44 549 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Xenna

XennaXenna
(5 opinii)
Przeczytaj opinie o produkcie »
Typ: Suplement diety
Producent: US PHARMACIA
Postać: zioła
Cena: 5.28 zł Sugerowana przez producenta cena detaliczna produktu. Cena może się różnić w zależności od punktu sprzedaży.
Ulotka:

Opis i skład produktu Xenna

Xenna, fix, 0,9-1,1 g, 20 szt

XENNA fix to skuteczny preparat w postaci ziół do zaparzania, które w swoim składzie zawierają ziołowe składniki przeczyszczające, a w tym suchy wyciąg z owoców senesu.

Skład

1 saszetka zawiera: Sennae folium 0,9 - 1,1 g co odpowiada 30 mg związków antranoidowych w przeliczeniu na sennozyd B.

Działanie

Dzięki zawartym w preparacie składnikom wykazuje on skuteczne działanie pobudzające czynność jelita grubego, co efektywnie ułatwia przesuwanie mas kałowych. Dodatkowo XENNA fix powoduje swoim działaniem zmiękczenie stolca, ponieważ zwiększa wydzielania śluzu i jednocześńie hamuje zwrotne wchłanianie wody z jelita.

Wskazania

XENNA fix to preparat, zalecany przede wszystkim w doraźnym leczeniu zaparć.

Dawkowanie

Preparat należy przyjmować doustne jedynie w razie wystąpienia takiej konieczności.

Powyżej 12 roku życia należy podawać raz dziennie 1 saszetkę. Należy zalać ją szklanką wrzącej wody, a następnie pozostawić do zaparzenia na 10 min. Pić należy świeży napar od pół do całej szklanki naparu jednorazowo przed snem. 

Zwykle preparat należy przyjmować nie częściej niż 2 do 3 razy w tygodniu. Odpowiednio dobrana dawka to taka, która powoduje miękkie stolce, które nie wymagają wysiłku przy wypróżnieniu.

Maksymalna dawka preparatu to jest ok. 1 saszetka na dzień.

Jeżeli leczenie wymaga stosowania preparatu przez okres dłuższy niż 1-2 tygodnie lub jeżeli w trakcie stosowania preparatu w dalszym ciągu utrzymują się objawy wymagana jest konsultacjia z lekarzem.

Przeciwwskazania:

 • Uczulenie (nadwrażliwość) na senes i sennozydy.
 • Zwężenie i niedrożność jelit, zmniejszenie siły skurczu mięśni gładkich jelit (atonia jelit), ostre stany zapalne w jamie brzusznej (np. zapalenie wyrostka robaczkowego), choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
 • Niezdiagnozowane bóle w jamie brzusznej.
 • Stany odwodnienia z towarzyszącą utratą elektrolitów.
 • Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat.

 

Działania niepożądane:

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Częstość nieznana (nie może zostać określona na podstawie dostępnych danych):

Mogą wystąpić reakcje uczuleniowe (świąd, pokrzywka, miejscowa lub uogólniona wysypka). Przewlekłe przyjmowanie lub nadużywanie może prowadzić do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Liście senesu mogą powodować bóle brzucha, skurcze i wydalanie płynnych stolców w szczególności u pacjentów z zespołem jelita nadwrażliwego. Objawy te mogą jednak występować również generalnie jako konsekwencja indywidualnego przedawkowania. W takich przypadkach niezbędne jest zmniejszenie dawki. Biegunka może powodować hipokaliemię (obniżenie stężenia potasu w surowicy krwi). Przewlekłe stosowanie może powodować wydalanie białka z moczem (albuminurię) i krwiomocz (hematurię), przebarwienie błony śluzowej jelita grubego - okrężnicy (pseudomelanosis coli), które zwykle ustępuje po zaprzestaniu stosowania preparatu. Podczas stosowania może wystąpić nieistotne klinicznie żółte lub czerwonobrązowe (zależne od pH) przebarwienie moczu wywołane obecnością metabolitów leku.

Przewlekłe stosowanie dawek wyższych niż zalecane może prowadzić do toksycznego zapalenia wątroby.

Uwagi:

 • Pamiętaj aby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki.
 • Nie należy przyjmować preparatu rzez kobiety w ciąży lub karmiące piersią, natomiast brak jest danych dotyczących wpływu preparatu na płodność.
 • Pacjenci ze schorzeniami nerek powinni zachować szczególną ostrożność ze względu na możliwe zaburzenia elektrolitowe.
 • Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
 • Preparat należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w miejscu niedostępnym dla dzieci, z daleka od wilgoci i światła.
 • Liście senesu nie powinny być przyjmowane bez konsultacji z lekarzem w przypadku ciężkich zaparć powodujących powstawanie tzw. „kamieni kałowych" lub niezdiagnozowanych ostrych lub przewlekłych schorzeń żołądkowo-jelitowych.

 

 

 

 

Xenna skład
Xenna dawkowanie
Xenna przeciwwskazania
Xenna cena
Xenna zamienniki
Xenna zamiennik
Xenna odpowiednik
Xenna tańszy zamiennik
Xenna czy działa
Xenna opinia
Xenna opinie
Xenna ulotka
zaparcia przeczyszczanie
Rozwiń cały opis i skład produktu »

Zobacz zamienniki

Opinie o Xenna

Dodano: 18 Lipiec 2016
Autor: Daria
Ocena:
Mi bardziej odpowiada xenna do picia niż w tabletkach, ponieważ jej działanie jest słabsze i mniej gwałtowne.
Odpowiedź
Dodano: 24 Maj 2016
Autor: Ewa
Ocena:
W moim przypadku herbata xenna fix nie ma silnego działania przeczyszczającego, co prawda troche pobudza jelita ale jakoś nieznacznie.
Odpowiedź
Dodano: 17 Październik 2015
Autor: Boguśka
Ocena:
W zasadzie trudno mi ocenić, czy xenna jest skuteczna. Jeśli chodzi o działanie przeczyszczające, to raczej tak, ale jako środek zapobiegający zaparciom to już mniej.
Odpowiedź
Dodano: 24 Maj 2015
Autor: Paula_10
Ocena:
Niestety w moim przypadku nie sprawdza się na zaparcia, nie działa przeczyszczająco nawet po wypiciu podwójnej dawki, jedyny plus to, że w składzie są ziołowe składniki. Tylko tyle.
Odpowiedź
Dodano: 22 Maj 2015
Autor: Helenka45
Ocena:
Wprawdzie jest to lek reklamowany jako środek dla kobiet to ja kupuje go w aptece mojemu mężowi. Cierpi na zaparcia w trakcie wyjazdów. Do tej pory zazywał tabletki ale zioła stały sie skuteczniejszym środkiem. Są lepsze w dawkowaniu i szybciej działają.
Odpowiedź

Dodaj opinię o Xenna

Wybierz ocenę i napisz krótkie uzasadnienie.

Wybierz ocenę
Ocena:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]Jak napisać pomocną opinie?

przykład: Napisz nam czy byłeś zadowolony z produktu, jak długo go używasz, jakie są jego plusy, minusy, czy widzisz efekty po jego zastosowaniu oraz czy go polecasz czy też nie. Miło będzie jak napiszesz również ile masz lat i z jaką borykasz się dolegliwością. Twoja opinia jest ważna dla innych użytkowników.
Dziękujemy.
Pozostało 60 z 60 znaków

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

Komentarz do opinii użytkownika
Twoje imię:
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 549 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach