Acetazolamid wchodzi w skład grupy sulfonamidowych inhibitorów anhydrazy węglanowej. Jego lecznicze właściwości ustępują wraz z 3 dobą od ostatniego podania. Największą rolę odgrywa w leczeniu jaskry wtórnej i z otwartym kątem przesączania. Jedynie przed zabiegami zalecany jest przy jaskrze z zamkniętym kątem. Stosowany pprzez krótki czas leczy stany przebiegające z zasadowicą metaboliczną. Ułatwia zaadaptwanie organizmu w górzystych terenach, zapobiega zasadowicy oddechowej, łagodzi obrzęki poletkowe oraz towarzyszące niewydolności serca. Bywa stosowany równocześnie z lekami przeciw padaczce. Swego czasu wykorzystywano go w lekach moczopędnych i na nadciśnienie. Doskonale wchłania się z przewodu pokarmowego, przenika do tkanek i narządów, w tym m.in. do erytrocytów, wątroby oraz gałki ocznej, a nawet do mleka matki. Przeważnie ulega połączeniu z białkami osocza. Jest usuwany poprzez nerki w formie niezmienionej.
Przeciwwskazania
Nieodpowiedni dla pacjentów z kamicą wapniową, kwasicą hiperchloremiczną, zaburzeniami czynności wątroby i nerek hiponatremią, hipokaliemią, przewlekłą, niewyrównaną jaską z zamkniętym kątem przesączania, w leczeniu długotrwałym niewyrównanej jaskry z zamkniętym kątem przesączania, bądź z nadwrażliwością na sulfonamidy lub acetazolamid (zespół Stevensa-Johnsona, zespół Lyella, martwica wątroby, agranulocytoza, niedokrwistość aplastyczna i skaza krwotoczna).
Ciąża i okres laktacji.
Równoczesne przyjmowanie acetazolamidu i kwasu acetylosalicylowego w dużych dawkach.
U pacjentów z zatorem lub rozedmą płuc, może wywołać kwasicę mataboliczną, a u cukrzyków skoki glukozy we krwi.
Środki ostrożności
Zwiększa działanie antagonistów kwasu foliowego, doustnych leków przeciwzakrzepowych, stężenie karbamazepiny, fenytoiny i prymidonu, amfetaminy, atropiny i chinidyną oraz wydalanie litu.
Działania niepożądane
Jedynie na początku leczenia: parestezje, zaburzenia słuchu (szum uszny) i smaku, utrata apetytu, nudności, wymioty, biegunka, częstomocz. Sporadycznie zdarzają się np. porażenie wiotkie, nadwrażliwość na światło, kwasica metaboliczna, senność, dezorientacja, przemijająca krótkowzroczność.
Powrót do listy