45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Salicylan choliny Cholini salicylas

Salicylan choliny jest określany jako organiczny związek chemiczny, który wchodzi do grupy pochodnych kwasu salicylowego. Zwalcza ból i stan zapalny, wykazuje słabsze działanie przeciwgorączkowe. Jest często przepisywany przez pediatrów, nadaje się do długotrwałego zwalczania stanów zapalnych jamy ustnej, gardła, uszu i nosa. Zmniejsza ból i obrzęk gardła. Koi nadżerki i owrzodzenia jamy ustnej, jak również stany zapalne dziąseł i tkanek przyzębia. Łagodzi dolegliwości po ekstrakcji zębów, jak również występujące w chorobie reumatycznej. Wspomaga antybiotykoterapię zakażeń błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Leczy ostre zapalenie ucha środkowego, błony bębenkowej oraz przewodu słuchowego zewnętrznego. Jest dobrze tolerowany przez ustrój.

Przeciwwskazania

Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na salicylan choliny, salicylany oraz pozostałe niesteroidowe leki przeciwzapalne. Substancja wchodząca w skład pastylek przyczynia się do osłabienia skuteczności przyjmowanych równocześnie leków z grupy NLPZ, natomiast wzmacnia wpływ leków uspokajających, nasennych, przeciwzakrzepowych oraz przeciwcukrzycowych. Do wzrostu ryzyka krwawień z przewodu pokarmowego mogą się przyczynić podawane równocześnie z salicylanami medykamenty przeciwzakrzepowe, fibrynolityczne, hamujące agregację płytek oraz steroidowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Przeciwwskazaniem do stosowania pastylek z salicylanem choliny z uwagi na ryzyko krwotoku jest obecność żylaków przełyku. Kropli do uszu nie powinno się stosować w razie perforacji błony bębenkowej, a żelu na dziąsła u dziecido 3. roku życia.

Działania niepożądane

Żel na dziąsła może stosować krótkotrwałe, czasowe pieczenie, krople do uszu miejscowe odczyny nadwrażliwości, takie jak zaczerwieienie i świąd skóry, a w przypadku perforacji błony bębenkowej uszkodzenie słuchu. Sporadycznie po zażywciu pastylek dochodziło do reakcji alergicznych: zaczerwienienia skóry, wysypki, kaszlu, odczucie niedrożności nosa, obrzęku twarzy, języka, warg, a także utrudnień w przełykaniu lub oddychaniu, uszkodzeń śluzówki przewodu pokarmowego, które występują z bólem brzucha, wymiotami, krwawieniem. Odnotowano rzadkie przypadki wystąpienie zespołu Reye'a u dzieci do 12. roku życia.


Powrót do listy

Produkty powiązane

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach