43 618 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 873 produktów w 207 kategoriach

Podobne produkty

Formetic

FormeticFormetic
(0 opinii)
Przeczytaj opinie o produkcie »
Typ: na receptę
Producent: POLPHARMA S.A.
Postać: tabletki powlekane
Cena: 8.22 zł Sugerowana przez producenta cena detaliczna produktu. Cena może się różnić w zależności od punktu sprzedaży.
Ulotka:

Opis i skład produktu Formetic

Formetic, 30 tabletek 1 g.

Formetic to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2.

Skład Formetic:

Substancja czynna: chlorowodorek metforminy.

Właściwości:

Formetic to lek hipoglikemizujący, czyli zmniejszający stężenie glukozy we krwi. Zawarta w nim metformina hamuje wytwarzanie glukozy w wątrobie, zwiększa obwodowy wychwyt glukozy i jej zużycie oraz opóźnia jelitowe wchłanianie glukozy. Nasila wewnątrzkomórkową syntezę glikogenu oraz zwiększa zdolności transportowe białek odpowiedzialnych za transport glukozy przez błonę komórkową. Substancja ta nie pobudza wydzielania insuliny i tym samym nie powoduje hipoglikemii. Pomaga stabilizować masę ciała, redukuje stężenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu frakcji LDL oraz poziom trójglicerydów. 

Przeznaczenie:

Lek Formetic stosuje się w leczeniu cukrzycy typu 2, głównie u osób z nadwagą, gdy dieta i ćwiczenia fizyczne nie pomagają uzyskać właściwej kontroli poziomu glukozy we krwi.

Przeciwwskazania:

Nadwrażliwość na metforminę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, schorzenia wątroby i/lub nerek, chorobę alkoholową. Przyjmowanie innych leków przeciwcukrzycowych, glikokortykosterydów (do podawania ogólnego lub miejscowego), niesteroidowych leków przeciwzapalnych, doustnych leków przeciwzakrzepowych (metformina nasila ich działanie). Fenactil, hydrochlorotiazyd, hormony steroidowe, hormony tarczycy, doustne środki antykoncepcyjne przyjmowane razem z preparatem mogą osłabić jego działanie i spowodować wzrost poziomu cukru we krwi. Należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania metforminy z następującymi lekami: chinidyną, cymetydyną, ranitydyną, wankomycyną, glikozydami naparstnicy, antagonistami wapnia, lekami pobudzającymi receptory beta. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach nawet tych dostępnych bez recepty. Lek jest przeciwwskazany w okresie ciąży i karmienia piersią. W ciąży oraz w przypadku planowania ciąży należy odstawić metforminę i rozpocząć leczenie insuliną. Podczas leczenia należy unikać spożywania alkoholu i leków zawierających alkohol. Alkohol potęguje działanie leku - może nastąpić niebezpieczne obniżenie poziomu cukru we krwi oraz bardzo groźne powikłanie - kwasica mleczanowa. 

Działania niepożądane:

Bardzo często występują: nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, utrata apetytu. Objawy te występują częściej na początku leczenia i w większości przypadków ustępują samoistnie. Aby im zapobiec zaleca się podawanie metforminy w czasie posiłków lub bezpośrednio po posiłkach. Stopniowe zwiększanie dawki może również poprawić tolerancję preparatu ze strony przewodu pokarmowego. Bardzo rzadko występują reakcje skórne (rumień, świąd, pokrzywka), nieprawidłowe wyniki testów wątrobowych (ustępujące po odstawieniu preparatu), zmniejszenie wchłaniania witaminy B12 i zmniejszenie jej stężenia w surowicy (u pacjentów stosujących długotrwale metforminę), kwasica mleczanowa. Preparat nie wywołuje nadmiernego obniżenia poziomu glukozy we krwi (hipoglikemii), w związku z czym nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługę maszyn. Należy jednak zwrócić uwagę na możliwość wystąpienia hipoglikemii w przypadku jednoczesnego stosowania metforminy z innymi preparatami przeciwcukrzycowymi (np. z insuliną).

Dawkowanie:

Dawkę leku dobiera lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta.

Szczegółowe informacje znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania.

Formetic ulotka
Formetic skład
Formetic dawkowanie
Formetic przeciwwskazania
Formetic cena
Formetic zamienniki
Formetic zamiennik
Formetic odpowiednik
Formetic tańszy zamiennik
Formetic czy działa
Formetic opinie
cukrzyca leczenie cukrzycy 2 leki dla diabetyków poziom glukozy we krwi lek przeciwcukrzycowy stężenie cukru we krwi
Rozwiń cały opis i skład produktu »

Opinie o Formetic

Dodaj opinię o Formetic

Wybierz ocenę i napisz krótkie uzasadnienie.

Wybierz ocenę
Ocena:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]Jak napisać pomocną opinie?

przykład: Napisz nam czy byłeś zadowolony z produktu, jak długo go używasz, jakie są jego plusy, minusy, czy widzisz efekty po jego zastosowaniu oraz czy go polecasz czy też nie. Miło będzie jak napiszesz również ile masz lat i z jaką borykasz się dolegliwością. Twoja opinia jest ważna dla innych użytkowników.
Dziękujemy.
Pozostało 60 z 60 znaków

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

Komentarz do opinii użytkownika
Twoje imię:
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 618 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 873 produktów w 207 kategoriach