45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

6 chorób, którymi można się zarazić w publicznej toalecie!

6 chorób, którymi można się zarazić w publicznej toalecie!6 chorób, którymi można się zarazić w publicznej toalecie!

Niestety polskie toalety nie są jednymi z najbardziej higienicznych na świecie. Wielu naukowców i lekarzy do dzisiaj toczy spór o to, czy w publicznej toalecie rzeczywiście istnieje realna szansa zarażenia się jakimkolwiek drobnoustrojem. I owszem jest to możliwe. Muszą jednak zostać spełnione pewne wczesne warunki np. z toalety przed nami musiała korzystać osoba zarażona, lecz nie tylko.

  • Czym możemy zarazić się w publicznej toalecie?

  • Czy salmonella jest groźna?

Źródła zakażeń, stan dzisiejszej wiedzy

Źródłem zakażeń w toalecie nie musi być tylko deska klozetowa. Mogą to być również klamki, zlewy, kurki, spłuczki czy podajniki papieru. Wszędzie tam, gdzie lądują dłonie innych osób, a może wylądować również i nasza dłoń.

W praktyce zarażenie wprost „z deski” jest trudne, ponieważ wiele z bakterii bardzo szybko umiera po opuszczeniu organizmu. Nie jest to jednak niemożliwe, a takie sytuacje zdarzają się statystycznie nawet częściej, niż według tej nauki powinny. Po pierwsze radą na to mogą być jednorazowe podkładki higieniczne do kupienia w każdej aptece, które minimalizują kontakt z bakteriami. Po drugie zawsze należy pamiętać o dokładnym myciu rąk wychodząc z publicznej toalety, a później otwierać drzwi popychając je, a nie dotykając klamki bezpośrednio.

Czym możemy zarazić się w publicznej toalecie?

  1. Grypa – obniżona odporność sprzyja zarażeniu, jeśli z toalety wcześniej korzystała osoba chora. Oczywiście nie chodzi tutaj o kontakt z samą deską klozetową, ale o kontakt z innymi przedmiotami, których mogła dotykać osoba chora np. klamkę.
  2. Rzeżączka – chorobę wywołują bakterie Neisseria gonorrhoeae, które według badań mogą przeżyć na powierzchniach nieorganicznych (np. deskach klozetowych, papierowych ręcznikach) nawet do 4 godzin!
  3. Chlamydia – wywoływana jest przez bakterie o tej samej nazwie. Głównie bakterie przenoszone są przez kontakt płciowy, ale do zakażenia może dojść również w inny sposób. Pierwsze objawy są mało widoczne, ale skutki uboczne choroby mogą być opłakane – Chlamydia może prowadzić nawet do bezpłodności.
  4. Salmonella – przed tym drobnoustrojem szczególnie ostrzegają uczelni z Uniwersytetu w Leeds. Przeprowadzając swoje badania odkryli oni, że korzystanie z popularnych suszarek do rąk zwiększa ryzyko rozpylenia bakterii, a tym samym zarażenia się.
  5. E. coli – pałeczka okrężnicy wywołuje głównie różnego rodzaju choroby układu moczowego oraz dolegliwości pokarmowe. Spotkanie z nią może więc przynieść bardzo nieprzyjemne skutki.
  6. Paciorkowce – zostały odkryte w miejskich, polskich toaletach po badaniach przeprowadzonych przez sanepid w Warszawie. Mogą wywołać zapalenie gardła, ale również płuc, wsierdzia czy opon mózgowo-rdzeniowych.
bakterie chlamydia higiena wirusy choroby publiczne toalety
Komentarze
Dodano: 22 Kwiecień 2016
Autor: Ewa
Ocena:
I właśnie dlatego publiczne toalety sa dla mnie zmorą, bo przecież jak mozna sie zarazić skoro tam wchodzą kobiety utrzymujące higienę?
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach