39 927 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 771 produktów w 204 kategoriach

Alax

AlaxAlax
(4 Opinie)
Przeczytaj opinie o produkcie »
Typ: bez recepty
Producent: HERBAPOL POZNAN
Postać: drażetki
Cena: 4.99 zł Sugerowana przez producenta cena detaliczna produktu. Cena może się różnić w zależności od punktu sprzedaży.
Ulotka:

Opis i skład produktu Alax

Alax, drażetki, 20 szt.

Alax to skuteczny, roślinny preparat , którego lecznicze działanie ma zbawienny wpływ na sporadycznie występujące zaparcia.

Skład

(1 tabletka):

Składnik Ilość
wysuszony, sproszkowany sok z liści aloesu (Aloe capensis) o zawartości związków antranoidowych w przeliczeniu na aloinę 18% 35mg
wyciąg suchy z kory kruszyny (Frangulae corticis extractum siccum) o zawartości związków antranoidowych w przeliczeniu na aloinę 15% 42mg

Substancje pomocnicze:
rdzeń: celuloza mikrokrystaliczna z krzemionką koloidalną, laktoza, kroskarmeloza sodowa, powidon, stearynian magnezu,
składniki otoczki: sacharoza, talk, guma arabska, miesznina wosku pszczelego białego i wosku carnauba (Capol 1295), czerwień koszenilowa (E 124).

Działanie

Dzięki zawartym w preparacie składnikom takim jak antrazwiązki wykazuje on efektywne działanie przeczyszczające. Pobudzają one ruchy jelita grubego czym tłumaczy się mechanizm działania przeczyszczającego występujący w preparacie. Drażniąc zakończenia nerwowe jednocześnie zahamowują resorpcję zwrotnej wody z jelita, dzięki czemu w efektywnie szybkim czasie następuje przyspieszenie pasażu jelitowego, a także rozluźnienie stolca. Efekt przeczyszczający może bowiem wystąpić już po upływie 8 do 12 godzin po czasu przyjęcia odpowiedniej dawki preparatu.

Wskazania

Lek Alax zalecany jest przede wszystkim w przypadku wystapienia konieczności krótkotrwałego zastosowania jedynie w sporadycznie występujących zaparciach.

Dawkowanie

Preparat od 12 roku życia należy podawać wieczoremdo 2 tabletek, po czym popić je obficie wodą. Zwykle preparat należy przyjmować nie częściej niż 2 do 3 razy w tygodniu. Odpowiednio dobrana dawka to taka, która powoduje miękkie stolce, które nie wymagają wysiłku przy wypróżnieniu.

Maksymalna dawka preparatu to 30 mg antrazwiązków - to jest ok. 2 tabletki na dzień.

Jeżeli leczenie wymaga stosowania preparatu przez okres dłuższy niż 1-2 tygodnie lub jeżeli w trakcie stosowania preparatu w dalszym ciągu utrzymują się objawy wymagana jest konsultacjia z lekarzem.

Przeciwwskazania:

Nie stosować preparatu w przypadku potwierdzonej nadwrażliwości na substancje czynne lub nadwrażliwość na którykolwiek składnik produktu.

Przeciwwskazaniem do zażywania produktu leczniczego są przypadki niedrożności jelit i zwężenia jelit, atonia jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, choroby zapalne jelita grubego (np. choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego); ból brzucha nieznanego pochodzenia; ciężkie odwodnienie z niedoborem wody i elektrolitów.
Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.

Zachowanie szczególnej ostrożności u niektórych grup stosujących lek:

Osoby stosujące leki nasercowe, diuretyki, kortykosterydy lub preparaty z korzenia lukrecji powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania preparatu z kory kruszyny i alony.

Podobnie jak inne środki o działaniu przeczyszczającym preparat z kory kruszyny i alony nie powinien być stosowany przez osoby, u których stwierdza się zaczopowanie jelita masami kałowymi lub niezdiagnozowane, ostre lub utrzymujące się dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak bóle brzucha, nudności i wymioty, chyba że lekarz dopuści stosowanie leku. Jeśli istnieje konieczność codziennego podawania środków przeczyszczających, wówczas niezbędne staje się zbadanie przyczyny występujących zaparć. Należy unikać przewlekłego stosowania środków przeczyszczających. Stosowanie przez dłuższy okres niż 1 -2 tygodni nie jest zalecane i może odbywać się jedynie ze wskazań lekarza.

Jeśli środki przeczyszczające o działaniu stymulującym zakończenia nerwowe są przyjmowane przez dłuższy okres czasu, wówczas może dojść do upośledzenia funkcji jelit (atonii jelit) i wytworzenia się uzależnienia od tych środków, powodującego konieczność zwiększenia dawki oraz nasilenia zaparć. Preparaty zawierające korę kruszyny i alone przylądkową powinny być stosowane jedynie wtedy, gdy efekt terapeutyczny nie może zostać osiągnięty przez zmianę diety lub podawanie środków zwiększających objętość mas kałowych.

W przypadku podawania preparatów z kory kruszyny i alony osobom nietrzymającym stolca konieczne jest częstsze zmienianie pieluch w celu uniknięcia odparzeń okolicy odbytu.

U chorych z zaburzeniami funkcji nerek stosowanie preparatów z kory kruszyny i alony może spowodować zaburzenia elektrolitowe.

 

Działania niepożądane:

Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości. Kora kruszyny może powodować skurczowe bóle brzucha, mogą też pojawić się płynne stolce, zwłaszcza u chorych cierpiących na zespół jelita drażliwego. Objawy te mogą jednak wystąpić również wskutek przyjęcia nadmiernie wysokich dawek i w takich sytuacjach konieczne jest zmniejszenie podawanej dawki. Przewlekłe stosowanie może prowadzić do zaburzeń wodno-elektrolitowych oraz do białkomoczu i krwiomoczu. W trakcie stosowania preparatu może pojawić się żółte lub czerwono-brązowe zabarwienie moczu (zależne od pH moczu) Jednak objaw ten nie ma istotnego znaczenia klinicznego.

W przypadku wystąpienia działań niepożądanych innych niż wyżej wymienione zaleca się skontaktowanie się z lekarzem lub farmaceutą.

Uwagi:

  • Pamiętaj aby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki.
  • Preparatu nie należy stosować u kobiet w ciąży, a także w okresie karmienia piersią.
  • nie stosować preparatu u dzieci poniżej 12 lat/
  • NAleży zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania Alax u osób w podeszłym wieku, a także u osób które wykazują schorzenia nerek.
  • Preparat należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w miejscu niedostępnym dla dzieci, z daleka od wilgoci i światła, nie stosować po upływie terminu ważności.
  • W przypadku przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ należy wtedy prowadzić intensywne uzupełnianie płynów.
  • Jeżeli występują u pacjenta nietolerancje na niektóre cukry, przed zastosowaniem preparatu należy skonsultować się z lekarzem.
  • Długotrwałe stosowanie środków o działaniu przeczyszczającym może nasilać oraz zmienić działanie leków nasercowych. Jednoczesne stosowanie diuretyków, kortykosterydów lub preparatów z korzenia lukrecji może nasilić zaburzenia elektrolitowe. Lek może zmniejszać wchłanianie innych stosowanych doustnie leków.
  • Zastosowanie preparatu nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych ani na obsługę maszyn.
Alax opinia
Alax opinie
Alax ulotka
Alax skład
Alax dawkowanie
Alax przeciwwskazania
Alax cena
Alax zamienniki
Alax zamiennik
Alax odpowiednik
Alax tańszy zamiennik
Alax czy działa
przeczyszczanie zaparcia
Rozwiń cały opis i skład produktu »

Opinie o Alax

Dodano: 20 Maj 2016
Autor: Klara
Ocena:
Raczej nie miewam problemów z zaparciami, a raz mnie złapało i brzuch mnie bolal, nie wiedziałam co mam wziąć i znajoma poleciła alax na przeczyszczenie. działanie dobre, nie jestem znawcą, ale na mnie lek zadziałał.
Odpowiedź
Dodano: 17 Październik 2015
Autor: kaka
Ocena:
Moim skromnym zdaniem tabletki alax na przeczyszczenie sprawdza się niezbyt dobrze, bo z zaparć robi się straszna biegunka, a nie o to chyba chodzi. Z jednej skrajności w drugą :(
Odpowiedź
Dodano: 30 Sierpień 2015
Autor: nowa ja
Ocena:
OJOJ działa i to jak myślam, że mi tyłek rozerwie, efekt bardzo szybki polecam wszystkim, którzy mają taki problem jak ja miałam
Odpowiedź
Dodano: 26 Maj 2015
Autor: Justi
Ocena:
Zaparcia to moja zmora już nie pamiętam kiedy wypróżniłam się normalnie, produkt bardzo skuteczny, stosuję go na zmianę z czopkami i jestem zadowolona z jego działania, tani i skuteczny preparat
Odpowiedź

Dodaj opinię o Alax

Wybierz ocenę i napisz krótkie uzasadnienie.

Wybierz ocenę
Ocena:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]Jak napisać pomocną opinie?

przykład: Napisz nam czy byłeś zadowolony z produktu, jak długo go używasz, jakie są jego plusy, minusy, czy widzisz efekty po jego zastosowaniu oraz czy go polecasz czy też nie. Miło będzie jak napiszesz również ile masz lat i z jaką borykasz się dolegliwością. Twoja opinia jest ważna dla innych użytkowników.
Dziękujemy.
Pozostało 60 z 60 znaków

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

Komentarz do opinii użytkownika
Twoje imię:
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 39 927 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 771 produktów w 204 kategoriach