45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

10 czynników sprzyjających kamieniom nerkowym. Sprawdź, czy jesteś nimi zagrożony!

10 czynników sprzyjających kamieniom nerkowym. Sprawdź, czy jesteś nimi zagrożony!10 czynników sprzyjających kamieniom nerkowym. Sprawdź, czy jesteś nimi zagrożony!

Kamica nerkowa zwana też moczową to bolesna choroba, która charakteryzuje się powstawaniem złogów, czyli tzw. kamieni w nerkach lub drogach moczowych. Z moczu wytrącają się wówczas rozpuszczone w nim składniki mineralne lub organiczne. Szacuje się, że ta przykra przypadłość dotyczy około 2% ludzkości i częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Cierpią na nią przeważnie osoby w przedziale wiekowym 30-50 lat.

 • Co to jest kamienica nerkowa?

 • Jakie są przyczyny kamienicy nerkowej?

Objawy


Może się zdarzyć, że w początkowym stadium choroba w ogóle nie daje o sobie znać. Jej pierwszym symptomem jest nagła kolka nerkowa. To ostry, przeszywający ból w okolicy lędźwiowej, promieniujący w dół do pęcherza, pachwiny, a nawet zewnętrznej części uda. Częstokroć towarzyszą mu nudności, wymioty czy wzdęcia. Pozostałe objawy to:

 • bolesne parcie na pęcherz,
 • obecność krwi w moczu,
 • podwyższona temperatura,
 • ogólne osłabienie, uczucie rozbicia,
 • zakażenie dróg moczowych.

Przyczyny


Skąd w naszym organizmie pojawiają się kamienie nerkowe? Często sami jesteśmy sobie winni. Przyczyny choroby leżą w złej diecie oraz w niezdrowym trybie życia. Poniżej przedstawiamy listę rzeczy, które mogą stać się bodźcem do rozwoju tego bolesnego schorzenia.

 1. Dieta na ostro – amatorzy ostrych przypraw stanowią grupę podwyższonego ryzyka. Jeśli do nich należysz, musisz uważać, bo Twoje drogi moczowe są zagrożone. Szczególnie niebezpieczny jest obecny w wielu wzmacniaczach smaku glutaminian sodu.
 2. Nadmiar soli – podobnie, jak w przypadku ostrych przypraw, dieta na słono sprzyja rozwojowi kamicy nerkowej. Pamiętać należy, że sól jest obecna w wielu pokarmach, które spożywamy, jak chociażby mięso, wędliny czy dostępne na rynku gotowe dania.
 3. Duża ilość mięsa – wielu z nas od dzieciństwa wpajano, że mięso to samo zdrowie. Niestety, nie do końca jest to prawda. Spożywane w nadmiarze mięso drobiowe i czerwone są przyczynkiem między innymi do problemów z kamieniami na nerkach.
 4. Słabość do słodyczy – jeśli ją masz, na pewno jesteś świadomy, że jest zgubna dla Twojego zdrowia. Ale czy wiedziałeś, że nadmiar cukru przyczynia się też do powstawania kwasu szczawiowego, który jest jednym z głównych winowajców kamicy?!
 5. Picie słodzonych napojów gazowanych – fani słodkich poideł z bąbelkami powinni mieć się na baczności, gdyż są przez nie dużo bardziej narażeni na kamicę, niż osoby stroniące od tego typu napojów.
 6. Niechęć do cytrusów – pomarańcze, mandarynki, grejpfruty, cytryny czy limonki zawierają cytrynian. Związek ten ma dobroczynne działanie w odniesieniu do układu moczowego, ponieważ zapobiega odkładaniu się w nim złogów.
 7. Brak nabiału – to swoisty paradoks: produkty mleczne są bogate w wapń, a ten jest przecież składnikiem kamieni. Wapń dostarczany w diecie powoduje jednak zmniejszone wchłanianie niebezpiecznych szczawianów.
 8. Nieaktywny tryb życia – to kolejny powód, aby od czasu do czasu, najlepiej regularnie zafundować sobie trochę ruchu. Sport i wysiłek fizyczny zmniejszają stężenie wapnia we krwi, zmniejszając ryzyko powstania kamicy.
 9. Nadwaga, otyłość – ze statystyk wynika, że osoby, które posiadają zbędne kilogramy częściej są dotknięte chorobą niż takie o prawidłowej masie ciała.
 10. Przewlekły stres – o ile w małych dawkach działa mobilizująco, to w nadmiarze nie służy także naszym nerkom. Naukowcy twierdzą, że w stresie organizm ludzki wydziela hormon wazopresyny, zwiększa możliwość wystąpienia kamieni.
kamica kolka nerkowa kamica moczowa kamienie na nerkach krew w moczu kamienie nerkowe forum

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach