45 411 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 979 produktów w 209 kategoriach

10 szkodliwych składników w kosmetykach

10 szkodliwych składników w kosmetykach10 szkodliwych składników w kosmetykach

Czytanie etykiet i sprawdzanie składu jest uzasadnione nie tylko w przypadku produktów spożywczych. W kosmetykach, które według zapewnień producentów mają dać nam piękno i zdrowie, często znajdują się bardzo szkodliwe substancje, mogące zaszkodzić nie tylko człowiekowi, ale i środowisku. Poniżej lista składników, których należy unikać!

 • Jakie są szkodliwe składniki w kosmetykach?

 • Co to jest sls w kosmetykach?

Wiadomym jest, że produkty kosmetyczne składają się w głównej mierze z chemii. Często nie mamy pojęcia co oznaczają niektóre skróty i obco brzmiące słowa. Choć według prawa w kosmetykach nie mogą znajdować się szkodliwe substancje, to jednak dopuszcza się do wykorzystywania w niewielkim stopniu tych, co do których działania naukowcy mają pewne wątpliwości.

 1. Aluminium, czyli aluminium chlorohydrate – odkłada się w tkankach skórnych, źle wpływa na układ immunologiczny. Może także prowadzić do uszkodzenia innych układów. Znajdziesz go przede wszystkim w dezodorancie, ponieważ hamuje pocenie się.
 2. Lanolina, czyli lanolin – jej działanie może spowodować uczulenia i prowadzić do podrażnień. Występuje w produktach do włosów, maściach i kremach. Uzyskuje się ją z wydzieliny powstającej z gruczołów łojowych owiec.
 3. SLS – może podrażniać i przesuszać skórę, stosowany długotrwale doprowadza do świądu, egzemy lub wyprysku kontaktowego (ze względu na ścieranie warstwy lipidowej naskórka). Może powodować wypadanie włosów, gdyż osłabia mieszki włosowe, a także zaburzać wydzielanie potu i łoju. Co ciekawsze, znajduje się w szamponach, żelach i mydłach pod prysznic, a jego funkcją jest to, że produkt się pieni… co paradoksalnie nie ma większego wpływu na działanie pozostałych składników produktu, a jak widać, może być szkodliwe dla organizmu.
 4. Oleje silikonowe, czyli dimethicone, dimethiconol cyclopentasiloxane, cyclohexasiloxane, lauryl methicone copolyol – również nie mają wpływu na skład. Ich zadaniem jest sprawienie, aby produkt dobrze rozprowadzał się na skórze lub włosach. Dają wrażenie gładkiej skóry i włosów. Ich wpływ po dłuższym stosowaniu nie został zbadany, wiadomo jedynie, że organizm nie wydala silikonów. Znajdują się np. w szamponach, odżywkach, balsamach i kremach.
 5. Parabeny – jeden najczęstszych powodów alergii. Uwrażliwiają również skórę na uszkodzenia od czynników zewnętrznych. Dodawane do wielu produktów.
 6. SLES – zawiera składnik określony jako „prawdopodobnie rakotwórczy”. Delikatniejszy niż SLS, ale również może prowadzić do podrażnień.
 7. Oleje mineralne, czyli mineral oil, parafina, olej parafinowy, paraffinum oil, petrolatum, paraffinum liquidum, vaselinum flavum, paraffinum liquidum, itd. – wypełniacz, który zwiększa objętość kosmetyku. Mogą powodować powstawanie zaskórników, ponieważ nie wchłaniają się, tylko zostają na skórze.
 8. Formaldehyd, czyli formalin, methylene, methanal, morbicidacid – może wywoływać wysypki i uczelnia. Jest zakwalifikowany jako potencjalnie rakotwórcza substancja.
 9. EDTA – przedłuża trwałość kosmetyków. Może wywołać kaszel, reakcje alergiczne, nieżyt spojówek, wiąże metale.
 10. PEG, PPG – służą do osiągnięcia odpowiedniej konsystencji kosmetyku. Prawdopodobnie uszkadzają strukturę genetyczną komórek, rozpulchniają skórę i osłabiają barierę lipidową.  
alergia kosmetyki uczulenie na kosmetyk alergia na kosmetyki
Komentarze
Dodano: 09 Lipiec 2016
Autor: maniana
Ocena:
z tego, co kojarzę jest tego dużo więcej i lista mogła by podwoić swoje rozmiary, wszędzie pełno świństwa dookoła
Odpowiedź
Dodano: 27 Maj 2016
Autor: aś-ka
Ocena:
mnie właśnie uczula lanolina i zawsze bacznie studiuję skład kosmetyku zanim go kupię
Odpowiedź
Dodano: 08 Maj 2016
Autor: Iwona
Ocena:
A ja byłam do tej pory przekonana, że oleje mineralne to coś dobrego. A tu taka niespodzianka.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 411 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 979 produktów w 209 kategoriach