45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

6 najczęściej pomijanych partii ciała przy nakładaniu preparatów z filtrem przeciwsłonecznym.

6 najczęściej pomijanych partii ciała przy nakładaniu preparatów z filtrem przeciwsłonecznym.6 najczęściej pomijanych partii ciała przy nakładaniu preparatów z filtrem przeciwsłonecznym.

O tym, że opalanie może być szkodliwe wiemy chyba wszyscy. Co zadziwiające, tylko około połowa z nas regularnie używa środków zapewniających ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Dużo gorzej wygląda kwestia świadomości, że preparatów takich nie wystarczy używać wyłącznie w sezonie letnim, jedynie podczas zażywania kąpieli słonecznych.

 • Gdzie nakładać preparaty do opalania?

 • Czy na powieki nakładać krem do opalania?

Nasza skóra jest poddawana promieniowaniu słonecznemu przez cały rok. Również wówczas, gdy przebywamy w cieniu lub wychodzimy z domu w pochmurne dni. Niektóre powierzchnie mają tendencję do odbijania promieni słońca, wzmacniając przez to ich działanie. Doskonałym przykładem jest tu chociażby śnieg. Jednak nawet ci z nas, którzy dbają o nałożenie na skórę środków ochronnych z filtrem przeciwsłonecznym, często popełniają błąd, zapominając o posmarowaniu niektórych części ciała.

Poniżej prezentujemy listę tych najczęściej pomijanych . Sprawdź, czy o wszystkich z nich pamiętasz, a jeśli nie - koniecznie zacznij je ochraniać już od dziś!

 1. Wierzch stóp

  Latem stopy są bardzo narażone na poparzenia słoneczne, gdyż nosimy odsłaniające je obuwie: klapki lub sandały. Stopy szybko się opalają i może się zdarzyć, że opalą się zanadto, jeśli zapomnimy o ich ochronie. A często nogi smarujemy wyłącznie do kostek, pomijając to, co poniżej.
 2. Kark

  Czasem jest zasłonięty włosami, czasami korzystamy z pomocy osoby trzeciej, która smaruje nam plecy i jesteśmy tak skoncentrowani na przyjemnych doznaniach, że zwyczajnie nam to umyka. Efekt jest taki, że w tym miejscu doznajemy poparzenia, a następnie pojawia się mało estetyczna, zbyt ciemna w stosunku do reszty ciała, przybrudzona opalenizna.
 3. Powieki

  Jeśli nie dzieje się z nimi nic złego, raczej nie mamy w zwyczaju ich smarować. W przypadku kosmetyków przeciwsłonecznych to błąd. Skóra w okolicach oczu i na powiekach jest przecież delikatna. To powoduje, że łatwo w tym miejscu o poparzenia słoneczne. Gdy więc nie zakładamy okularów przeciwsłonecznych, koniecznie pamiętajmy o użyciu na powieki preparatu z faktorem.
 4. Uszy

  Również skóra małżowin usznych jest bardzo wrażliwa. Dodatkowo ma ona małą ilość naturalnego pigmentu, przez co jest w większym stopniu narażona na poparzenia słoneczne niż inne partie ciała. Jeśli nie nosimy okrycia na głowę lub nie mamy długich włosów, które zasłaniają nam uszy, to są one w stałej ekspozycji na słońce i łatwo mogą zrobić się czerwone.
 5. Usta

  Preparaty z filtrem SPF do ciała raczej nie nadają się do zaaplikowania na wargi. Niemniej jednak, warto poszukać na rynku pomadki lub balsamu do ust z filtrem przeciwsłonecznym. Uchroni nas to przed poparzeniem ust, które nie mają naturalnej tendencji do opalania się.
 6. Skóra zasłonięta garderobą

  W naszej świadomości panuje mylne przekonanie, że środki przeciwsłoneczne służą do ochrony wyłącznie odsłoniętych części ciała. Wydaje nam się, iż to, co pod ubraniem, już jest osłonięte. Niestety nasze ciuchy nie stanowią bariery dla promieniowania słonecznego. Potrafi ono bez trudu przeniknąć przez wszelkie tkaniny. Dlatego powinno się smarować całe ciało - także tam, gdzie będziemy ubrani.
słońce promieniowanie opalanie poparzenia słoneczne przeciwsłoneczne filtry
Komentarze
Dodano: 27 Wrzesień 2016
Autor: Marcia
Ocena:
Ja zawsze smaruje całe ciało, a na usta dodatkowo stosuje specjalną pomadkę lub masło z filtrem.
Odpowiedź
Dodano: 03 Wrzesień 2016
Autor: Edyta
Ocena:
Trzeba i pod ubraniem się smarować, bo promienie słoneczne przebijają przez materiał. Święta racja. Ja tak robię.
Odpowiedź
Dodano: 17 Lipiec 2016
Autor: Madzia
Ocena:
A ja nigdy nie smaruję się pod ubraniem. Nie wiedziałam, że tak trzeba.
Odpowiedź
Dodano: 15 Czerwiec 2016
Autor: Beata
Ocena:
Juz nie raz podrażniłam sobie powieki i usta, więc teraz zawsze smaruję je przed wyjściem z domu, zwłaszcza że latem mój makijaż jest ubogi.
Odpowiedź
Dodano: 19 Maj 2016
Autor: Domina
Ocena:
Ja też nigdy nie smarowałam powiek, wydawało mi się, że to może podrażnić oczy.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach