45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

10 sprawdzonych faktów i mitów o hemoroidach. Poznaj je!

10 sprawdzonych faktów i mitów o hemoroidach. Poznaj je!10 sprawdzonych faktów i mitów o hemoroidach. Poznaj je!

O hemoroidach słyszał chyba każdy. Powszechnie nazywane są żylakami odbytu i uważane są za wstydliwą przypadłość. Towarzyszy im ból, dyskomfortowe uczucie pieczenia, a często również ostry stan zapalny połączony z krwawieniem. W zbiorowej świadomości istnieje wiele twierdzeń na ich temat. Nie wszystkie z nich są jednak prawdziwe. Za chwilę dowiesz się, które są zgodne ze stanem faktycznym, a które to powielane społecznie mity.

 • Co to są hemoroidy?

 • Czy hemoroiody to choroba ludzi starszych?

 1. Hemoroidy to choroba ludzi w podeszłym wieku.
  MIT. Choroba nie jest zarezerwowana wyłącznie dla ludzi starszych. Choć ryzyko jej wystąpienia rośnie wraz z wiekiem, nie jest to regułą. Zdarza się, że dotyka osoby młodsze. Warunkują ją czynniki takie, jak: siedzący tryb życia, zła dieta, nadwaga, otyłość. Równie często zapadają na nią kobiety i mężczyźni.
 2. Hemoroidy często pojawiają się u kobiet w ciąży.
  PRAWDA. Ciąża jest okresem w życiu kobiety, w którym wzrasta jej ciśnienie krwi. Przez to zwiększa się również prawdopodobieństwo wystąpienia hemoroidów.
 3. Siadanie na zimnej powierzchni wywołuje hemoroidy.
  MIT. Przyczyną schorzenia może być niewłaściwa dieta: uboga w owoce i warzywa, a bogata w ostre przyprawy, słodycze i alkohol, tryb życia: siedzący, zbyt aktywny, jak np. ciężka praca fizyczna, sport typu - podnoszenie ciężarów, predyspozycje genetyczne, skłonność do częstych biegunek.
 4. Głównym symptomem choroby jest ból przy wypróżnianiu.
  MIT. Ból rzadko występuje na początku choroby. Zazwyczaj najpierw pojawia się nieprzyjemne pieczenie i świąd odbytu. Często można też zaobserwować krew na bieliźnie, papierze toaletowym lub w kale. Nierzadko odczuwa się też stan niecałkowitego wypróżnienia.
 5. Wszyscy mamy hemoroidy.
  PRAWDA. Hemoroidy zwane też guzkami krwawniczymi mają wszyscy ludzie. Wraz z mięśniami zwieracza uszczelniają one kanał odbytu. To umożliwia nam powstrzymywanie stolca oraz gazów.
 6. Hemoroidy można samemu łatwo wyczuć palcem.
  MIT. Dopóki wszystko jest w porządku, hemoroidy są niewidoczne i niewyczuwalne. Dopiero, gdy wda się stan zapalny powiększają się i mogą boleć.
 7. Gdy w czasie wypróżniania pojawi się ból, trzeba wyeliminować z diety błonnik.
  MIT. Wprost przeciwnie: jedzenie pokarmów bogatych w błonnik, jak: produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce, pomaga osobom z hemoroidami. Błonnik zmiękcza bowiem stolec, przez co ułatwia jego wydalenie.
 8. Hemoroidy można wyleczyć samemu, domowymi sposobami.
  MIT. Samodzielnie można jedynie zapobiegać chorobie przez odpowiednią profilaktykę oraz łagodzić jej objawy. Problem koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem, który zleci odpowiednie leczenie. Im szybciej tym lepiej, bo w początkowym stadium najłatwiej wyleczyć schorzenie.
 9. Leczenie hemoroidów wiąże się z koniecznością operacji.
  MIT. Zabieg operacyjny jest konieczny jedynie przy wysokim stopniu zaawansowania choroby. We wczesnej jej fazie stosuje się leczenie farmakologiczne. Zapisane przez specjalistę tabletki, maści, żele, czopki oraz zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia często wystarczą, by pozbyć się hemoroidów.
 10. Choroba nawet skutecznie wyleczona, może się odnowić.
  PRAWDA. To, że raz skutecznie poradziliśmy sobie z hemoroidami nie gwarantuje, iż problem nie powróci. Dlatego trzeba zrobić wszystko, by temu zapobiec.
hemoroidy żylaki odbytu ból odbytu guzki krwawnicze świąd odbytu krew w kale

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach