Ich stan pogarsza się z wiekiem a czasem w wyniku niewłaściwego uprawiania sportów. Na bóle i inne dolegliwości stawów skarżą się osoby jeżdżące na rowerze, biegacze czy osoby otyłe. Na szczęście istnieją proste sposoby na poprawienie stanu stawów.
Stawy kolanowe możemy wzmocnić na trzy sposoby:
Dieta
Wbrew pozorom to, co jemy, ma olbrzymie znaczenie w przypadku tego, jak funkcjonują nasze stawy. Po pierwsze, dietą możemy regulować stopień nawilżenia i sprawności stawów. W tym celu dobrze, byśmy często sięgali po kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6. Znajdziemy je w tłustych rybach morskich (łosoś, węgorz, śledź), orzechach i pestkach a także olejach, takich jak oliwa z oliwek. Warto jednak również zadbać o prawidłową ilość białka, które jest budulcem naszych stawów. Dlatego w diecie nie może zabraknąć nabiału, serów, ryb, mięsa czy roślin strączkowych. Substancje, z których zbudowana jest maź stawowa ( to ona odpowiada za sprawność) można znaleźc w roślinach strączkowych, kaszach, makaronie i pieczywie pełnoziarnistym. Warto po nie sięgać również dlatego, że są cennym źródłem witaminy B. Bez tego składnika jesteśmy bardziej narażeni na stres a to z kolei grozi szybszym zużywaniem się mazi stawowej.
Jak wzmocnić stawy kolanowe?
Czy dieta pomaga na stawy kolanowe?
Suplementy
W aptekach dostępnych jest sporo suplementów, które mogą pomóc w usprawnieniu działania stawów. W ich skład wchodzą takie substancje, jak tran, kwas hialuronowy, kwas omega-3, kwas omega-6 i kolagen, które nawilżają stawy, poprawiają ich zakres ruchu i niwelują ból. Zwykle należy sięgać po 1-2 kapsułki w ciągu dnia. Istnieje też sporo preparatów, które działają na stawy przeciwzapalnie. W ich skład wchodzą najczęściej zioła takie, jak tulsi, ashwagandha, imbir, żeń-szeń czy kurkuma. Pamiętajmy jednak, że na efekty działania suplementów trzeba będzie poczekać co najmniej dwa miesiące.
Ćwiczenia
W przypadku ćwiczeń równe ważne jak to, co robimy jest to, czego nie wykonujemy. Jeśli mamy skłonność do problemów ze stawami kolanowymi ważne, byśmy zrezygnowali ze sportów, które najbardziej obciążają te partie ciała. Należy do nich głównie bieganie i jazda na rowerze. Sprawdzą się za to takie dyscypliny, jak pływanie, nordic walking (dzięki kijom ciężar ciała przenoszony jest z nóg na ręce), joga czy łagodny aerobik. Pożyteczne ćwiczenia możemy wykonywać nawet w domu. Warto postawić na łagodne rozciągania tych partii nóg: kręcenie kolanami ósemek, zginanie i prostowanie, przyciąganie nóg do tułowia w leżeniu, dotykanie dłońmi do ziemi podczas stania. Każdy wysiłek fizyczny musimy poprzedzić kilkuminutową rozgrzewką, czyli rozciąganiem stawów i takim samym treningiem zakończyć każdą sesję ćwiczeń.
Co o tym sądzisz?