Choć kamienie nerkowe są niewielkie, wywołują niewspółmierny do ich rozmiarów ból.
Skrystalizowane minerały przemieszczają się od nerek do pęcherza moczowego i ta właśnie droga powoduje ból, czasami aż nie do zniesienia. Są jednak sposoby, aby zaoszczędzić sobie tych przykrych dolegliwości. Zmiana stylu życia i prawidłowa dieta pomogą w stopniowej eliminacji czynników wywołujących kamienie nerkowe.
Dlaczego powstają kamienie nerkowe?
Czy sól pomaga w powstawaniu kamieni nerkowych?
Czym jest kamica nerkowa? To schorzenie, na które najczęściej cierpią mężczyźni. Przyczyną powstawania kamieni nerkowych w układzie moczowym są
odkładające złogi w nerkach, potocznie zwane kamieniami.
Oto 10 czynników, które mogą wywoływać kamicę nerkową i które powinniśmy mieć na uwadze, aby się przed nią uchronić.
- Niedobór wapnia.
Mogłoby się wydawać, że skoro wapń powoduje powstanie kamieni wapniowo-szczawianowych (jest to najczęściej występujący rodzaj), powinno się ograniczyć przyswajanie wapnia. Nie tędy droga. Osoby, u których w diecie występuje wapń, są w o wiele mniejszym stopniu narażone na kamicę nerkową. Bez obaw możemy włączyć do menu produkty mleczne i nabiał. Oczywiście w rozsądnych ilościach. - Za dużo sałatek.
Obsesja na punkcie zdrowej żywności niekiedy prowadzi do przesady. Jedzone w nadmiarze sałatki, uchodzące przecież na wzór zdrowego odżywiania, mogą przyczynić się do powstania kamicy. Odpowiedzialne są za to szczawiany, licznie występujące w roślinach liściastych takich jak rabarbar, szpinak czy botwina. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z jedzenia warzyw. Absolutnie nie. Chodzi o to, aby nie jeść głównie samych warzyw, w zbyt dużych ilościach. - Słona dieta.
Nadmierne spożywanie soli może przyczynić się do większego wydalania wapnia przez nerki. Nie pomoże jednak samo odstawienie solniczki. Sól jest przecież towarzyszem bardzo wielu produktów – wędlin, mięs, ryb czy dań gotowych takich jak fast foody. Powinniśmy ograniczyć spożywanie soli do do 3-5 gramów na dobę. - Za mało cytrusów.
Zapominamy o częstym jedzeniu cytrusów. A mają przecież wiele zalet. M.in. to, że mają w składzie związek o nazwie cytrynian, który zapobiega odkładaniu się w układzie moczowym szkodliwych dla organizmu substancji. - Nadmiar mięsa.
Niestety mięso nie sprzyja zdrowiu dróg moczowych. Badania wykazują, że ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej u wegetarianów jest nawet o 50 proc. mniejsze niż u mięsożerców. Rozwiązaniem jest zatem ograniczenie ilości spożywanego mięsa i zadbanie o odpowiednią ilość magnezu w jadłospisie. - Picie napojów słodkich, gazowanych.
Warto podkreślić, że osoby narażone na rozwój kamicy lub które miały ją już za sobą, nie powinny pić napojów gazowanych typu Cola, Pepsi czy Fanta. Specjaliści alarmują, że wypicie standardowej puszki takiego napoju dziennie, w 23 proc. bardziej naraża na wystąpienie kamicy. Warto więc wybrać inny napój. A to tylko jedna spośród bardzo długiej listy negatywnych skutków ich spożywania. - Dziedziczność.
Skłonność do powstawania kamieni nerkowych często otrzymujemy w spadku po rodzicach. Czynniki genetyczne w wielu przypadkach biorą górę nad wszystkimi innymi przyczynami rozwoju kamieni w nerkach. - Otyłość.
Niestety osoby mające nadwagę, są o 35 proc. bardziej narażone na kamicę niż te, które nie mają kłopotów nadmiernymi kilogramami. Dzieje się tak, ponieważ kilogramy negatywnie wpływają na drogi mocze, co sprzyja powstawaniu kamicy. Pilnujmy więc naszej wagi i starajmy się, aby nie była przyczyną naszych problemów ze zdrowiem. - Stres.
Wiemy, że stres negatywnie wpływa na cały nasz organizm. Nie zdajemy sobie jednak sprawy jak daleko może się posunąć. Specjaliści dokładają jeszcze cegiełkę do tego szeregu nieszczęść. Jak się okazuje, hormon wazopresyny wydzielany w czasie napięcia nerwowego, może podnosić ryzyko pojawienia się kamieni nerkowych. Najlepiej się po prostu nie stresować. - Mała aktywność.
Osoby aktywne fizycznie, zapewne nie wiedzą co to kamica nerkowa. Jeżeli przynajmniej 2 razy w tygodniu znajdziemy czas na ćwiczenia, wyświadczymy naszym nerkom ogromną przysługę. Siedzący tryb życia zwiększa stężenie wapnia we krwi, co może skończyć się bardzo nieprzyjemnym bólem w okolicach nerek i układu moczowego.
Co o tym sądzisz?