45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

10 zalet diety bezglutenowej. Nie tylko dla chorych na celiakię!

10 zalet diety bezglutenowej. Nie tylko dla chorych na celiakię!10 zalet diety bezglutenowej. Nie tylko dla chorych na celiakię!

Mimo iż dieta bezglutenowa wskazana jest wśród osób z celiakią i potwierdzoną alergią na gluten, chętnie jest stosowana też przez zdrowe osoby. Fundamentalną zasadę tego sposobu odżywiania stanowi całkowita eliminacja pokarmów zawierających gluten będący białkiem pochodzenia roślinnego, które obecne jest w pszenicy, jęczmieniu, owsie, życie, pszenżycie i orkiszu.

Zalety z przejścia na dietę bezglutenową można spostrzec m.in. przy okazji rozmaitych schorzeń.

 • Jak wygląda dieta bezglutenowa?

 • Czy dieta bezglutenowa jest zdrowa?

Bezglutenowe korzyści

 1. Osoby dotknięte celiakią lub nadwrażliwością na gluten, dzięki przestrzeganiu diety mogą cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Uważa się, iż spożycie przynajmniej raz w miesiącu pokarmu zawierającego gluten przyczynia się do wzrostu zagrożenia przedwczesną śmiercią, aż o 600 procent! Dieta bezglutenowa chroni chorych przed rakiem jelita i w czasie kilku tygodni-mięsięcy cofa zanik kosmków jelitowych i związane z tym dolegliwości pokarmowe.
 2. Jako że osoby obarczone nietolerancją glutenu często zmagają się z zaburzeniami neurologicznymi, migreną, chronicznym zmęczeniem i bólami stawów, eliminacja pokarmów z tym białkiem roślinnym zapobiega ich występowaniu.
 3. Dieta bezglutenowa jest wskazana dla pacjentów zmagających się ze stwardnieniem rozsianym oraz innymi chorobami autoimmunologicznymi, a także dla cierpiących na zaburzenia neurologiczne, m.in. ADHD i autyzm.
 4. Istnieje zależność między uleczeniem z nietolerancji laktozy a stosowaniem diety bezglutenowej, dzięki czemu wiele osób może cieszyć się smakiem wyrobów mlecznych bez przykrych konsekwencji.
 5. Piękniejsza, wolna od zaskórników cera po przejściu na dietę u osób z alergią na gluten. Wypryskami nierzadko manifestowane są zmagania systemu odpornościowego z tym białkiem.
 6. Sprzyja osiągnięciu optymalnej masy ciała, także u osób walczących z niedowagą.
 7. Pomimo iż dieta bezglutenowa z założenia jest dietą leczniczą, cieszy się popularnością wśród osób pragnących zrzucić nadmiar kilogramów. Po pierwsze - posiłki, z których wyeliminujemy mąkę stają się lżejsze. Wdrożenie do codziennego odżywiania kaszy jaglanej, gryczanej czy ryżu zamiast pszennych makaronów i pieczywa, to najprostszy sposób odchudzenia pokarmów. Po drugie – gluten spowalnia funkcje metaboliczne.
 8. Nie przejadamy się bezwartościowymi produktami, jak np. herbatniki, wafle, krakersy, co zapobiega nie tylko nadwadze i otyłości, ale także chorobom z nich wynikających.
 9. Prawidłowo stosowana dieta bezglutenowa jest lekkostrawna i zdrowa. Ponieważ musimy czymś zastąpić produkty z kilku rodzajów zbóż, żeby się nasycić, chętniej zaczynamy sięgać po owoce świeże i suszone, warzywa oraz produkty mleczne.
 10. Konieczność samodzielnego kontrolowania składu produktów zwiększa naszą świadomość oraz pomaga uniknąć pokarmu obfitego w konserwanty w następstwie, czego odżywiamy się rozważniej.
nietolerancja pokarmowa gluten celiakia choroba trzewna alergia na gluten nietolerancja glutenu korzyści z niejedzenia glutenu zalety niejedzenia glutenu

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach