43 299 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 855 produktów w 207 kategoriach

Acebutolol Acebutololum

Acebutolol jest istotną substancją, która występue w lekach na nadciśnienie tętnicze krwi, bądź stosowanych przy zaburzeniach czynności serca. Minimalizuje zagrożenie zawału w chorobie niedokrwiennej serca, może być stosowany zarówno w profilaktyce pierwotnej, jak i wtórnej. Ogranicza siłę i częstotliwość wieńcowych epizodów bólowych, z uwagi na to, iż przy zażywaniu leków z tym składnikiem maleje zapotrzebowanie serca na tlen.

Przeciwwskazania

Nie stosować przy bloku przedsionkowo-komorowym II i III stopnia u pacjentów, którzy nie mają wszczepionego rozrusznika. Niedopuszczalny przy wstrząsie kardiogennym, bloku zatokowo-przedsionkowym, zespole chorego węzła zatokowego, bradykardii poniżej 50 uderzeń serca na minutę, a ponadto w ciężkich przypadkach astmy oskrzelowej i POChP, niewyrównanej niewydolności serca czy naczynioskurczowej dławicay piersiowej (typu Prinzmetala). Przeciwwskazaniem do stosowania acebutolu są również ciężkie zaburzenia krążenia obwodowego,  kwasica metaboliczna, nieleczony guz chromochłonny, nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub inne β-adrenolityki. 

Nieodpowiedni w okresie laktacji (przenika do mleka matki), ani w okresie ciąży, zwłaszcza w I trymestrze (poza sytuacją, gdy efekty leczenia matki są większe od możliwych skutków u dziecka).

Środki ostrożności

Nieznaczny wpływ na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn. Niekiedy wywołuje znużenie i zawroty głowy.

Działania niepożądane

Osłabienie rytmu serca, począwszy od bradykardii do bloku przewodzenia. Ponadto hipotonia. Preparaty z tym składnikiem można odstawić, poprzez stopniowe ograniczenie dawki.


Powrót do listy

Produkty powiązane

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 299 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 855 produktów w 207 kategoriach