42 299 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 771 produktów w 204 kategoriach

ABC astmy alergicznej

ABC astmy alergicznejABC astmy alergicznej

Astma, nazywana również dychawicą, jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych powodującą trudności z oddychaniem. Astma bardzo często idzie w parze z alergią wziewną. Wówczas mamy do czynienia z tzw. astmą alergiczną, której ataki pojawiają się w odpowiedzi na czynnik alergenny jak kurz czy pyłek roślin. Badania wskazują, że w naszym kraju na astmę cierpi około 11% społeczeństwa, w czym u ponad 70% z nich zaobserwowano powiązanie tej choroby z alergicznym nieżytem nosa czyli tzw. „katarem siennym”. W trakcie badań okazało się również, że większość chorych na astmę alergiczną nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. W trakcie prowadzonych badań u około 70% pacjentów po raz pierwszy postawiono diagnozę wskazującą na tę chorobę1.

Co dzieje się w organizmie w trakcie ataku astmy oskrzelowej?

Powietrze wdychane nosem, przepływa tchawicą i dostaje się do oskrzeli by ostatecznie trafić do płuc. Oskrzela zbudowane są z tkanki chrzęstnej, która stanowi szkielet dla wyściełającej je błony śluzowej i otaczających mięśni. W trakcie napadu astmy mięśnie ścian oskrzeli kurczą się przez co ich światło się zwęża utrudniając przepływ powietrza do i z płuc Wyściełająca oskrzela śluzówka staje się opuchnięta, z powodu rozwoju stanu zapalnego, co dodatkowo ogranicza przepływ powietrza. Przez te procesy chory zaczyna kaszleć i brakuje mu powietrza. W przypadku osób chorych na astmę dochodzi do trwałych zmian w budowie oskrzeli w wyniku przewlekłych stanów zapalnych. Mięśnie ulegają przerostowi, przez co dochodzi do zgrubienia ścian oskrzeli, zwiększa się też liczba naczyń krwionośnych2.

Ataki astmy, a alergeny

Astma, jak i alergia, są wynikiem zaburzeń w  funkcjonowaniu układu immunologicznego. Obydwie przypadłości związane są z intensywną odpowiedzią tego układu na określony czynnik, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. W przypadku astmy o podłożu alergicznym czynniki wywołujące ataki, tak jak przy alergii, nazywamy alergenami. W odpowiedzi na kontakt z alergenem  organizm uczuleniowca  wytwarza przeciwciała (głównie klasy IgE). Przyłączają one czynnik drażniący np. pyłek i aktywują komórki układu immunologicznego, głównie komórki tuczne. W wyniku aktywacji komórki tuczne uwalniają związki prozapalne będące przyczyną miejscowego stanu zapalnego. W odpowiedzi na te czynniki w astmie alergicznej dochodzi także do nadmiernego skurczu mięśni oskrzeli, co związane jest z atakiem duszności. Obecne w śluzówce oskrzeli komórki immunologiczne i wydzielane prze nie związki wpływają na trwałą i patologiczną przebudowę ścian tych struktur 3,4.

Leczenie i łagodzenie ataków astmy alergicznej 

Tak jak w przypadku chorób alergicznych w astmie alergicznej leczenie opiera się głównie na łagodzeniu towarzyszących jej objawów i na unikaniu czynnika wywołującego ataki.

W przypadku ataku astmy z powodzeniem stosuje się wziewne leki kortykosteroidowe. Modulują one odpowiedz immunologiczną hamując jej rozwój zarówno na wczesnym jak i późnym etapie. W złagodzeniu objawów astmy o podłożu alergicznym skuteczne są również leki antyhistaminowe drugiej generacji, jak desloratydyna. Hamują przyłączanie prozapalnej histaminy do receptorów na komórkach immunologicznych, nie pozwalając na ich aktywację 5,6.

W zapobieganiu i łagodzeniu ataków duszności spowodowanych reakcją alergiczną ważne jest minimalizowanie lub całkowite unikanie kontaktu z czynnikiem alergennym. W przypadku alergii wziewnej może wydawać się to wręcz niewykonalne. W końcu kurz czy zarodniki pleśni towarzyszą nam wszędzie, dostając się do dróg oddechowych wraz z wdychanym powietrzem. Możemy jednak sięgnąć po preparat chroniący śluzówkę przed kontaktem z czynnikiem uczulającym. Rodzaj preparatu i jego stosowanie najlepiej skonsultować z specjalistą, alergolog wykona nam dodatkowe badanie i wskaże jak stosować preparat.

 

 1. Samoliński B, Raciborski F, Lipiec A, Tomaszewska A, Krzych-Fałta E, Samel-Kowalik P, i in. Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP) Epidemiology of allergic diseases in Poland. Otolaryngol Pol [Internet]. 2014 [cytowane 11 wrzesień 2018];1:10–8.
 2. Kudo M, Ishigatsubo Y, Aoki I. Pathology of asthma. Frontiers in Microbiology. 2013.
 3. Compalati E, Ridolo E, Passalacqua G, Braido F, Villa E, Canonica GW. The link between allergic rhinitis and asthma: The united airways disease. Expert Review of Clinical Immunology. 2010.
 4. Nauta AJ, Engels F, Knippels LM, Garssen J, Nijkamp FP, Redegeld FA. Mechanisms of allergy and asthma. European Journal of Pharmacology. 2008.
 5. Ukena D, Fishman L, Niebling W-B. Bronchial asthma: diagnosis and long-term treatment in adults. Dtsch Arztebl Int. 2008;
 6. Lin H, Casale TB. Treatment of allergic asthma. Am J Med [Internet]. Elsevier; 16 grudzień 2002 [cytowane 11 wrzesień 2018];113(9):8–16. Pobrano z: http://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0002934302014328
 7. Popov TA, Åberg N, Emberlin J, Josling P, Ilyina NI, Nikitin NP, i in. Methyl-cellulose powder for prevention and management of nasal symptoms. Expert Review of Respiratory Medicine. 2017.
 8. Popov TA, Valerieva A, Church MK, Staevska M, Kralimarkova T, Petkova E, i in. Real-Life Study on the Effect of Micronized Cellulose Powder As Add-on to Intranasal As-Needed Treatment of Subjects with Pollen Allergic
 9. Rhinitis. J Allergy Clin Immunol [Internet]. Elsevier; 1 luty 2016 [cytowane 11 wrzesień 2018];137(2):AB402. Pobrano z: http://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0091674915030602
   
astma oskrzelowa dychawica astma leczenie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 299 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 771 produktów w 204 kategoriach