45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

11 powodów dlaczego z chrapaniem należy udać się do specjalisty!

11 powodów dlaczego z chrapaniem należy udać się do specjalisty!11 powodów dlaczego z chrapaniem należy udać się do specjalisty!

Chrapanie wciąż jest problemem uciążliwym i irytującym. Jednak mimo, że chrapania się wstydzimy mało kto na poważnie myśli żeby go leczyć. Aby przekonać niedowiarków, że chrapanie to problem poważny, który długo nieleczony może doprowadzić do groźnych chorób, przedstawiamy 11 niebezpiecznych skutków zdrowotnych spowodowanych bezdechem sennym.

 • Skąd bierze się chrapanie?

 • Jak walczyć z chrapaniem?

 1. Ryzyko zawału.
  Badania potwierdzają negatywny wpływ chrapania na serce. Natężenie bezdechu sennego związane jest z ryzykiem pojawienia się miażdżycy tętnicy szyjnej co skutkuje najczęściej udarem mózgu. Im głośniejszy i dłuższy odgłos chrapania tym większe ryzyko powstania zmian w mózgu prowadzących do udaru.
 2. Choroby układu krążenia.
  Niestety chrapanie związane jest z chorobami układu krążenia. Osoby zmagające się z bezdechem sennym są dwukrotnie bardziej narażone na atak serca. Odpowiednie leczenie znacznie zmniejsza to ryzyko dzięki czemu nadciśnienie tętnicze i choroba wieńcowa nie stanowią zagrożenia dla życia.
 3. Zaburzenia pracy serca.
  Poprzez długotrwałe chrapanie można nabawić się problemów z sercem. Nieleczony bezdech senny doprowadza w konsekwencji do migotań przedsionków serca i do nieregularności jego bicia. Według kardiologów bezdech negatywnie wpływa zaburzenia pracy i rytmu serca gdyż w trakcie bezdechu przedsionek znajdujący się po lewej stronie klatki piersiowej powiększa się i trwa w tym stanie przez długi czas.
 4. Refluks przełyku.
  Choroba refleksowa bardzo często pojawia się u osób z bezdechem sennym. Gardło podczas bezdechu w sposób nieprawidłowy otwiera się i zamyka. Powietrze wpadające do płuc w tym czasie powoduje wahania ciśnienia, które podnosi treść pokarmową znajdującą się w żołądku ponownie do przełyku. Powstawanie jednocześnie refleksu i bezdechu przeważnie związane jest z nadwagą. Kiedy dana osoba przechodzi na dietę odchudzającą i jej waga spada zmniejsza się również refleks.
 5. Senność.
  Chrapanie prowadzi do tego, że jesteś niewyspany i zmęczony w ciągu dnia. To nie są jednorazowe przypadki „zarywania” nocy tylko permanentne niewysypianie się. Chrapanie generuje niespokojny sen, albo wybudzasz się z powodu własnego dźwięku chrapania albo budzi cię osoba leżąca obok, która nie może tego znieść. Nasilona sienność następnego dnia zagraża także otoczeniu chorego. Aby to udowodnić wykonano badanie, w którym wzięło udział 618 uczestników mających ponad 10 letnie doświadczenie za kółkiem. Badania wykazały, że te osoby, które cierpiały na bezdech senny aż kilka razy częściej doprowadzały do kolizji na drogach, zwłaszcza wtedy kiedy znajdowali sie w samochodzie sami.
 6. Depresja.
  Ciągłe niewyspanie, złe samopoczucie może doprowadzić do poważnych zmian w psychice. Dowiedziono, że osoby zmagające się z ciągłym zmęczeniem bardziej narażone są na pojawienie się u nich depresji. Lekarze od dawna wiedzą, że bezdech i zaburzenia snu skutkują rozwojem depresji dlatego trzeba stosunkowo wcześniej zgłosić się do specjalisty aby zapobiec tej groźnej chorobie.
 7. Ból głowy.
  Chrapanie powoduje niższą jakość życia. Nie dość, że zagraża naszemu sercu, może trwale pogorszyć samopoczucie to jeszcze generuje trapiący ból głowy. Ponad ¾ osób, u których stwierdzono bezdech, skarżyło się poranne bóle głowy. Podczas bezdechu cały organizm otrzymuje mniej powietrza, mózg także nie jest prawidłowo dotleniony stąd pojawiające się bole, które trwają często nawet do popołudnia.
 8. Problemy z pęcherzem.
  Mężczyźni z bezdechem po 55 roku życia, którzy budzą się minimum 3 razy w ciągu nocy aby skorzystać z toalety mają problemy z pęcherzem. U niektórych może to oznaczać całkowity brak kontroli nad nocnym moczeniem. Takie problemy nie oznaczają wcale, że pęcherz został przeziębiony. Długotrwały nieleczony bezdech i problemy z utrzymaniem moczu mogą doprowadzić do powiększenie się gruczołu prostaty.
 9. Niska jakość życia seksualnego.
  Chrapanie negatywnie wpływa na jakość życia seksualnego. Na szczęście chrapanie nie ma bezpośredniego wpływu na skuteczność erekcji. Mężczyźni zmęczeni regularnym, przerywanym snem po prostu nie mają ochoty na aktywność seksualną. To samo dotyczy kobiet, którym znacznie spada libido.
 10. Powikłania płodu.
  Chociaż zależność miedzy chrapaniem a ciążą nie jest do końca udowodniona, nie budzi zaskoczenia fakt, że kobieta cierpiąca na zaburzenia snu w trakcie trwania ciąży powinna zgłosić się do lekarza. Niewyspanie, zmęczenie, a przy tym rozdrażnienie dobrze nie wpływa na rozwój płodu.
 11. Nadwaga.
  Ponad połowa osób cierpiących na bezdech walczy z nadwagą. Wynika to często z dodatkowego ciężaru wokół szyi spowodowanego nadmiernym tłuszczem, a tłuszcz ten skutecznie utrudnia oddychanie. Pocieszające jest to, że pozbycie się ciążących kilogramów znacznie łagodzi chrapanie. Jeżeli masz nadwagę i zacząłeś chrapać zgłoś się do dietetyka.

 

chrapanie jak walczyć z chrapaniem jak leczyć chrapanie bezdech senny

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach