45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

7 korzyści z siemienia lnianego! Czy znasz jego własciwości ?

7 korzyści z siemienia lnianego! Czy znasz jego własciwości ?7 korzyści z siemienia lnianego! Czy znasz jego własciwości ?

Siemię lniane – niewielkie, brązowe, połyskujące nasionka, które wielu z nas omiata wzrokiem, a zaraz potem kieruje swe kroki ku dalszym półkom. Jeszcze mniej, zastanawia się nad jego właściwościami prozdrowotnymi, a szkoda, ponieważ jest bogate w wielonasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i kwasy tłuszczowe omega-6.

Ponadto, istotną rolę pełnią pozostałe składniki, jak flawonoidy, fitoestrogeny, lecytyna, cynk i witamina E. Siemieniu nie brak także błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego.

 • Co to jest siemię lniane?

 • Na co pomaga siemię lniane?

 1. Na stany zapalne przewodu pokarmowego
  Len zwyczajny, czyli siemię lniane wykorzystuje się przy wrzodach żołądka i dwunastnicy, w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, gdyż regeneruje i osłania błonę, która go wyścieła.
 2. Na objawy menopauzy
  Zbawienny wpływ w walce z objawami menopauzy, siemię lniane zawdzięcza fitoestrogenom oraz lignanie, która z powodzeniem zastępuje izoflawny sojowe. Siemię warto jednak stosować wspomagająco.
 3. Siemię lniane a cukrzyca
  Nie tylko pozwala uniknąć cukrzycy, ale też polecane jest diabetykom, ponieważ ogranicza skoki cukru po spożytych posiłkach. Cukrzykom, którzy podczas badań zpożywali papkę z użyciem 25 g lnu, udało się oszczędzić nieco na kosztach związanych z przyjmowaniem insuliny.
 4. Profilaktyka antynowotworowa
  Nienasycone kwasy tłuszczowe wraz z fitoestrogenami, mają istotny wpływ na antynowotworową profilaktykę raka piersi, prostaty i okrężnicy. Siemię lniane może także przynieść korzyści osobom już chorym na nowotwory.
 5. Przeciw miażdżycy i zawałom serca
  Zmniejsza ryzyko zawału sercia oraz zachorowania na miażdżycę, dlatego że skutecznie redukuje nadmiar cholesterolu we krwi. Zawiera lignanę, czyli antyoksydant zwalczający wolne rodniki oraz wielonasycone kwasy tłuszczowe, które redukują trójglicerydy we krwi. Prócz tego jest jeszcze magnez, utrudniający odłożenie cholesterolu na ścianach tętnic.
 6. Siemię dla skóry
  Regularne spożywanie siemienia lnianego, pozwoli nawilżyć skórę od wewnątrz, a nawet może okazać się pomocne w profilatyce AZS – atopowego zapalenia skóry.
 7. Na włosy i paznokcie
  Przez parę minut gotujemy 2-3 łyżeczki siemienia ze szklanką wody. Następnie odcedzamy i rozprowadzamy na wilgotnych, czystych włosach na pół godziny. Wystarczy tylko kilka powtórzeń przy kolejnych myciach głowy, aby włosy zyskały zdrowy wygląd i puszystość. Siemię przyśpieszy także wzrost włosa, jeśli poza maseczką codziennie będziemy je spożywać. W pozostałościach maseczki, warto pomoczyć przez kwadrans paznokcie – staną się silne i twarde, będą szybciej rosły.
korzyści z siemienia lnianego dlaczego warto spożywać siemię lniane siemię lniane len zwyczajny na co siemię lniane

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach