45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

8 sprawdzonych sposobów, jak pomóc sobie w czasie upałów!

8 sprawdzonych sposobów, jak pomóc sobie w czasie upałów!8 sprawdzonych sposobów, jak pomóc sobie w czasie upałów!

Upały mogą być niezwykle niebezpieczne dla zdrowia, a nawet dla życia człowieka. Szczególnie narażone są dzieci oraz osoby starsze. Również wszyscy chorujący na choroby skóry, tarczycę czy choroby związane z zaburzeniami krążenia, powinni wykazywać się szczególną uwagą podczas upałów. Tylko odpowiednio się chroniąc można zapobiec wielu nieprzyjemnym efektom upałów.

  • Jak się ubierać podczas upałów?

  • Jak radzić sobie podczas upałów?

W jaki sposób zachowywać się podczas upałów? 8 rad!

  1. Udar słoneczny jest najbardziej niebezpiecznym schorzeniem, które może pojawić się u osoby przebywającej na pełnym słońcu podczas upalnego, parnego dnia. Jak pomóc takiej osobie? Należy użyć zimnych okładów, którymi przykrywa się głowę chorego przez około 10 minut. Proces ten należy powtarzać w następnych dniach parokrotnie w ciągu dnia. Należy również niezwłocznie zaprowadzić lub przenieść osobę chorą w miejsce zacienione, bez słońca. W przypadkach nagłych, gdy osoba chora traci przytomność możliwe, że wymagane będzie wezwanie karetki pogotowia.
  2. Wrażliwość na słońce i na upały wzmacniają niektóre leki. Uważać powinny szczególnie osoby używające leków antykoncepcyjnych, antydepresyjnych czy moczopędnych. Zażywając je nie warto podczas upałów przebywać na słońcu. Może to być niebezpieczne.
  3. Słońca należy unikać podczas upałów od ok. godziny 11:00 aż do godziny 15:00. W tym czasie świeci ono najmocniej, odczuwalna temperatura jest najwyższa, a ryzyko oparzeń słonecznych i udarów jest wysokie.
  4. W jaki sposób ubierać się podczas upałów? Należy wybierać ubrania jasne, które będą odbijać promienie słoneczne. Nie warto zakładać czerni. Ubrania powinny chronić skórę przed oparzeniami, ale nie powinny być grube, a raczej przewiewne. Warto również zadbać o odpowiednie nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne.
  5. Podczas upałów wymagane jest wypijanie odpowiedniej ilości płynów. Wtedy traci się z organizmu największe ilości wody. Najlepiej pić wody mineralne (nieźródlane) niegazowane lub lekko gazowane. Należy raczej unikać napojów słodkich.
  6. W domu można ograniczyć temperaturę, jeśli podczas upałów wszystkie okna zostaną zamknięte. W oknach można umieścić również ciemne zasłony, które nie pozwolą wniknąć promieniom słonecznym do środka i nagrzać pomieszczenia. Raz na 2-3 godziny należy całe mieszkanie wietrzyć.
  7. Oczywiście pomocne podczas upałów mogą być zimne, krótkie prysznice. Dzięki nim można poczuć się bardziej orzeźwionym i poprawić sobie samopoczucie.
  8. Podczas upałów należy ograniczyć spożywanie kawy i herbaty oraz różnego rodzaju alkoholów wysokoprocentowych. Bardzo łatwo odwadniają one organizm, przez co upały mogą się stać jeszcze bardziej nieznośne.
upały lato udar słoneczny gorąco
Komentarze
Dodano: 15 Październik 2016
Autor: Jowita
Ocena:
Zajrzałam z ciekawości i tak się rozmarzyłam, bo na dworze zimno i plucha. Chętnie bym teraz chciała mieć problem z upałem.
Odpowiedź
Dodano: 17 Lipiec 2016
Autor: Julia
Ocena:
W tym roku jakoś upałów jak na lekarstwo. Ja za 3 tygodnie mam urlop i liczę, że pogoda się poprawi, bo póki co nas nie rozpieszcza.
Odpowiedź
Dodano: 22 Czerwiec 2016
Autor: Dominika
Ocena:
Uwielbiam słońce o ile temperatura nie przekracza 30 stopni a zbliżają się upały, własnie rozkładamy basen za domem :D
Odpowiedź
Dodano: 19 Maj 2016
Autor: Ola
Ocena:
No niedługo się zacznie. Lubię wiosnę, ale upalne lato wyciska mnie jak cytrynę z wszelkiej energii.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach