45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Soiae oleum + Olivae oleum

Soiae oleum i Olivae oleum to substancje stosowane w żywieniu pozajelitowym (dożylnym) u pacjentów, którzy nie mogą przyjmować pożywienia doustnie lub dojelitowo. 

Przeciwwskazania:

Nie należy stosować leku w następujących przypadkach: 

- stwierdzona nadwrażliwość na białko jaj lub białko sojowe 

- poważne zaburzenia gospodarki tłuszczowej 

- ciężkie, niewyrównane zaburzenia metaboliczne, w tym kwasica mleczanowa i niewyrównana cukrzyca 

- ciężka posocznica 

- ciężka niewydolność wątroby 

- zaburzenia krzepnięcia, zakrzepowe zapalenie żył 

- zawał serca. 

 

Kiedy należy zachować szczególną ostrożność stosując 

(zalecenia dla personelu medycznego podającego lek) 

- Zaleca się prowadzenie ścisłego nadzoru klinicznego na początku każdego wlewu dożylnego. Jeżeli wystąpią jakieś nieprawidłowości, należy natychmiast przerwać wlew. 

- Wlew należy niezwłocznie przerwać w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów sugerujących reakcję uczuleniową (gorączka, dreszcze, wysypka skórna, duszność itp.). 

- Należy codziennie badać stężenie triacylogliceroli (tłuszczów) w osoczu krwi oraz klirens triacylogliceroli (usuwanie z krwi). Stężenie triacylogliceroli w surowicy w trakcie infuzji nie powinno przekroczyć 3 mmoli/litr. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji kolejny wlew można rozpocząć dopiero wtedy, gdy stężenie triacylogliceroli w surowicy krwi wróci do wartości wyjściowej. 

- Zarówno w czasie krótkotrwałego jak i długotrwałego żywienia pozajelitowego należy oznaczać aktywność fosfatazy zasadowej i stężenie bilirubiny całkowitej w równych odstępach czasu, zależnie od stanu pacjenta. 

- Przed rozpoczęciem podawania emulsji należy wyrównać zaburzenia wodnoelektrolitowe i metaboliczne. 

- W celu zapobieżenia kwasicy metabolicznej emulsje tłuszczowe należy podawać jednocześnie z roztworami węglowodanów i aminokwasów. 

- W czasie prowadzenia żywienia pozajelitowego należy systematycznie oznaczać: stężenie glukozy we krwi, równowagę kwasowo-zasadową, wskaźniki gospodarki wodno-elektrolitowej i morfologię krwi. 

- Jak w przypadku wszystkich płynów do podawania pozajelitowego, należy zwracać szczególną uwagę na bilans wodny, zwłaszcza u pacjentów z ostrą oligurią lub anurią.

 

Działania niepożądane:

Sporadycznie wystąpić mogą reakcje alergiczne (nadwrażliwość na białko jaj lub białko sojowe). 

W przypadku wystąpienia objawów takich jak nadmierne pocenie, dreszcze, bóle głowy i duszność, infuzję należy natychmiast przerwać. 

W trakcie długotrwałego żywienia pozajelitowego mogą wystąpić następujące działania niepożądane: 

- wzrost aktywności fosfatazy zasadowej, transaminaz i stężenia bilirubiny w surowicy, 

- w rzadkich przypadkach: powiększenie wątroby i żółtaczka, 

- umiarkowana małopłytkowość. 

 


Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach