Toksoplazmoza jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób, przed którymi muszą się chronić kobiety ciężarne. Jest to choroba pasożytnicza, która powoduje nie tylko spustoszenie w organizmie matki, ale niezwykle negatywnie działa na rozwijający się płód. Żywicielem pośrednim pasożyta, od którego zaraża się człowiek jest kot domowy.
Co to jest toksoplazmoza?
Jakie są objawy toksoplazmozy?
Jak się można zarazić?
Głównie do zarażenia dochodzi poprzez spożycie surowego lub poddanego nieodpowiedniej obróbce termicznej mięsa z cystami pasożytów. Zarazić się można również mając kontakt z kotami. Szczególnie zjadając potrawy, które mogą być zanieczyszczone kałem, śliną czy moczem kotów chorych na toksoplazmozę. Rzadziej, ale również, dochodzi do zakażenia drogą kropelkową.
Pierwsze objawy mogą być niewidoczne
Choroba ta jest o tyle niebezpieczna dla kobiet w ciąży, że można w ogóle nie wiedzieć, iż jest się zarażonym. Objawy mogą być bardzo długo ukryte i w ogóle nie dawać o sobie znać. Czasami jednak jest wręcz odwrotnie – manifestują się dość silnie. Pojawia się gorączka, węzły chłonne zostają powiększone, może dojść do zapalenia opon mózgowych i do zapalenia mózgu, pojawiają się również dolegliwości ze strony stawów oraz innych narządów. Pierwsze objawy, jeśli w ogóle wystąpią, mogą przypominać znane nam wszystkim objawy przeziębienia czy grypy.
Działanie toksoplazmozy na płód
Niestety, jeśli choruje matka, to również zainfekowane zostanie dziecko. Objawy choroby u płodu i spowodowane nimi skutki uboczne są właściwie nieodwracalne. Najczęściej dochodzi do upośledzenia czynności ośrodkowego układu nerwowego. Choroba może występować w formie ostrej i przewlekłej, bardzo często prowadzi do śmierci płodu.
Zapobieganie chorobie
- Pielęgnacja swojego ciała jest niezwykle ważna w trakcie ciąży. Szczególnie należy pamiętać o częstym myciu rąk, zwłaszcza przed przygotowywaniem posiłków czy przed samym jedzeniem
- Warzywa i owoce z własnych oraz innych upraw należy bardzo dokładnie myć, ponieważ mogły one mieć kontakt z zakażonymi zwierzętami
- Kobieta w ciąży powinna również szczególnie uważać na spożywane mięso. Nie wolno w tym czasie jeść popularnych „tatarów”, ani innych dań mięsnych przygotowywanych bez ich obróbki termicznej
Leczenie toksoplazmozy
Matkę wyleczyć jest stosunkowo łatwo, jeśli choroba została wykryta zawczasu i przed zajściem w ciążę. Podlega ona wtedy kuracji antybiotykowej, czasami należy ją powtórzyć kilka razy pod rząd. Dla kobiet w ciąży leczenie przebiega w inny sposób, leczy się kobietę lekami innego typu. Niestety nie można zastosować leczenia dla noworodków, które przeżyły zakażenie – uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego oraz uszkodzenia narządów są nieodwracalne.
Co o tym sądzisz?