaktyczny!Alergia na przyprawy – ryzykujesz wstrząs anafilaktyczny!

Skóra swędzi. Trudno stwierdzić, skąd u Ciebie wziął się katar, kaszel oraz podrażnienia. Wiesz na pewno, że nie są wywołane sierścią zwierząt, wykluczyłeś też skonsumowany posiłek. Jednak, możesz nie wiedzieć, że istnieją alergię na przyprawy.

Cynamon oraz czosnek, to dwie z nich, które najmocniej uczulają. Słabszymi alergenami okazuje się wanilia i pieprz czarny. Na typowych objawach alergii może się jednak nie skończyć, ponieważ zdarza się, że prowadzą do anafilaksji.

  • Jakie są objawy alergii na przyprawy?

  • Jakie są popularne alergeny?

Grupy ryzyka

Wg naukowców z American College of Allergy, Asthma and Immunology, notuje się coraz częstsze alergie na przyprawy. Cierpieć na nie może aż 3 % społeczeństwa. Środowisko medyczne przyczyn upatruje w kosmetykach, do których dodaje się przyprawy. Dlatego powód, dla którego wśród osób, u których objawia się ta alergia najczęściej są kobiety, wydaje się być oczywisty. Nie bez znaczenia jest również alergia na pyłki brzozy lub pylicę.

Podejrzenie o ten rodzaj alergii, pada gdy alergię wywołują żywność i kosmetyki, które na pozór wydają się nie mieć ze sobą nic wspólnego.

Nie bez znaczenia jest ilość zastosowanych w mieszance przypraw, gdyż i z ich liczebnością ryzyko wzrasta.

Popularne alergeny

  • Czosnek – ponieważ nie występuje na liście12 najczęstszych alergenów w Unii Europejskiej, na produktach go zawierających, nie ma wymogu umieszczania o nim informacji. Disiarczek diallilu, uczula po zniszczeniu struktury komórkowej czosnku.
  • Pieprz czarnyalergia na ten składnik pokarmowy najczęściej dotyczy osób, które są uczulone na pyłki brzozy, bądź bylicy. Symptomy nie są zbyt nasilone, mimo to możliwy jest wstrząs anafilaktyczny.
  • Cynamon – niesie ze sobą średnie ryzyko alergii, za którą odpowiada aldehyd cynamonowy obecny w olejku cynamonowym. Na ogół jednak alergia ma charakter kontaktowy, a od spożycia zależy dużo rzadziej. Dawka diagnostyczna u lekarza wynosi pół grama.
  • Wanilia – często ma związek z alergią krzyżową na balsam peruwiański. Odczyny krzyżowe wiążą się z reakcją uczuleniową objawiającą się podobnie do właściwego alergenu.

Ryzyko reakcji anafilaktycznej

Wstrząs anafilaktyczny jest gwałtownie zachodzącą reakcją organizmu na dany czynnik Przeważnie następuje w ciągu pół godziny od kontaktu, ale możliwa jest opóźniona reakcja ( nawet do 72 godzin). Najczęściej wstrząsowi towarzyszą: kołatanie serca, osłabienie, wymioty, nudności, brak powietrza, chrypka i zawroty głowy. Tętno spada u 1 na 3 osoby, a z nim pojawia się bladość skóry oraz odczucie chłodu i spocenia. Bezpośrednio życiu zagraża opuchnięcie tkanek gardła, w wyniku czego nie można zaczerpnąć oddechu.

Co teraz?

Konieczne jest wyeliminowanie uczulających przypraw, co wymaga zmiany przyzwyczajeń żywieniowych. Należy zwracać większą uwagę na skład posiłków spożywanych na mieście.

wstrząs anafilaktyczny czosnek przyprawy alergie na przyprawy wanilia cynamon pieprz czarny uczulenie na przyprawy czy przyprawy uczulają

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach