45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

14 informacji o chorobie, jaką jest moczówka prosta. Objawy, leczenie, przyczyny!

14 informacji o chorobie, jaką jest moczówka prosta. Objawy, leczenie, przyczyny!14 informacji o chorobie, jaką jest moczówka prosta. Objawy, leczenie, przyczyny!

Moczówka prosta nazywana jest z łaciny również diabetes insipidus. Jest to dość poważna choroba związana z układem moczowym. Organizm jest w tej sytuacji niezdolny do zagęszczania moczu. Choroba charakteryzuje się polidypsją oraz poliurią. Warto dowiedzieć się o niej więcej. Oto najważniejsze informacje o tej chorobie przedstawione w krótkiej i zwięzłej formie:

 • Co to jest moczówka prosta?

 • Jakie są rodzaje moczówki prostej?

Moczówka prosta: najważniejsze informacje o chorobie

 1. Występuje kilka rodzajów choroby. Dobra diagnoza jest podstawą skutecznego leczenia. Ośrodkowa, wazopresyno zależna moczówka prosta związana jest z czynnością przysadki i podwzgórza (układ nerwowy).
 2. Kolejnym rodzajem moczówki prostej jest jej odmiana nerkopochodna. W tej postaci choroby układ moczowy, a dokładniej cewki nerkowej, nie funkcjonują odpowiednio – nie są wrażliwe na wazopresynę.
 3. W postaci wrodzonej moczówki prostej osoba chora dziedziczy chorobę poprzez chromosom X z defektem jednego z receptorów.
 4. Lecząc moczówkę prostą można wykorzystać farmakoterapię lub leczenie operacyjne. To ostatnie tylko niestety w niektórych przypadkach.
 5. Chory często czuje wzmożone pragnienie ze względu na niewydolność jego organizmu związaną z zagęszczaniem moczu. Woda jest wydalana w nadmiarze.
 6. Chory cierpi również na oddawanie dużych ilości moczu, na co dzień.
 7. Często choroba ta związana jest z występowaniem guza mózgu. To ważne, aby pierwsze objawy od razu skonsultować z lekarzem. Dodatkowe objawy mogą być przyczyną właśnie rozwijającego się guza.
 8. Moczówka prosta może występować również u niemowląt. Jak ją zaobserwować? Niemowlę posiada podwyższoną temperaturę, często wymiotuje, choruje również na zaparcia i bardzo wolno przybiera na wadze.
 9. Lecząc niemowlęta i dzieci należy często podawać im picie oraz zwiększyć ilość podawanych posiłków.
 10. Choroba może wiązać się z takimi schorzeniami, jak: przewlekła niewydolność nerek, hiperkalcemia, hipokaliemia, wrażliwość na fluorki i sole litu, choroba śródmiąższowa nerek, infekcje dróg moczowych.
 11. Moczówka prosta jest stosunkowo rzadko występującą chorobą. Z tego względu ważne jest odpowiednie rozpoznanie lekarskie i postawienie pewnej, sprawdzonej diagnozy.
 12. Moczówka może wystąpić w okresie ciąży. Nazywa się wtedy moczówką ciążową. Objawy samoistnie ustają po urodzeniu dziecka.
 13. Często osoby chore na moczówkę prostą skarżą się na znaczną potliwość dłoni. Mogą również częściej chorować z powodu podwyższonej temperatury lub posiadać niewielkie problemy z wypróżnianiem się (częste zaparcia).
 14. U dzieci młodszych częściej chorobę wykryć można, kiedy obserwuje częste moczenie się dziecka w nocy nieustępujące samoistnie lub nie ma jego innej przyczyny.
układ moczowy moczówka prosta

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach