Kamica nerkowa zwana też moczową to bolesna choroba, która charakteryzuje się powstawaniem złogów, czyli tzw. kamieni w nerkach lub drogach moczowych. Z moczu wytrącają się wówczas rozpuszczone w nim składniki mineralne lub organiczne. Szacuje się, że ta przykra przypadłość dotyczy około 2% ludzkości i częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Cierpią na nią przeważnie osoby w przedziale wiekowym 30-50 lat.
Co to jest kamienica nerkowa?
Jakie są przyczyny kamienicy nerkowej?
Objawy
Może się zdarzyć, że w początkowym stadium choroba w ogóle nie daje o sobie znać. Jej pierwszym symptomem jest nagła kolka nerkowa. To ostry, przeszywający ból w okolicy lędźwiowej, promieniujący w dół do pęcherza, pachwiny, a nawet zewnętrznej części uda. Częstokroć towarzyszą mu nudności, wymioty czy wzdęcia. Pozostałe objawy to:
- bolesne parcie na pęcherz,
- obecność krwi w moczu,
- podwyższona temperatura,
- ogólne osłabienie, uczucie rozbicia,
- zakażenie dróg moczowych.
Przyczyny
Skąd w naszym organizmie pojawiają się kamienie nerkowe? Często sami jesteśmy sobie winni. Przyczyny choroby leżą w złej diecie oraz w niezdrowym trybie życia. Poniżej przedstawiamy listę rzeczy, które mogą stać się bodźcem do rozwoju tego bolesnego schorzenia.
- Dieta na ostro – amatorzy ostrych przypraw stanowią grupę podwyższonego ryzyka. Jeśli do nich należysz, musisz uważać, bo Twoje drogi moczowe są zagrożone. Szczególnie niebezpieczny jest obecny w wielu wzmacniaczach smaku glutaminian sodu.
- Nadmiar soli – podobnie, jak w przypadku ostrych przypraw, dieta na słono sprzyja rozwojowi kamicy nerkowej. Pamiętać należy, że sól jest obecna w wielu pokarmach, które spożywamy, jak chociażby mięso, wędliny czy dostępne na rynku gotowe dania.
- Duża ilość mięsa – wielu z nas od dzieciństwa wpajano, że mięso to samo zdrowie. Niestety, nie do końca jest to prawda. Spożywane w nadmiarze mięso drobiowe i czerwone są przyczynkiem między innymi do problemów z kamieniami na nerkach.
- Słabość do słodyczy – jeśli ją masz, na pewno jesteś świadomy, że jest zgubna dla Twojego zdrowia. Ale czy wiedziałeś, że nadmiar cukru przyczynia się też do powstawania kwasu szczawiowego, który jest jednym z głównych winowajców kamicy?!
- Picie słodzonych napojów gazowanych – fani słodkich poideł z bąbelkami powinni mieć się na baczności, gdyż są przez nie dużo bardziej narażeni na kamicę, niż osoby stroniące od tego typu napojów.
- Niechęć do cytrusów – pomarańcze, mandarynki, grejpfruty, cytryny czy limonki zawierają cytrynian. Związek ten ma dobroczynne działanie w odniesieniu do układu moczowego, ponieważ zapobiega odkładaniu się w nim złogów.
- Brak nabiału – to swoisty paradoks: produkty mleczne są bogate w wapń, a ten jest przecież składnikiem kamieni. Wapń dostarczany w diecie powoduje jednak zmniejszone wchłanianie niebezpiecznych szczawianów.
- Nieaktywny tryb życia – to kolejny powód, aby od czasu do czasu, najlepiej regularnie zafundować sobie trochę ruchu. Sport i wysiłek fizyczny zmniejszają stężenie wapnia we krwi, zmniejszając ryzyko powstania kamicy.
- Nadwaga, otyłość – ze statystyk wynika, że osoby, które posiadają zbędne kilogramy częściej są dotknięte chorobą niż takie o prawidłowej masie ciała.
- Przewlekły stres – o ile w małych dawkach działa mobilizująco, to w nadmiarze nie służy także naszym nerkom. Naukowcy twierdzą, że w stresie organizm ludzki wydziela hormon wazopresyny, zwiększa możliwość wystąpienia kamieni.
Co o tym sądzisz?