45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Akarboza Acarbosum

Acarbosum jest składnikiem obecnym w lekach dedykowanych dla cukrzyków. Pod jej wpływem hamowane są enzymy jelitowe (izomaltaza, maltaza, glukamylaza i sacharaza), które zmieniają wiązania węglowodanów złożonych w postać węglowodanów prostych, a w konsekwencji sprzyjają gwałtownym spadkom cukru po jedzeniu, spadkowi glikemii na czczo, jak również zaniżają poziom insuliny czy insulinooporności.

Acarbosum oddziałuje na układ pokarmowy, poprzez redukcję trawiennych cukrów, które występują w jelitach. Substancja ta tylko w nieznacznym stopniu wiązana jest przez białka osocza i wydalana z moczem, ponieważ głównie wydalana jest z kałem. Nie prowadzi do wystąpienia niedocukrzenia czy hiperinsulinemii. Ogranicza cholesterol i trójglicerydy, zapobiega otłuszczeniu narządów.

Mimo iż akarboza służy leczniczemu wspomaganiu pacjentów z cukrzycą typu 2, niekiedy jest stosowana u pacjentów z cukrzycą typu 1. Może być stsosowana samodzielnie, bądź równocześnie z pochodnymi sulfonylomocznika, insuliną. Acarbosum rekomendowane jest szczególnie u osób z nadmiernym poziomem lipidów we krwi, bądź dużą nadwagą. Zaleca się zażywanie leków z tym składnikiem przed jedzeniem.

Przeciwwskazania

Wiek do 16 lat, okres ciąży lub laktacji, nieprawidłowości we wchłanianiu z jelit, schorzenia jelit, takie jak: przepuklina, owrzodzenia, zrosty czy uchyłki.

Działania niepożądane

Bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, skurcze jelit, pokrzywka, rumień, wysypka.


Powrót do listy

Produkty powiązane

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach