43 768 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 883 produktów w 209 kategoriach

Acetylocysteina Acetylcysteinum

Acetylocysteina to organiczny związek chemiczny o właściwościach mukolitycznych, niekiedy przyjmuje formę soli sodowej. Działanie acetylocysteiny opiera się o ograniczanie lepkości, a w konsekwencji upłynnienie  wydzieliny. Wspomaga nabłonek oddechowy, poprzez redukcję wydzieliny w drogach oddechowych. Rezultaty po zastosowaniu miejscowym widoczne są po 10 minutach. Acetylocysteina ma zastosowanie w ostrych i przewlekłych zapalenia oskrzeli, mukowiscydozie, zatruciach paracetamolem. Podawana pacjentom z AIDS, ogranicza u nich aktywację NFkB, dzięki czemu geny HIV nie są transkrybowane.

Działania niepożądane

Konsekwencjami po stosowaniu inhalacji są podrażnienie błon śluzowych nosa i gardła oraz nieprzyjemny posmak w ustach. Stosowany w źle dobranych porcjach może wywołać skurcze oskrzeli (zwłaszcza przy dychawicy oskrzelowej), gorączka, dreszcze, wodnisty wyciek z nosa, nudności, wymioty.

 


Powrót do listy

Produkty powiązane

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 768 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 883 produktów w 209 kategoriach