Mimo iż dieta bezglutenowa wskazana jest wśród osób z celiakią i potwierdzoną alergią na gluten, chętnie jest stosowana też przez zdrowe osoby. Fundamentalną zasadę tego sposobu odżywiania stanowi całkowita eliminacja pokarmów zawierających gluten będący białkiem pochodzenia roślinnego, które obecne jest w pszenicy, jęczmieniu, owsie, życie, pszenżycie i orkiszu.
Zalety z przejścia na dietę bezglutenową można spostrzec m.in. przy okazji rozmaitych schorzeń.
Jak wygląda dieta bezglutenowa?
Czy dieta bezglutenowa jest zdrowa?
Bezglutenowe korzyści
- Osoby dotknięte celiakią lub nadwrażliwością na gluten, dzięki przestrzeganiu diety mogą cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Uważa się, iż spożycie przynajmniej raz w miesiącu pokarmu zawierającego gluten przyczynia się do wzrostu zagrożenia przedwczesną śmiercią, aż o 600 procent! Dieta bezglutenowa chroni chorych przed rakiem jelita i w czasie kilku tygodni-mięsięcy cofa zanik kosmków jelitowych i związane z tym dolegliwości pokarmowe.
- Jako że osoby obarczone nietolerancją glutenu często zmagają się z zaburzeniami neurologicznymi, migreną, chronicznym zmęczeniem i bólami stawów, eliminacja pokarmów z tym białkiem roślinnym zapobiega ich występowaniu.
- Dieta bezglutenowa jest wskazana dla pacjentów zmagających się ze stwardnieniem rozsianym oraz innymi chorobami autoimmunologicznymi, a także dla cierpiących na zaburzenia neurologiczne, m.in. ADHD i autyzm.
- Istnieje zależność między uleczeniem z nietolerancji laktozy a stosowaniem diety bezglutenowej, dzięki czemu wiele osób może cieszyć się smakiem wyrobów mlecznych bez przykrych konsekwencji.
- Piękniejsza, wolna od zaskórników cera po przejściu na dietę u osób z alergią na gluten. Wypryskami nierzadko manifestowane są zmagania systemu odpornościowego z tym białkiem.
- Sprzyja osiągnięciu optymalnej masy ciała, także u osób walczących z niedowagą.
- Pomimo iż dieta bezglutenowa z założenia jest dietą leczniczą, cieszy się popularnością wśród osób pragnących zrzucić nadmiar kilogramów. Po pierwsze - posiłki, z których wyeliminujemy mąkę stają się lżejsze. Wdrożenie do codziennego odżywiania kaszy jaglanej, gryczanej czy ryżu zamiast pszennych makaronów i pieczywa, to najprostszy sposób odchudzenia pokarmów. Po drugie – gluten spowalnia funkcje metaboliczne.
- Nie przejadamy się bezwartościowymi produktami, jak np. herbatniki, wafle, krakersy, co zapobiega nie tylko nadwadze i otyłości, ale także chorobom z nich wynikających.
- Prawidłowo stosowana dieta bezglutenowa jest lekkostrawna i zdrowa. Ponieważ musimy czymś zastąpić produkty z kilku rodzajów zbóż, żeby się nasycić, chętniej zaczynamy sięgać po owoce świeże i suszone, warzywa oraz produkty mleczne.
- Konieczność samodzielnego kontrolowania składu produktów zwiększa naszą świadomość oraz pomaga uniknąć pokarmu obfitego w konserwanty w następstwie, czego odżywiamy się rozważniej.
Co o tym sądzisz?