45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Tacalcitolum

Tacalcitolum jest substancją stosowaną w przypadku delikatnej lub średniej łuszczycy plackowatej. Tacalcitolum przeciwdziała rozrostowi naskórka i przyspiesza jego rogowacenie. Tacalcitolum stosuje się miejscowo na skórę. 

Przeciwwskazania:

Nie należy stosować Tacalcitolum

- jeśli pacjent ma uczulenie na takalcytol,

- jeśli pacjent ma łuszczycę krostkowatą lub grudkowatą,

- jeśli pacjent ma schorzenia przebiegające z zaburzeniami metabolizmu wapnia - jeśli pacjent ma ciężkie schorzenia wątroby, nerek lub serca. 

Nie należy stosować leku na zmiany rumieniowe sączące, jeżeli jest z tym związana wyraźna okluzja. 

Tacalcitolum nie należy stosować łącznie z lekami zawierającymi kwas salicylowy. 

Ostrzeżenia i środki ostrożności 

Przed rozpoczęciem stosowania Tacalcitolumnależy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. 

Światło ultrafioletowe, w tym światło słoneczne, może powodować rozpad takalcytolu. W przypadku stosowania takalcytolu łącznie z promieniowaniem ultrafioletowym, naświetlanie UVA powinno odbywać się w godzinach rannych, natomiast stosowanie maści z takalcytolem wieczorem, przed snem. 

Jeśli zachodzi prawdopodobieństwo, że pacjent w czasie leczenia będzie narażony na działanie światła słonecznego, lek powinien być stosowany wieczorem, przed snem. 

W przypadku jednoczesnego leczenia lekami zawierającymi wapń i (lub) witaminę D, jest zalecana okresowa kontrola stężenia wapnia i białka w moczu. W przypadku stwierdzenia podwyższonego stężenia wapnia we krwi leczenie Tacalcitolum należy natychmiast przerwać, a następnie przeprowadzić oznaczenie stężenia wapnia i białka w moczu, do momentu unormowania się tych wartości. 

Podczas stosowania leku na twarzy, należy uważać, aby maść nie dostała się do oczu. 

Nie zaleca się stosowania leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Działania niepożądane:

Miejscowe działanie Tacalcitolum może w pojedynczych przypadkach wywołać podrażnienie skóry, objawiające się świądem, pieczeniem i zaczerwienieniem. 

Podrażnienie skóry i świąd mają na ogół łagodne nasilenie i przemijający charakter. W rzadkich przypadkach po zastosowaniu leku obserwowano kontaktowe zapalenie skóry lub nasilenie objawów łuszczycy. 

Zgłaszano również następujące działania niepożądane (częstość nieznana, nie może być oceniona na podstawie dostępnych danych): 

- Reakcje nadwrażliwości (obejmujące obrzmienie, obrzęk i obrzęk twarzy); 

- Wysypkę (rumieniowatą, plamkowa, grudkową, pęcherzykowatą); 

- Podwyższone stężenie wapnia we krwi (hiperkalcemię). 

U niektórych osób w czasie stosowania Tacalcitolum mogą wystąpić inne działania niepożądane. 


Powrót do listy

Produkty powiązane

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach