45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

10 zasad żywienia u kobiet z endometriozą! Ogranicz uciążliwe symptomy, dzięki właściwej diecie

10 zasad żywienia u kobiet z endometriozą! Ogranicz uciążliwe symptomy, dzięki właściwej diecie10 zasad żywienia u kobiet z endometriozą! Ogranicz uciążliwe symptomy, dzięki właściwej diecie

Endometrioza budzi u wielu z nas skojarzenia z trudnościami z zajściem w ciążę. Schorzenie skutkuje zmianami powstającymi w błonie śluzowej, która wyścieła macicę. Powstają komórki gruczołowe, które posiadają aktywność wydzielniczą, niczym endometrium, czyli śluzówka macicy. W konsekwencji prowadzi to do zapaleń, zakażeń i obniża poziom życia dotkniętych endometriozą pań.

 • Co to jest endometrioza?

 • Jak się odżywiać przy endometriozie?

Wedle szacunków z endometriozą zmaga się do 15% kobiet, głównie w wieku rozrodczym. Co prawda, zmiana nawyków żywieniowych nie rozwiąże całkowicie problemu, aczkolwiek złagodzi dolegliwości, które wynikają z choroby, a nawet pozwoli się przed nią ustrzec.

10 zasad żywienia u kobiet z endometriozą!

 1. Codziennie sięgaj po owoce i warzywa, które są zasobne w przeciwutleniacze wzmacniające równowagę hormonalną i odporność. Wybierając zielone warzywa i dowolne owoce w świeżej postaci, aż o 40% zmniejszysz prawdopodobieństwo wystąpienia endometriozy.
 2. Prostaglandyny wytwarzane wskutek spożycia czerwonego mięsa przyczyniają się do nasilenia bolesności oraz stanu zapalnego. Na domiar złego, często spożywanie czerwonego mięsa zwiększa ryzyko zachorowania na endometriozę nawet do 100%. W zamian możemy bezpiecznie zajadać się indykiem, drobiem czy rybami.
 3. Jeśli zmagamy się z endometriozą, szczególnie zalecane jest stosowanie zbilansowanej diety. Urozmaicone posiłki, z których musimy wyeliminować żywność wysoko przetworzoną, powinnyśmy spożywać raz na 3-4 godziny. Unikajmy także kawy i alkoholu.
 4. Występujące w rybach morskich kwasy omega-3 niwelują skurcze macicy.
 5. Włączenie do diety steroli roślinnych wraz z groszkiem, selerem, bądź czosnkiem ogranicza czynności estrogenów w organizmie. Jeśli estrogeny występują w nadmiarze, dochodzi do przerostu śluzówki macicy, co bezpośrednio sprzyja endometriozie.
 6. Ponadto podwyższony poziom estrogenów zredukuje regularne spożycie brokułu lub kalafiora, który w sposób korzystny stymuluje enzymy wątrobowe u pacjentek z endometriozą.
 7. Produkty mleczne złagodzą skurcze mięśni macicy w czasie miesiączkowania, bóle głowy i bolesność zlokalizowaną w okolicy miednicy. Obecny w nich wapń wywrze także pozytywny wpływ na kondycję kości. Nie chcąc dopuścić do wzrostu prostaglandyn, unikajmy tłustych wyrobów mlecznych.
 8. Pestki słonecznika oraz dyni z uwagi na cynk wspomagają kondycję emocjonalną kobiet, które cierpią na endometriozę.
 9. Dbaj o prawidłową masę ciała. Jeśli cierpisz na nadwagę, utrata zbędnego balastu wpłynie pozytywnie na hormony, co z kolei dobroczynnie przełoży się na funkcjonowanie organizmu.
 10. Błonnik usprawni funkcje trawienne i ograniczy estrogeny, dlatego warto spożywać gruboziarniste kasze, pełnoziarniste produkty zbożowe, brązowy ryż, jabłka, rabarbar, kabaczek czy marchewkę.
niepłodność zaburzenia miesiączkowania endometrioza błona śluzowa macicy endometrium nadmiar estrogenów śluzówka macicy problem z zajściem w ciąże
Komentarze
Dodano: 14 Kwiecień 2016
Autor: Natka
Ocena:
Skutecznie leczona endometrioza i dobra dieta mogą zredukować problem z zajściem w ciążę.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach