42 718 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 787 produktów w 204 kategoriach

Alitretynoina Alitretinoinum

Alitretynoina określana jest jako analog kwasu retinowego, jest istotnym składnikiem leków przeciwnowotworowych, które stosowane są w formie żelu w kuracji mięsaka Kaposiego w przebiegu AIDS, pod warunkiem, że zmiany skórne nie są dotknięte owrzodzeniem, bądź obrzękiem limfatycznym, nie iestnieje konieczność terapii trzewnej mięsaka Kaposiego, a ponadto ogólne leczenie polegające na zwalczaniu wirusu nie zwalcza zmian skórnych i nie jest stosowana radio-, ani chemioterapia. Kuracja powinna trwać przynajmniej12 tygodni.

Przeciwwskazania

Nie stosować w okresie ciąży i laktacji, ani w przypadku nadwrażliwości na alitretynoinę, pozostałe retinoidy, bądź którąkolwiek substancję preparatu. Przeciwwskazaniem jest ponadto położenie mięsaka Kaposiego w pobliżu innych zmian skórnych. Nie stosować u osób poniżej 18. roku życia przez wzgląd na brak danych odnośnie bezpieczeństwa.

Działania niepożądane

Nasilenie efektów ubocznych wynika z częstości stosowania preparatu z alitretynoiną i na ogół występują w miejscu stosowania. Zalicza się do nich: pękanie naskórka, powstawanie strupów, wysięki, wysypka i inne zmiany skórne o różnym nasileniu, ból, kłucie, a także mrowienie w miejscu nałożenia preparatu, bądź krwawienia ze zmiany skórnej lub wokół niej, obrzęk, w tym obrzęki obwodowe. Niezwykle rzadko występuje uogólnione powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie tkanki łącznej, zapalenie żył oraz zakażenia zmiany skórnej.


Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 718 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 787 produktów w 204 kategoriach