45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

7 sprawdzonych, domowych sposobów na infekcje gardła.

7 sprawdzonych, domowych sposobów na infekcje gardła.7 sprawdzonych, domowych sposobów na infekcje gardła.

Infekcje w jamie ustnej najczęściej powstają na skutek rozwoju wirusów, bakterii lub grzybów. Nie zawsze wymagają one konsultacji lekarskiej. Jeśli zareagujemy odpowiednio szybko, w momencie pojawienia się pierwszych objawów, jest szansa, że uda nam się samodzielnie sobie z nimi poradzić.

W przypadku wystąpienia dodatkowych dolegliwości, jak gorączka, kaszel, czy katar, koniecznie trzeba zasięgnąć porady lekarza, gdyż może to oznaczać zaawansowany rozwój infekcji i konieczność zastosowania leczenia farmakologicznego. Gdy zmiany chorobowe w jamie ustnej są jednak niewielkie, a odczuwamy:

  • Co to jest infekcja jamy ustnej?

  • Jak radzić sobie z infekcją jamy ustnej?

  • ból gardła,
  • trudności w przełykaniu,
  • mamy chrypkę,
  • zaobserwujemy drobne owrzodzenia, czy małe nacieki ropne,

Warto w pierwszej kolejności spróbować rozprawić się z nimi domowymi sposobami. Sprawdź, czy wiesz, jakimi.

  1. Roztwór wodny sody oczyszczonej
    Aby go przygotować, należy 1 łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuścić w 0,5 szklanki ciepłej, przegotowanej wody. Tak przygotowanym roztworem płucze się jamę ustną. Soda posiada silnie zasadowy odczyn, dzięki czemu neutralizuje obecne w gardle kwasy, które mogą podrażniać jego śluzówki.
  2. Napary ziołowe z szałwii, rumianku, kory dębu lub czarnego bzu
    Jeśli w domu mamy akurat pod ręką któreś z tych ziół, warto je zaparzyć i robić płukanki jamy ustnej minimum kilka razy dziennie. Zioła wykazują bowiem silne właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne oraz chronią przed nadmiernym wysuszeniem błony śluzowej.
  3. Okłady z herbaty
    Należy do nich wykorzystać wcześniej zaparzoną, wilgotną i ciepłą torebkę herbaty ekspresowej, którą przykłada się na bolącą powierzchnię. Herbata, podobnie jak soda oczyszczona, neutralizuje kwasy, a dodatkowo ma w składzie antyoksydanty, dobroczynnie działające na podrażnioną śluzówkę.
  4. Sok z aloesu
    Świeżo pozyskany sok z aloesu, który często jest domową rośliną ozdobną, posiada silne właściwości kojące i regenerujące. Dzięki miejscowym okładom z soku podrażniona błona śluzowa będzie mniej bolesna i szybciej się wygoi.
  5. Solanka
    To przegotowana woda z małą ilością zwykłej soli kuchennej. Robi się ją w proporcjach: 1 łyżeczka soli na 1 szklankę wody. Roztworem płucze się gardło kilka razy na dzień, dzięki czemu ból i inne przykre dolegliwości powinny ustąpić. Trzeba tylko uważać, aby płyn nie przedostawał się do przełyku.
  6. Woda utleniona
    Jednak nie sama, a w połączeniu ze zwykłą wodą oraz sodą oczyszczoną. Łączy się je w następujący sposób: 1/4 szklanki wody utlenionej, 1/5 szklanki wody oraz 1 łyżeczka sody. Powstały roztwór doskonale posłuży w celach dezynfekcji gardła, blokując rozprzestrzenianie się stanu zapalnego.
  7. Lekarstwa na nadkwasotę
    Jak już zostało wspomniane, bolesność jamy ustnej nasila się pod wpływem działania kwasów, które dostarczamy do ust z pokarmem. Dlatego też ból są w stanie zredukować również tabletki neutralizujące soki żołądkowe, które być może masz w swojej domowej apteczce.
ból gardła infekcje jamy ustnej stan zapalny w jamie ustnej domowe sposoby na ból gardła sprawdzone sposoby na infekcje gardła
Komentarze
Dodano: 22 Kwiecień 2016
Autor: Dagmara
Ocena:
Na infekcje jamy ustnej lub ból gardła stosuję roztwór z wody utlenionej lub napar z szałwii, niezastąpione.
Odpowiedź
Dodano: 28 Wrzesień 2015
Autor: Karolinka
Ocena:
Racja, ja zawsze stosuje solankę i mi pomaga.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach