45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

7 sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o początkach depresji.

7 sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o początkach depresji.7 sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o początkach depresji.

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Szacuję się, że może dotyczyć około 15% ludzkiej populacji. Dodatkowo okazuje się, że nawet co druga osoba dotknięta tą chorobą nigdy nie miała jej zdiagnozowanej przez specjalistę. Smutek, zły nastrój, czy przygnębienie dotykają przecież na różnych etapach życia każdego z nas. Skąd zatem wiedzieć, czy to już depresja i jak ją rozpoznać?

  • Co to jest depresja?

  • Jakie są objawy depresji?

Depresja to choroba podstępna, która pojawia się w sposób niespodziewany, nie wzbudzając początkowo podejrzeń ani w świadomości samego chorego, ani w jego najbliższym otoczeniu. Typowe objawy często kładziemy na karb przemęczenia, chwilowych problemów w życiu zawodowym lub prywatnym. Któż z nas nie miewa czasem chandry, czy kilku gorszych dni z rzędu? Nasz organizm wysyła dużo sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o początkach depresji. Jeśli występują one przez dłuższy czas i mamy do czynienia z kilkoma z nich równocześnie, zdecydowanie powinno nam dać to do myślenia i wzmóc naszą czujność. Te charakterystyczne symptomy to:

  1. Chroniczne wyczerpanie – to podstawowy i jeden z pierwszych sygnałów, że coś może być nie w porządku. Niekończące się zmęczenie fizyczne i psychiczne, brak ochoty do jakiejkolwiek aktywności bez wyraźnej przyczyny nie zwiastują niczego dobrego. Mogą wynikać z wielu schorzeń, ale może to być po prostu depresja.
  2. Problemy z zasypianiem i bezsenność – mogą być wywołane jakimiś czynnikami stresogennymi, ale jeśli są notoryczne i nie ustępują po upływie około miesiąca, może to świadczyć o kłopotach natury psychicznej i stanach depresyjnych. Zdarza się nawet, że bezsenność jest jedynym objawem choroby i mamy wtedy do czynienia z tak zwaną depresją maskowaną.
  3. Apatia – czyli ogólne przygnębienie, melancholia i brak zainteresowania otaczającą rzeczywistością, często połączone z widocznym spadkiem sprawności fizycznej oraz umysłowej. W skrajnych przypadkach zdarza się, że osoba dotknięta apatią nie jest w stanie wykrzesać z siebie jakichkolwiek pokładów zadowolenia.
  4. Ból – o różnym charakterze oraz natężeniu. Łatwo jest go zbagatelizować, ponieważ stany bólowe mogą się wiązać z bardzo wieloma przypadłościami. Osoby cierpiące z powodu depresji zazwyczaj uskarżają się na ból związany z układem oddechowym, pokarmowym oraz ból różnych części ciała i narządów.
  5. Stany lękowe – obawa przed czymś, co u innych nie wywołuje strachu, bez wyraźnej przyczyny - to kolejny sygnał, że możemy mieć do czynienia z depresją. Ciągły niepokój i życie w nieprzerwanym poczuciu zagrożenia skutkują zaburzeniami koncentracji, stałym poirytowaniem oraz nadpobudliwością ruchową, czy nerwowymi tikami.
  6. Napady agresji - utrata kontroli nad własnymi emocjami, skutkująca wybuchami złości, to efekt potrzeby rozładowania napięcia, powstałego w wyniku nagromadzenia złych emocji. W trakcie depresji nawet z pozoru błaha drobnostka może stać się przyczyną karczemnej awantury.
  7. Zaburzenia zmysłów – w depresji również układ nerwowy może odmówić posłuszeństwa. Chory jest w stanie błędnie odczytywać bodźce zewnętrzne, na przykład stosunkowo cichy dźwięk interpretować jako hałas, delikatny dotyk odczuwać jako bolesny, mieć zaburzenia smaku, a nawet omamy wzrokowe.
depresja objawy depresji depresja objawy
Komentarze
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Malwina
Ocena:
Jak już zdefiniujemy objawy i dopasujemy do choroby to co zrobić dalej?
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach