Żylaki, opuchnięte nogi i stopy powodują uczucie znacznego zmęczenia, uniemożliwiając codzienne funkcjonowanie. Przy tym nogi nie wyglądają zbyt apetycznie i nie prezentują się najlepiej. Nie jest to dobry sposób na prezencję siebie w pracy, podczas ważnego egzaminu, czy podczas wystąpienia. Zwłaszcza, że stres może nasilać obrzęk i opuchnięcie nóg, szczególnie podczas letnich, upalnych dni.
Jak radzić sobie z opuchniętymi nogami?
Czy magnez pomaga na opuchnięcia?
Jak walczyć z opuchniętymi nogami? 8 sposobów!
- Należy absolutnie zrezygnować z używek, w tym z palenia papierosów oraz używania alkoholu. Substancje te wpływają na rozszerzanie naczyń krwionośnych jeszcze bardziej, niż pocenie się czy uczucie gorąca. Przez to woda łatwiej wnika w głąb skóry a stopy i nogi stają się opuchnięte. Serce i układ krążenia też skorzystają na rzuceniu palenia.
- Na opuchliznę wpływa ponadto spożywanie soli. Polacy znani są z tego, że spożywają soli najwięcej w całej Europie – należy to ograniczyć, bowiem sól nie przynosi żadnych efektów prozdrowotnych, a może powodować wiele schorzeń.
- W przypadku częstego opuchnięcia nóg należy zastanowić się czy na co dzień spożywamy odpowiednie ilości wody. Jeśli nie – trzeba to zmienić. Odpowiednio nawodniony organizm będzie miał mniejsze skłonności do gromadzenia wody wewnątrz. Podczas zwykłego dnia pracy powinniśmy spożywać od 1,5 do 2 l wody dziennie. Podczas upałów, przy wykonywaniu sportu, aktywności fizycznej, cięższych dni – powinno się spożywać proporcjonalnie więcej wody, najlepiej mineralnej, rzadziej źródlanej.
- Opuchnięte nogi i stopy mogą też być w pewnym stopniu „zasługą” wahań hormonalnych, które towarzyszą cyklowi menstruacyjnemu, ale pojawiają się również w ciąży. W tym przypadku należy chronić się sposobami zmniejszającymi objawy obrzęku nóg i stóp. Ewentualnie przy dużych wahaniach hormonów i występowaniu innych zaburzeń podczas cyklu z problemem tym można wybrać się do lekarza ginekologa.
- A jak leczyć opuchlinę nóg, jeśli już wystąpiła? Po pierwsze należy nogi umieścić powyżej linii serca, czyli unieść je jak najwyżej np. oprzeć o ścianę w pozycji leżącej. Należy pozostać w tej pozycji przez 15-20 minut. Czynność powtórzyć jeśli opuchlizna jest nadal bardzo mocno widoczna.
- Pomocny może się również okazać masaż. Wykonujemy go okrężnymi ruchami od stóp w górę. Możemy do masażu użyć specjalnych maści i żelów chłodzących, które zawierają np. kofeinę. Masaż z użyciem specjalistycznego żelu powinien trwać około 10-15 minut.
- Opuchnięte nogi i stopy będą się również doskonale czuły podczas krótkiej zimnej kąpieli. Opuchlizna po takiej kąpieli czy prysznicu powinna zauważalnie się zmniejszyć, jeśli nie całkowicie zniknąć.
- Warto również spożywać produkty bogate w magnez (np. banany, pomidory, ziemniaki) albo kupić specjalne suplementy diety z magnezem.
Co o tym sądzisz?