Wzrok to jeden z podstawowych zmysłów. Widzenie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, dlatego bardzo ważnym jest, aby dbać o oczy w każdym wieku. Gdy tylko zaobserwujemy, że coś złego dzieje się z naszym widzeniem, powinniśmy bez wahania zgłosić się do okulisty.
W obiegowej opinii istnieje wiele teorii na temat właściwej higieny wzroku oraz metod ochrony oczu. Nie wszystkie są jednak prawdziwe. Sprawdziliśmy, w co warto wierzyć, aby mieć zdrowe oczy, co natomiast można włożyć między bajki.
Czy borówka amerykańska wpływa na wzrok?
Czy marchew wpływa na wzrok?
Mit 1.
Borówka amerykańska poprawia wzrok.
Prawda. Owoc ten wykazuje działanie regeneracyjne na wzrok. Zawiera dobroczynne antocyjany, poprawiające jakość wzroku oraz niwelujące uczucie zmęczenia oczu. Szczególnie zaleca się więc wprowadzenie borówek amerykańskich do diety kierowcom, pilotom oraz osobom spędzającym dużo czasu przed komputerem.
Mit 2.
Marchew poprawia wzrok i opóźnia proces starzenia się oczu.
Prawda. Marchewka zawiera beta-karoten, który w organizmie człowieka przekształcany jest w związek uczestniczący w procesie widzenia. Dodatkowo marchew to źródło witaminy A, która przejawia właściwości ochronne, zapobiegając wysychaniu spojówek oraz kurzej ślepocie.
Mit 3.
Okulary przeciwsłoneczne zawsze chronią oczy przed szkodliwością promieniowania UV.
Fałsz. Nie wszystkie dostępne na rynku okulary przeciwsłoneczne mają odpowiednie filtry. Te do kupienia w marketach i na bazarach, kosztujące kilka, kilkanaście złotych mogą co jedynie posłużyć za element dekoracyjny. Co gorsza, ich stosowanie może nam nawet popsuć oczy. Warto zatem udać się na zakupy np. do zakładu optycznego i poprosić sprzedawcę o odpowiedni certyfikat, potwierdzający obecność filtrów przeciwsłonecznych.
Mit 4.
Nie noś okularów, jeśli masz małą wadę wzroku, to sama się cofnie.
Fałsz. Takie przekonanie pokutuje od dłuższego czasu i jest błędne z samego założenia. Chodzi w nim o to, że nie korygując wzroku soczewkami okularowymi, zmuszamy oko do ćwiczenia. Analogicznie więc wynikać z niego powinno, że osoby nie noszące okularów na co dzień, powinny je zakładać na chwilę by zmusić oko do pracy. Zupełna bzdura.
Mit 5.
Soczewki kontaktowe – tak, ale nie dla dzieci.
Fałsz. Przekonanie, że dzieci nie mogą używać soczewek, bo hamują one rozwój gałki ocznej, jest błędne. Brak jest jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych do stosowania soczewek u dzieci. Rodzice powinni tylko zwrócić uwagę na ich prawidłowe zakładanie, używanie i zabiegi higieniczne.
Mit 6.
Czytanie przy złym świetle psuje wzrok.
Fałsz. Brak odpowiedniego światła sprawia, że oczy mają trudność ze skupieniem się na tekście i szybko się męczą. Nie jest to równoznaczne z ich uszkodzeniem. Wystarczy dać im odpocząć, zastosować jakieś krople do oczu i wszystko wróci do normy. Dawniej ludzie pracowali i czytali przy świecach lub słabym świetle lamp naftowych, a nie mieli popsutych oczu.
Mit 7.
Laserowy zabieg korekcji może uszkodzić wzrok.
Fałsz. Operacje na oczach wcale nie są obarczone specjalnie wysokim ryzykiem powikłań. Laserowa korekcja wzroku jest mało inwazyjna i niesie ze sobą zagrożenia nie większe niż innego typu operacje
Co o tym sądzisz?