Alergeny pyłków traw stosuje się w łagodzeniu schorzeń alergicznych, takich jak alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek, bądź alergiczna astma oskrzelowa o łagodnym do umiarkowanego przebiegu, która wynika z IgE-zależnej alergii na pyłki drzew.
Przeciwwskazania
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na skład preparatu zawierającego alegeny pyłków traw, u dzieci do 6. roku życia, w razie przewlekłych czy ostrych infekcji, bądź stanów zapalnych, wttórnych zmian w organach podatnych (takich jak rozedma płuc, rozstrzenie oskrzelowe), astmie oskrzelowej z trwale upośledzoną czynnością płuc, poniżej 70% natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowe. Nieprawidłowości występujących w procesach tyrozyny (zwłaszcza w tyrozynemii i alkaptonurii). Ponadto lek jest nieodpowiedni do przyjmowania w przebiegu schorzeń autoimmunologicznych (w tym zaburzenia funkcjonowania wątroby, nerek, systemu nerwowego, tarczycy, choroby reumatoidalnej, przy obniżonej odporności (również wywołanej leczeniem immunosupresyjnym), chorobach nowotworowych, stosowaniu środków β-adrenolitycznych. W trakcie leczenia nie wolno stosować adrenaliny.
Działania niepożądane
Do efektów ubocznych zalicza się: zaczerwienienie, obrzęk przekraczający 5 cm), świąd w miejscu wstrzyknięcia; nieznaczne reakcje ogólnoustrojowe, pogłębienie lub wtórne wystąpienie typowych dla pacjenta symptomów alergicznych (świąd oczu, kichanie, kaszel, uogólniona pokrzywka, łagodny skurcz oskrzeli, nasilenie egzemy atopowej, uczucie zmęczenia; umiarkowane i ciężkie reakcje ogólnoustrojowe: nasilony świszczący oddech, duszność lub obrzęk Quinckego). Sporadycznie możliwe jest przejściowe stwardnienie podskórne w miejscu wstrzyknięcia, bądź reakcje poważne, późne (objawy choroby posurowiczej, do których należą: gorączka, bóle stawów, pokrzywka, obrzęk węzłów chłonnych).
Powrót do listy