45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Aborcja a depresja. Jak jest naprawdę?

Aborcja a depresja. Jak jest naprawdę?Aborcja a depresja. Jak jest naprawdę?

Aborcja to bardzo kontrowersyjny temat, który budzi wiele emocji. Obojętnie po której stronie barykady jesteśmy, warto poznać najważniejsze „suche fakty” na ten temat. Podczas dyskusji nad słusznością czy niesłusznością takiego postępowania, często pojawia się temat poarborcyjnej depresji. Jakie są symptomy tej reakcji emocjonalnej i jak często ona występuje? Co mówią lekarze i statystyki?

Dla niektórych może okazać się dość szokujące, że co roku około 42 miliony kobiet na całym świecie przeprowadza aborcję. Normalnym i oczywistym jest, że po jej dokonaniu pojawia się rozchwianie emocjonalne. Według statystyk, szczególnie trudne są pierwsze dni, zwłaszcza, gdy kobieta ze względów religijnych czy przekonaniowych czuje się rozdarta.

  • Jak poradzić sobie po aborcji?

  • Jak radzić sobie z depresją?

Niektóre osoby potrzebują pomocy psychologicznej po takim przejściu, inne radzą sobie z tym faktem samodzielnie. Trudno jest generalizować w tej kwestii – wszystko zależy tutaj od powodu przeprowadzenia aborcji, tego, czy decyzję podjęto samodzielnie, czy z czyjąś pomocą, oraz od osobowości i przekonań kobiety.

Odczucia po aborcji to kwestia indywidualna

W niektórych osobach może wywoływać to smutek, złość, żal do samej siebie i poczucie winy. Spotyka to głównie kobiety zamieszkujące kraje, w których aborcja jest tematem tabu i wiąże się z napiętnowaniem społecznym. Jeśli takie uczucia zaczynają przytłaczać, nie potrafi się ich opanować , należy skonsultować się ze specjalistą – to objawy depresji klinicznej. Częstą przyczyną depresji poaborcyjnej jest również poczucie osamotnienia albo nie podjęcie tej decyzji samodzielnie (np. gdy ktoś zmusza kobietę do usunięcia ciąży).

Czym jest syndrom poaborcyjny. Trudny i niejednoznaczny temat

W niektórych środowiskach lekarskich i naukowych twierdzi się, że część kobiet po przebyciu aborcji nie odczuwa żadnych cierpień natury psychicznej. Jednocześnie istnieje spór o istnienie syndromu poaborcyjnego. To termin, który wprowadzono w 1981 roku w USA, oznaczający zespół symptomów towarzyszących niedoszłym rodzicom (kobiecie i mężczyźnie) po przerwaniu ciąży. Jego objawami są:

  • Stany depresyjne,
  • Żal, smutek,
  • Lęk o własne zdrowie, swojej rodziny,
  • Zaniżona ocena własnej wartości.

Aborcja i polskie prawo

Obecnie polskie prawo dopuszcza obecnie aborcję tylko w trzech przypadkach, jeśli dokona się ją w innej sytuacji, stanowi to przestępstwo:

  1. Gdy ciąża zagraża życiu albo zdrowiu kobiety – jeśli osoba ciężarna cierpi na ciężką chorobę i lekarz stwierdzi na piśmie, że ciąża jednoznacznie może pogorszyć jej stan zdrowia i doprowadzić do zgonu, aborcja jest legalna. Potrzebne jest zaświadczenie wydane przed specjalistę.
  2. Gdy u płodu wykryto nieodwracalne, ciężkie wady – do 21 tygodnia ciąży można ją usunąć, jeśli badanie prenatalne wykryje, że u nienarodzonego dziecka są poważne, nieuleczalne wady rozwoju (np. wodogłowie).
  3. Gdy kobieta jest ofiarą gwałtu – jeśli ciąża jest wynikiem przestępstwa i gwałt zostanie zgłoszony na policję, kobieta zostaje poddana przesłuchaniom i badaniom lekarskim. Wówczas, tylko pod takim warunkiem, udzielone zostaje jej zaświadczenie uprawniające do przerwania ciąży. Jeśli gwałt zostaje zgłoszony zbyt późno, po kilku tygodniach, znikną ślady przemocy, otrzymanie takiego zaświadczenia jest niemożliwe. Zabieg można przeprowadzić legalnie tylko do 12. tygodnia trwania ciąży.
depresja aborcja depresja poaborcyjna syndrom poaborcyjny
Komentarze
Dodano: 02 Czerwiec 2016
Autor: Roksana
Ocena:
Szkoda, że żyjemy w kraju, w którym nie możemy decydować o własnym życiu, wydaje mi sie że lepiej przeprowadzić aborcję niż potem znaleźć niewinne niemowle na śmietniku...
Odpowiedź
Dodano: 24 Maj 2016
Autor: Magda
Ocena:
Do Juliana "dobra zmiana": ciekawe czy masz dzieci, choć lepiej, żebyś nie miał z takimi poglądami, i ciekawe, czy byłbyś takiego samego zdania, gdyby Twoja żona lub córka miała urodzić dziecko z gwałtu lub bardzo chore. Nic nie jest w życiu czarne lub białe w 100%, a punkt widzenia zależy... chyba wszyscy to znają. Ps. Oczywiście nie życzę źle nikomu.
Odpowiedź
Dodano: 24 Maj 2016
Autor: Magda
Ocena:
Do Juliana "dobra zmiana": ciekawe czy masz dzieci, choć lepiej, żebyś nie miał z takimi poglądami, i ciekawe, czy byłbyś takiego samego zdania, gdyby Twoja żona lub córka miała urodzić dziecko z gwałtu lub bardzo chore. Nic nie jest w życiu czarne lub białe w 100%, a punkt widzenia zależy... chyba wszyscy to znają. Ps. Oczywiście nie życzę źle nikomu.
Odpowiedź
Dodano: 24 Maj 2016
Autor: Julian
Ocena:
Aborcja to morderstwo i powinna być bezwzględnie zakazana. Tyle w temacie.
Odpowiedź
Dodano: 14 Maj 2016
Autor: xenia
Ocena:
moja koleżanka przeszła aborcję i jakoś niespecjalnie się to odbiło na jej psychice, może dlatego, że nie chciała dziecka
Odpowiedź
Dodano: 19 Kwiecień 2016
Autor: Mama
Ocena:
Czasem kobieta nie ma wpływu na utratę dziecka, wtedy jest chyba najgorzej.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach