45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Acetazolamid Acetazolamidum

Acetazolamid wchodzi w skład grupy sulfonamidowych inhibitorów anhydrazy węglanowej. Jego lecznicze właściwości ustępują wraz z 3 dobą od ostatniego podania. Największą rolę odgrywa w leczeniu jaskry wtórnej i z otwartym kątem przesączania. Jedynie przed zabiegami zalecany jest przy jaskrze z zamkniętym kątem. Stosowany pprzez krótki czas leczy stany przebiegające z zasadowicą metaboliczną. Ułatwia zaadaptwanie organizmu w górzystych terenach, zapobiega zasadowicy oddechowej, łagodzi obrzęki poletkowe oraz towarzyszące niewydolności serca. Bywa stosowany równocześnie z lekami przeciw padaczce. Swego czasu wykorzystywano go w lekach moczopędnych i na nadciśnienie. Doskonale wchłania się z przewodu pokarmowego, przenika do tkanek i narządów, w tym m.in. do erytrocytów, wątroby oraz gałki ocznej, a nawet do mleka matki. Przeważnie ulega połączeniu z białkami osocza. Jest usuwany poprzez nerki w formie niezmienionej.

Przeciwwskazania 

Nieodpowiedni dla pacjentów z kamicą wapniową, kwasicą hiperchloremiczną, zaburzeniami czynności wątroby i nerek hiponatremią, hipokaliemią, przewlekłą, niewyrównaną jaską z zamkniętym kątem przesączania, w leczeniu długotrwałym niewyrównanej jaskry z zamkniętym kątem przesączania, bądź z nadwrażliwością na sulfonamidy lub acetazolamid (zespół Stevensa-Johnsona, zespół Lyella, martwica wątroby, agranulocytoza, niedokrwistość aplastyczna i skaza krwotoczna).

Ciąża i okres laktacji.

Równoczesne przyjmowanie acetazolamidu i kwasu acetylosalicylowego w dużych dawkach.

U pacjentów z zatorem lub rozedmą płuc, może wywołać kwasicę mataboliczną, a u cukrzyków skoki glukozy we krwi.

Środki ostrożności

Zwiększa działanie antagonistów kwasu foliowego, doustnych leków przeciwzakrzepowych, stężenie karbamazepiny, fenytoiny i prymidonu, amfetaminy, atropiny i chinidyną oraz wydalanie litu.

Działania niepożądane 

Jedynie na początku leczenia: parestezje, zaburzenia słuchu (szum uszny) i smaku, utrata apetytu, nudności, wymioty, biegunka, częstomocz. Sporadycznie zdarzają się np. porażenie wiotkie, nadwrażliwość na światło, kwasica metaboliczna, senność, dezorientacja, przemijająca krótkowzroczność.


Powrót do listy

Produkty powiązane

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach