45 197 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Tertensif SR

Tertensif SRTertensif SR
(2 Opinie)
Przeczytaj opinie o produkcie »
Typ: Lek na receptę
Postać: tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Dostępne dawki: tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu, 1,5 mg, 30 szt
Substancja czynnaSubstancja aktywna: Indapamidum
Działanie: moczopędne
Ulotka:

Opis i skład produktu Tertensif SR

 

Lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego samoistnego.

Dawkowanie:

Doustnie, najlepiej rano. Tabletkę należy połknąć w całości popijając wodą. Tabletki nie należy żuć. Pokarm nieznacznie przyspiesza wchłanianie, ale nie wpływa na ilość wchłoniętego leku.   Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa oraz skuteczności, nie zaleca się stosowania preparatu Tertensif SR u dzieci oraz młodzieży.   Uwaga! Przed rozpoczęciem leczenia należy ocenić stężenie sodu, a następnie regularnie je kontrolować. Utrata potasu z hipokaliemią stanowi duże ryzyko związane ze stosowaniem leków moczopędnych tiazydowych i leków o podobnym działaniu. Należy zapobiegać rozwojowi hipokaliemii, szczególnie u pacjentów, u których ryzyko jej wystąpienia jest największe, np. u osób w podeszłym wieku, niedożywionych, leczonych wieloma lekami, u pacjentów z marskością wątroby z obrzękami i wodobrzuszem, z chorobą naczyń wieńcowych i niewydolnością serca. Częstsze oznaczanie stężenia potasu w osoczu jest konieczne we wszystkich przedstawionych powyżej sytuacjach. Pierwsze oznaczenie stężenia potasu w osoczu wykonuje się w pierwszym tygodniu leczenia. W przypadku stwierdzenia hipokaliemii konieczne jest uzupełnienie potasu.  

Możliwe skutki uboczne:

Hipokaliemia (stężenie potasu w osoczu ≤3,4 mmol/l), uczucie zmęczenia, zawroty głowy przy zmianie pozycji z leżącej na stojącą, nudności, wymioty, zaparcia, suchość błon śluzowych jamy ustnej, męczliwość, parestezje (zaburzenia czucia). Grudkowo-plamiste wysypki, plamica (reakcje nadwrażliwości u pacjentów skłonnych do alergii oraz reakcji astmatycznych). Bardzo rzadko zaburzenia rytmu serca, niedociśnienie tętnicze, zaburzenia czynności wątroby.  Lek może powodować fałszywie dodatnie wyniki testów antydopingowych u sportowców.   Indapamid nie ma wpływu na szybkość reakcji, jednakże mogą wystąpić różne objawy związane ze zmniejszeniem ciśnienia krwi, zwłaszcza na początku leczenia lub podczas stosowania dodatkowo innego leku przeciwnadciśnieniowego. W takiej sytuacji zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych może być zaburzona.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na indapamid lub którąkolwiek substancję pomocniczą (ze względu na zawartość laktozy w preparacie, pacjenci z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub z niedoborem laktazy typu Lapp nie powinni stosować tego preparatu), schorzenia wątroby i/lub nerek, obniżony poziom potasu w surowicy (hipokaliemię).   Gdy przyjmujesz inne leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi, środki mogące obniżać stężenie potasu w surowicy, metotreksat, preparaty naparstnicy (hipokaliemia jest czynnikiem usposabiającym do wystąpienia objawów toksyczności glikozydów naparstnicy), leki przeciwarytmiczne, sole litu, leki przeciwdepresyjne, środki przeczyszczające, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki sterydowe. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą, należy unikać stosowania leków moczopędnych u kobiet w ciąży. Nigdy nie należy ich stosować w celu leczenia fizjologicznych obrzęków występujących w czasie ciąży. Leki moczopędne mogą powodować niedokrwienie płodowo-łożyskowe z ryzykiem zaburzenia wzrostu płodu. Karmienie piersią nie jest zalecane (indapamid przenika do pokarmu kobiecego).

Tertensif SR cena
Tertensif SR lek na receptę
Tertensif SR zamienniki
Tertensif SR zamiennik
Tertensif SR odpowiednik
Tertensif SR tańszy zamiennik
Tertensif SR czy działa
Tertensif SR opinia
Tertensif SR opinie
Tertensif SR ulotka
Tertensif SR skład
Tertensif SR dawkowanie
Tertensif SR przeciwwskazania
uderzenia gorąca leczenie nadciśnienia tętniczego osłabienie mam wysokie ciśnienie nadciśnienie pierwotne nadciśnienie tętnicze samoistne jaki lek na nadciśnienie
Rozwiń cały opis i skład produktu »

Zobacz zamienniki

Opinie o Tertensif SR

Dodano: 21 Październik 2015
Autor: Maryla
Ocena:
Obniżył micisnienie
Odpowiedź
Dodano: 09 Lipiec 2015
Autor: Grzegorz
Ocena:
Lek wyrównał moje skaczące ciśnienie. Niestety stres doprowadził do tego, że w pewnych momentach ciśnienie niebezpiecznie wzrastało. Muszę go teraz brać systematycznie przez co najmniej 2 lata. Nie jest drogi.
Odpowiedź

Dodaj opinię o Tertensif SR

Wybierz ocenę i napisz krótkie uzasadnienie.

Wybierz ocenę
Ocena:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]Jak napisać pomocną opinie?

przykład: Napisz nam czy byłeś zadowolony z produktu, jak długo go używasz, jakie są jego plusy, minusy, czy widzisz efekty po jego zastosowaniu oraz czy go polecasz czy też nie. Miło będzie jak napiszesz również ile masz lat i z jaką borykasz się dolegliwością. Twoja opinia jest ważna dla innych użytkowników.
Dziękujemy.
Pozostało 60 z 60 znaków

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

Komentarz do opinii użytkownika
Twoje imię:
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 197 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach