45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Mometasonum

Mometasonum to substancja wykorzystywana w leczeniu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa spowodowanego uczuleniem na pyłki traw lub drzew (katar sienny) a także uczuleniem np. na zwierzęta, roztocze obecne w kurzu domowym czy pleśnie. Mometasonum działa łagodząco na stany zapalne, kichanie, świąd i odczucie zatkania nosa lub wodnistego wycieku z nosa.

Przeciwwskazania:

- jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na mometazonu furoinian lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

- jeśli u pacjenta występuje zakażenie błony śluzowej nosa.

- jeśli pacjent niedawno przebył zabieg chirurgiczny w obrębie nosa lub urazy nosa. Zanim zastosuje się aerozol do nosa, należy poczekać do czasu zagojenia się ran.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek:

- jeśli u pacjenta występuje obecnie lub występowała kiedykolwiek w przeszłości gruźlica.

- jeśli u pacjenta występuje oczna postać opryszczki (zakażenie wirusowe).

- jeśli u pacjenta występuje jakikolwiek inny rodzaj zakażenia.

- jeśli pacjent przyjmuje inne kortykosteroidy w postaci doustnej lub zastrzyków.

- jeśli u pacjenta występuje mukowiscydoza.

Podczas stosowania leku należy unikać kontaktu z osobami chorymi na odrę lub ospę wietrzną. Należy zasięgnąć porady lekarza w przypadku, gdy dojdzie do kontaktu z nimi.

Działania niepożądane:

Bezpośrednio po zastosowaniu leku mogą wystąpić natychmiastowe reakcje nadwrażliwości (alergiczne). Reakcje te występują rzadko (u 1 do 10 na 10 000 osób stosujących lek). Bardzo rzadko reakcje te mogą mieć przebieg ciężki. Jeśli wystąpi świszczący oddech lub trudności w oddychaniu, należy natychmiast zwrócić się po pomoc lekarską. 

Często (u 1 do 10 na 100 osób) po zastosowaniu leku może wystąpić ból głowy, kichanie, krwawienie z nosa, podrażnienie lub pieczenie błony śluzowej nosa, owrzodzenie błony śluzowej nosa, ból gardła, zakażenie górnych dróg oddechowych. 

Bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób stosujących lek) obserwowano zaburzenia smaku i węchu.

W czasie leczenia kortykosteroidami stosowanymi donosowo, takimi jak, bardzo rzadko obserwowano uszkodzenie przegrody nosa oraz wzrost ciśnienia w gałce ocznej (jaskrę), powodujący zaburzenia widzenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta występuje którykolwiek z tych objawów niepożądanych. 

Podczas stosowania donosowo kortykosteroidów mogą wystąpić takie działania niepożądane, jak spowolnienie wzrostu u dzieci, zwłaszcza jeśli leki te podawane są długotrwale oraz w dużych dawkach. Zaleca się regularne pomiary wzrostu dziecka w czasie długotrwałego leczenia kortykosteroidami stosowanymi donosowo. W przypadku, gdy obserwuje się jakiekolwiek zmiany szybkości wzrostu, należy powiadomić lekarza prowadzącego.


Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach