45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Albendazol Albendazolum

Preparaty z albendazolem mają zastosowanie przeciwpasożytnicze w infestacji obleńcami i niektórymi płazińcami. Składnik klasyfikowany jest jako pochodna benzimidazolu. Zwalcza zarówno pojedyncze, jak i złożone inwazje, które powoduje owsik ludzki, włosogłówka ludzka, węgorek jelitowy, tasiemiec (nieuzbrojony oraz uzbrojony) glista ludzka, bądź tęgoryjec (dwunastniczy i amerykański). Znajduje zastosowanie również w giardiozie. Leki na bazie albendazolu, należy chronić przed wpływem słońca.

Przeciwwskazania 

Nie stosować u dzieci w wieku do 2 lat. Natomiast u kobiet, które miesiączkują medykament można podawać tyko w pierwszym tygodniu od menstruacji. Należy zachować ostrożność, gdyż zwiększa się poziom albendazolu w osoczu przy równoczesnym stosowaniu deksametazonu, prazykwantelu lub cymetydyny. Nie stosować podczas ciąży (duże ryzyko uszkodzenia płodu). Przed podjęciem leczenia wykonać test ciążowy. Od rozpoczęcia leczenia do miesiąca od jego zakończenia, należy stosować antykoncepcję.

Działania niepożądane  

Efekty uboczne posiadają nieznaczne nailenie, należą do nich m.in.: bóle głowy, objawy dyspeptyczne, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, leukopenia, sporadycznie granulocytopenia, jak również pancytopenia. Alergię może spowodować rozpad wągrów tasiemca uzbrojonego. O ile dojdzie ddo przedawkowania, wskazane jest leczenie objawowe. W okresie laktacji stosować ostrożnie.

 

 


Powrót do listy

Produkty powiązane

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach