45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

34 tydzień ciąży – nie stresuj się i nie zamartwiaj. Wszystko będzie dobrze!

34 tydzień ciąży – nie stresuj się i nie zamartwiaj. Wszystko będzie dobrze!34 tydzień ciąży – nie stresuj się i nie zamartwiaj. Wszystko będzie dobrze!

W 34 tygodniu ciąży twoje dziecko ma już prawdopodobnie około 50 cm wzrostu i waży mniej więcej 2200 gram. Można bezsprzecznie stwierdzić, że wszystkie narządy ma już wykształcone. W tym jednym z ostatnich tygodni ciąży możesz mieć problemy z koncentracją i zapamiętywaniem różnych rzeczy. Będziesz też na pewno szybko przybierać na wadze.

  • Jak wygląda 34 tydzień ciąży?

  • Jak dziecko się rozwija podczas 34 tygodnia ciąży?

W 34 tygodniu ciąży czaszka dziecka i jego kości są elastyczne i tak będzie już do samego końca, by podczas porodu dziecko mogło wydostać się z kanału rodnego mamy. Natomiast pozostałe kością są zdecydowanie twardsze, a na skórze robi się coraz mniej zmarszczek. Najciekawszą informacją jest to, że dziecko na tym etapie rozwoju jest już w pełni wykształcone fizycznie.
Jeżeli dziecko przyszłoby na świat w 34 tygodniu ciąży, nie powinnaś się tym martwić gdyż bardzo dobrze dałoby sobie radę na zewnątrz. Być może potrzebny byłby inkubator dla wzmocnienia maluszka ale też nie w każdym przypadku. Organizm i cały układ wewnętrzny twojego dziecka funkcjonują już prawie normalnie.

Co się u ciebie zmienia

Waga może wzrastać szybciej niż do tej pory. Jest to spowodowane tym, że twoje dziecko w tym czasie bardzo szybko rośnie. Waży już niemal 2,3 kg. a za sześć tygodni będzie ważyło kilogram więcej. Na tym etapie ciąży odczuwasz już pewnie częste skurcze macicy przygotowującej się do wydania dziecka na świat.
Możesz odczuwać suchość oczu, a to za sprawą wydzielanych podczas ciąży hormonów, które przyczyniają się do zmniejszenia produkcji łez co prowadzi do podrażnień i uczucia pieczenia. Może to również doprowadzić do krzywizny rogówki dlatego będzie dla ciebie lepiej jeśli ponosisz przez ten czasz okulary. Nie martw się tym jednak gdyż zmiany w oku są tylko tymczasowe i przeważnie zaraz po urodzeniu dziecka wzrok wraca do normy.
Nie przejmuj się też jeśli miewasz problemy z pamięcią i koncentracją. Gorsza pamięć pod koniec ciąży spowodowana jest kurczeniem się komórek mózgowych. Ta dolegliwość mija najpóźniej w ciągu kilku tygodni po porodzie.
Co może cię niepokoić.

Strach o donoszenie ciąży

Stres i niepokój związany ze zbliżającym się porodem jest całkowicie normalny. Nie można jednak zatracić się w tych zmartwieniach, bo to właśnie stres i nerwy mogą zaszkodzić tobie i dziecku. Badania wykazały, że nawet krótkie okresy stresu przyszłej mamy nie wpływają dobrze na malucha. Silny, długotrwały stres może przyczynić się do komplikacji ciążowych takich jak np. przedwczesny poród czy stan przedrzucawkowy. Poza tym specjaliści łączą stres i zdenerwowanie, które przeżywa kobieta podczas ciąży z późniejszą nadpobudliwością dziecka zwłaszcza w wieku przedszkolnym.
Jeżeli dostajesz informację od lekarza prowadzącego, że dziecku nic nie dolega i rozwinęło się prawidłowo, nie powinnaś się już niczym przejmować.
Pamiętaj, że jeśli nawet bobas przyjdzie wcześniej na świat to sobie poradzi. Rzecz jasna, że każdy dłużej spędzony dzień u mamy w brzuchu to dla niego więcej sił i odporności. Także odetchnij z ulgą, bo 34 tydzień ciąży to etap, podczas którego nie powinnaś martwić się, a jedynie spokojnie czekać na narodziny maluszka.

 

poród 34 tydzień ciąży strach przed porodem

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach