45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zdrowe zęby przedszkolaka, czyli higiena jamy ustnej u najmłodszych

Zdrowe zęby przedszkolaka, czyli higiena jamy ustnej u najmłodszychZdrowe zęby przedszkolaka, czyli higiena jamy ustnej u najmłodszych

Rolą rodzica jest wprowadzenie obowiązkowych nawyków higieny jamy ustnej u dzieci w bardzo młodym wieku. Zwiększa to szanse naszej pociechy na zachowanie zdrowych zębów przez całe przyszłe życie. Jak dbać o jamę ustną dziecka tak, aby zapobiec poważniejszym problemom?

Po pierwsze: regularnie odwiedzamy dentystę. Próchnica zębów to poważna sprawa, dlatego nie można jej ignorować. Tym bardziej, że choroby jamy ustnej mogą skutkować i są powiązane z innymi schorzeniami, np. chorobami oczu, stawów, nerek, serca. Regularne wizyty u stomatologa pozwolą zlikwidować próchnicę w jej wczesnym stadium, a nawet całkowicie uniknąć tego problemu. Co więcej, dziecko musi przyzwyczajać się do zabiegów dentystycznych, dzięki czemu nie będzie w przyszłości unikać regularnych wizyt.

  • Jak dbać o zęby dziecka?

  • Kiedy myć zęby dziecku?

Pamiętajmy o mleczakach

Niestety wciąż wielu rodziców żyje w przekonaniu, że mleczaki nie wymagają leczenia. To zupełna nieprawda. Stan mlecznych zębów skutkuje tym, jakie będą zęby stałe. Mają one wpływ na ich kondycję, dlatego dbając odpowiednio o mleczaki, dbamy też o ich następców.

Uczmy prawidłowej techniki szczotkowania

Wraz z wiekiem, w miarę zdobywania sprawności manualnej, maluch coraz sprawniej czyści swoje zęby. Choć najpierw odbywa się to w formie zabawy, z czasem trzeba nauczyć go prawidłowej techniki mycia. U najmłodszych zaleca się nauka szczotkowania okrężnymi ruchami. Co ważniejsze, pomoc dziecku przy szczotkowaniu przez rodziców jest wskazana nawet do 8 roku życia. Prawidłowe mycie polega na czyszczeniu dwa razy dziennie za pomocą pasty z fluorem.

Jak przekonać dziecko do mycia zębów?

Jeżeli nasz maluch niechętnie zabiera się do higieny jamy ustnej, najlepiej obowiązek ten zamienić w zabawę, pokazać na przykładzie siebie lub starszego rodzeństwa. W sklepach dostępne są kolorowe, bajkowe i atrakcyjne dla dziecka szczoteczki, które z pewnością przyczynią się do wzrostu chęci malucha do wykonywania tej czynności. Pamiętajmy przy tym, że szczoteczka musi mieć włókna różnej długości, które ułatwią czyszczenie trudno dostępnych zębów bocznych.

Należy dopasować ją również kształtem i wielkością do wieku dziecka. Główka musi być mała, uchwyt szerszy, najlepiej antypoślizgowy.

Kiedy może myć zęby samodzielnie?

Do piątego albo szóstego roku życia rodzice powinni nadzorować i poprawiać dziecko w czasie szczotkowania, jednak nie należy robić tego za dziecko. Do ortodonty należy zabrać dziecko około trzeciego roku życia, gdy ma już zęby mleczne, a jeżeli specjalista nie stwierdzi zaburzeń zgryzu, następną wizytę można odbyć wówczas, gdy maluch będzie miał siekacze dolne i górne, a więc w wieku około 8 lat.

higiena jamy ustnej zęby pasta do zębów pasta do zębów dla dzieci
Komentarze
Dodano: 26 Wrzesień 2016
Autor: Ewelina
Ocena:
Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, bo skutkuje na przyszłość, szkoda że nie wszyscy biorą to pod uwagę.
Odpowiedź
Dodano: 16 Wrzesień 2016
Autor: Kamila
Ocena:
Byłam ostatnio na pierwszej wizycie u dentysty z moją Zuzką i na szczęście wszystkie mleczaki sa zdrowe :)
Odpowiedź
Dodano: 22 Sierpień 2016
Autor: Sandra
Ocena:
A ja chcialabym się odnieść do leczenia mleczaków, mojej córce psują się mleczaki, choć ma je już za długo, natomiast dentysta odpowiednio podszedł do sprawy i stałe zęby wyrastaja na szczęście zdrowe i mocne. Dlatego warto iść z mleczakami do dentysty choćby na sprawdzenie i oswojenie dziecka z fotelem :)
Odpowiedź
Dodano: 23 Lipiec 2016
Autor: Danusia
Ocena:
A moje szkraby same z siebie polubiły mycie ząbków, nawet specjalnie nie musiałam się starać i weszło im to w nawyk :)
Odpowiedź
Dodano: 11 Lipiec 2016
Autor: aśka
Ocena:
miałam problem z synem, bo bardzo nie lubił mycia zębów. wzięłam go na zakupy, sam wybrał sobie szczotkę elektryczną i pastę i teraz póki co ma zapał, oby tak dalej
Odpowiedź
Dodano: 24 Maj 2016
Autor: Anita
Ocena:
U nas sprawdziło się wspólne szczotkowanie, jak myłam zęby razem z synkiem, to mnie podglądał i naśladował :)
Odpowiedź
Dodano: 12 Maj 2016
Autor: Marlena
Ocena:
Wielu rodziców niestety bagatelizuje naukę techniki czyszczenia zębów. Myślą, że skoro dziecko je czyści, to już dobrze. Ale przecież musi to robić umiejętnie. Takie obserwacje poczyniłam jako szkolna higienistka.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach