45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Mieszanki wyciągów alergenowych (pochodzenia roślinnego, roztoczy kurzu domowego)

Mieszanki wyciągów alergenowych (pochodzenia roślinnego, roztoczy kurzu domowego) stosowane są do odczulania przy alergicznych schorzeniach pochodzenia wziewnego takich jak zapalenie oskrzeli, zapalenie spojówek i błony śluzowej nosa, katar sienny, dychawica oskrzelowa. Leczenie podejmuje się wówczas, gdy objawy są wywołane uczuleniem na alergeny wziewne niemożliwe do eliminacji. Mieszanki wyciągów alergenowych (pochodzenia roślinnego, roztoczy kurzu domowego) działają łagodząco na objawy kliniczne zależne od danego alergenu lub kilku alergenów.

 

Przeciwwskazania:

- zapalenia dróg oddechowych, ponieważ wzrasta ryzyko działań ubocznych, a efekt

kliniczny może być niewystarczający

- nieodwracalne zmiany wtórne narządu, w którym zachodzi reakcja alergiczna (np.

rozedma płuc, rozstrzenie oskrzeli), ponieważ odczulanie jest wówczas nieskuteczne

- choroby układu sercowo-naczyniowego, ponieważ wzrasta ryzyko działań niepożądanych po podaniu adrenaliny, która jest stosowana w razie powikłań po szczepieniu

- leczenie beta-blokerami (także w postaci kropli do oczu), ponieważ osłabiają efekt

działania adrenaliny

- stwardnienie rozsiane oraz choroby autoimmunologiczne, niedobory immunologiczne

(także równoczesne leczenie immunosupresyjne), choroby kompleksów immunologicznych, z uwagi na ryzyko pogłębienia zaburzeń układu immunologicznego i niewystarczający efekt kliniczny

- choroby zapalne/gorączkowe, ciężkie ostre i przewlekłe schorzenia, czynna gruźlica,

ponieważ może dojść do pogorszenia ich przebiegu

- ciężkie zaburzenia psychiczne, ponieważ ścisła współpraca ze strony pacjenta jest

podstawowym warunkiem bezpieczeństwa i skuteczności odczulania

- ciąża - z uwagi na ryzyko reakcji anafilaktycznych, które grożą niedotlenieniem płodu

 

Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku:

„- równoczesnego leczenia inhibitorami ACE, ponieważ mogą nasilić działania uboczne

produktu (spadek ciśnienia krwi)

„- dzieci poniżej 5 r.ż z uwagi na gorszą współpracę i mniejszą akceptację niż u dorosłych. 

Po wstrzyknięciu należy przez ok. 12 godzin unikać wysiłku fizycznego, alkoholu, sauny, gorących kąpieli, ponieważ sprzyja to szybszemu wchłanianiu wyciągu alergenowego z miejsca podania i zwiększa ryzyko działań niepożądanych.

W dniu wstrzyknięcia pacjent powinien być też wolny od ostrych objawów chorobowych, a zwłaszcza dolegliwości astmatycznych, ponieważ podanie leku może je nasilić.

 

Działania niepożądane:

Przy dokładnym przestrzeganiu odstępów pomiędzy wstrzykiwaniami i odpowiednio indywidualizowanym dawkowaniu alergiczne reakcje niepożądane są rzadkie i przeważnie przebiegają łagodnie. Jednakże należy się liczyć z możliwością reakcji miejscowych i/lub uogólnionych. W przypadku wystąpienia objawów nietolerancji w czasie wstrzykiwania należy natychmiast przerwać podawanie wyciągu alergenowego. W pojedynczych przypadkach może wystąpić opóźniona reakcja miejscowa (obrzęk), która jest wyrazem odpowiedzi immunologicznej.

Wstrząs anafilaktyczny (gwałtowny spadek ciśnienia krwi) może wystąpić w kilka sekund lub kilka minut po wstrzyknięciu, często przed pojawieniem się reakcji miejscowej. Typowe objawy zwiastunowe to pieczenie, świąd, uczucie gorąca w jamie ustnej i w szczególności na dłoniach i podeszwach stóp. Należy je natychmiast zgłosić lekarzowi. Lekarz powinien mieć zawsze przygotowaną do natychmiastowego użycia strzykawkę z adrenaliną i zestaw przeciwwstrząsowy. Pacjenci po przebytym wstrząsie muszą być przez 24 godziny obserwowani przez lekarza. W leczeniu reakcji anafilaktycznych zaleca się postępowanie według schematu „Natychmiastowe leczenie stanów anafilaktycznych”, który w poszczególnych przypadkach powinien być modyfikowany przez lekarza.

Niekiedy po wstrzyknięciu pojawia się uczucie zmęczenia. W rzadkich przypadkach reakcje niepożądane mogą wystąpić w kilka godzin po wstrzyknięciu, należy o nich poinformować lekarza przed następnym wstrzykiwaniem. W przypadkach wątpliwych i w razie reakcji uogólnionych (objawy nieżytu nosa, spojówek lub napad astmy oskrzelowej, uogólniona pokrzywka) pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Istnieją doniesienia o zmianach skórnych (tworzenie ziarniniaków, tzn. niebolesnych podskórnych guzków w miejscu szczepienia, zaostrzenie wyprysku atopowego). 

 


Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach