45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Alergia na metale. O roli testów płatkowych

Alergia na metale. O roli testów płatkowychAlergia na metale. O roli testów płatkowych

Alergia na metal może dotknąć każdego, ponieważ produkty wykonane z tego materiału otaczają nas niemal z każdej strony: w przyborach kuchennych, monetach, biżuterii itd. Uczulenie w takim przypadku ujawnia się podczas kontaktu alergika z metalem. Dzieje się tak, ponieważ organizm nieprawidłowo odczytuje alergen i wykazuje na niego nadmierną reakcję.

Oczywistym sposobem na pozbycie się objawów alergii, jest ograniczenie kontaktu z metalem, na który jest się uczulonym. Niestety, istnieją przypadki, w których jest to bardzo trudne albo wręcz niewykonalne. Najczęściej uczulają nikiel, chrom i aluminium, choć prawdą jest, że można się uczulić na każdy inny metal. Wśród objawów takiej alergii wyróżniamy:

  • Jak wyglądają testy na alergię?

  • Jak się robi testy płatkowe?

Czasem pojawiają się poważniejsze symptomy, takie jak zapalenie spojówek i duszność, mogąca stać się przyczyną astmy. Niestety, w przypadku alergii na metal objawy mogą utrzymywać się nawet przez okres kilku tygodni. Właśnie dlatego warto wykonać testy alergiczne i odczulenie, które mogą wyeliminować alergię na dany metal.

Testy płatkowe („naskórkowe”)

Testy płatkowe to obecnie najczęściej wykorzystywane narzędzie do diagnostyki tego typu uczuleń. Służą one do wykrywania alergii kontaktowej na związki drobnocząsteczkowe – metale, leki, żywice naturalne, substancje zapachowe, żywice syntetyczne, składniki gumy, kleje, rośliny, perfumy. W połączeniu z naświetleniem promieniami ultrafioletowymi służą do wykrywania fotoalergii.

Uściślając, polegają one na aplikacji na skórę, np. na plecach, niewielkiej ilości potencjalnego alergenu. Zazwyczaj alergenów jest kilkanaście lub kilkadziesiąt jednocześnie. Potem obserwuje się skórę w miejscu, w którym został zaaplikowany dany związek. Obserwację wykonuje się w odstępach czasowych: po 2,3,4 dniach od założenia testu.

Jeżeli na skórze pojawi się odczyn zapalny, oznacza to, że mamy do czynienia z alergią. Dzięki takiej metodzie wiadomo, czego musi unikać dana osoba, aby nie mieć reakcji uczuleniowej. Testy płatkowe nie wymagają ze strony pacjenta specjalnego przygotowania i są całkowicie bezpieczne, ponieważ ilość aplikowanych alergenów jest podawana tylko na małą powierzchnię skóry i w niewielkich ilościach.

Tego typu test można wykonać u każdego chorego z przewlekłym, swędzącym wypryskiem i lichenizacją, gdy istnieje podejrzenie, że przyczyną może być alergia kontaktowa. W trakcie testów nie można moczyć pleców, trzeba też unikać przepocenia i gwałtownych ruchów, a substancje pozostawia się na skórze przez 48 godzin.

alergia AZS testy alergiczne na alergię
Komentarze
Dodano: 09 Sierpień 2016
Autor: Daga
Ocena:
Okropieństwo, u mnie reakcja alergiczna po 2 dniach była mega, strasznie swędziało aż zaczęło boleć i zgłosiłam się do lekarza wcześniej.
Odpowiedź
Dodano: 28 Lipiec 2016
Autor: Agata
Ocena:
Chyba też powinnam zrobić sobie takie testy, bo jak noszę sztuczną biżuterię to barwi mi skórę.
Odpowiedź
Dodano: 01 Czerwiec 2016
Autor: Monika
Ocena:
Ja tez miałam te testy i mam uczulenie na kadm i cos jeszcze co się znajduje w barwnikach do ubrań, więc muszę wybierać raczej niebarwione.
Odpowiedź
Dodano: 23 Maj 2016
Autor: Natka
Ocena:
Miałam takie testy płatkowe i wyszła mi silna alergia na nikiel. Lekarz uswiadomił mnie że nikiel znajduje sie nawet w jedzeniu o czym nie wiedziałam, dlatego wazne jest unikanie pewnych produktów. Lekarze rzadko decydują się na testy płatkowe, sami musimy zadbać o swoje zdrowie.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach