Asysta komarów podczas beztoskiego wypoczynku na tarasie, bądź w ogrodzie, nie należy do lubianych. Na szczęście olejki eteryczne wielu roślin skutecznie przepędzą te żądne krwi owady z naszych mieszkań i balkonów.
Przedstawiamy listę popularnych roślin, które prócz tego, że cieszą swą urodą wzrok, działają odstraszająco na komary. Co prawda skuteczność tych roślin może okazać się niestuprocentowa, jednak znacznie zmiejszy ich uciążliwą obecność.
Jak radzić sobie z komarami?
Czy rozmaryn działa przeciw komarom?
10 użytecznych roślin w walce z komarami
- Lawenda wąskolistna – zachwycająca dla naszych zmysłów. Nie wymaga nadmiernego zraszania, pozwolo nam na udany wypoczynek w pełnym słońca zakątku ogrodu.
- Macierzanka, czyli tymianek pospolity – przyprawa chętnie wykorzystywana w fitoterapii, pomaga na przeziębienia i problemy z trawieniem. Chodowaną w domu macierzankę podlewamy nie częściej, niż dwa razy w tygodniu, na zewnątrz, gdy tylko wyczujemy, że ma sucho. Tymianek preferuje glebę żyzną, podobnie jak lawenda.
- Geranium, anginka, jej wysokość pelargonia szorstka – rozsiewa wokół siebie różano-cytrynowy zapach, którego nie tolerują komary. Koniecznie posadź ją w miejscach nasłonecznionych i przewiewnych.
- Mirt pospolity – lubiana roślina doniczkowa, zarówno do mieszkania, jak i na balkon. Należy chronić ją przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, które może poparzyć jej liście.
- Aksamitki – odstraszacz wielu rozmaitych owadów.
- Bazylia – możesz wychodować ją z nasionek, bądź zakupić sadzonki by pozbyć się komarów z życia domowego. Musi być często podlewana. Przyprawa ta ułatwia również odchudzanie, jej zastosowanie jest więc szerokie. Pamiętaj jednak, że jej kwiaty wabią pszczoły, co ma swoje minusy, gdy jesteś alergikiem lub zwyczajnie boisz się użądleń.
- Rozmaryn – zasadzony w ogrodzie poza małymi krwiopijcami, oczyści twoje terytorium z insektów żerujących na marchewce i kapuście. Ponadto stosowany w kominku, świetnie wpłynie na koncentrację. Gałązki rozmarynu możesz wrzucić do rozpalonego ogniska, co zapewni spokój w czasie letniej biesiady.
- Pomidory – wystarczą gałązki pomidorów pozostawione na parapecie, by latem przy otwartym oknie komary nie czuły się zaproszone do sypialni.
- Mięta – istotna nie tylko na kłopoty żołądkowe. Olejek miętowy w liściach pozwoli także złagodzić ukąszenia owadów.
- Komarzyca, inaczej plektrantus koleusowaty – sprawdzi się wewnątrz domu, na balkonie czy tarasie, chodowana np. w zawieszonej doniczce. Komarzyca odporna jest na nasłonecznienie oraz półcień, należy ją regularnie podlewać, dzięki czemu na długo będzie cieszyć nas swą przeciwkomarową właściwością.
Co o tym sądzisz?