Nietrzymanie moczu to częsty problem wielu współczesnych kobiet, szczególnie starszych, albo kobiet, które urodziły już swoje pierwsze dziecko. Jest to z pewnością dolegliwość niezwykle krępująca, która ogranicza codzienne, zwykłe funkcjonowanie. Przynosi wiele wstydu i stresu, ciągłego „sprawdzania”. Można z nią „walczyć” na wiele sposobów, jednym z nich jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, które mogą pomóc w zahamowaniu uporczywych objawów.
Jak ćwiczyć mięśnie kegla?
Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?
Nietrzymanie moczu – najważniejsze informacje
- Najczęściej zdarza się osobom w wieku średnim i starszym
- Częściej problem ten występuje u kobiet
- Nietrzymanie moczu to dolegliwość, której prawdopodobieństwo wystąpienia zwiększa się wraz z liczbą porodów, które nadwyrężają układ moczowy i płciowy
- Bardzo często występuje wraz z innymi dolegliwościami, takimi jak: menopauza, zaparcia, otyłość
- Wyróżnia się „wysiłkowe nietrzymanie moczu”, „nietrzymanie moczu z nagłym parciem”, „nietrzymanie moczu z przepełnienia” oraz „nietrzymanie moczu o tle neurologicznym”
Nietrzymanie moczu – ćwiczenia i terapie
- Ćwiczenie mięśni Kegla. Ćwiczenia te są pomocne szczególnie u kobiet chorujących na "wysiłkowe nietrzymanie moczu". Zastosowanie odpowiednich ćwiczeń może być wystarczająca terapią, aby raz na zawsze „pozbyć” się problemu. Mięśnie Kegla znajdują się na dnie miednicy i pomagają np. w przeprowadzeniu porodu. Pierwsze podstawowe ćwiczenie polega na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na około od 5 do 10 sekund. Liczbę powtórzeń powinno się zwiększać wraz z trwaniem terapii. Na początku można wykonywać serie od 5 do 10 powtórzeń.
- Ćwiczenie mięśni Kegla metodą biofeedback. Na tego typu ćwiczenia można zapisać się do odpowiedniego gabinetu. Możliwe są również do zakupienia bardzo proste urządzenia do własnego użycia. Specjalna aparatura pokazuje siłę zaciskania mięśni przy każdym uścisku, dlatego kobieta ma realny wpływ na przebieg terapii oraz na obserwację swoich codziennych postępów.
- Ćwiczenia z użyciem ciężarków. Poleca się również nieco bardziej pochłaniające czas ćwiczenia z użyciem ciężarków dopochwowych. Pomaga to w większym wysiłku wkładanym w zacisk mięśni, a przez to daje szybsze efekty końcowe.
Zdrowy styl życia – warto go wprowadzić do swojej codzienności
Kobiety, ale również mężczyźni, chorujący na nietrzymanie moczu powinni ograniczyć spożywanie alkoholu i kofeiny. W przypadku posiadania nadwagi lub chorowania na otyłość należy również przede wszystkim zadbać o zmniejszenie wagi ciała. Pomocne mogą się tutaj okazać również bardziej rozwijające ćwiczenia angażujące różne partie ciała jednocześnie, przy których także dodatkowo można ćwiczyć mięśnie dna miednicy.
Co o tym sądzisz?