43 797 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 888 produktów w 209 kategoriach

Paracetamol 123ratio

Paracetamol 123ratio, 12 tabletekParacetamol 123ratio, 12 tabletek
(0 opinii)
Przeczytaj opinie o produkcie »
Typ: bez recepty
Producent: TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA
Postać: tabletki
Cena: 4.02 zł Sugerowana przez producenta cena detaliczna produktu. Cena może się różnić w zależności od punktu sprzedaży.
Ulotka:

Opis i skład produktu Paracetamol 123ratio

Paracetamol 123ratio, 12 tabletek

Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym do stosowania przy łagodnym lub średnim nasileniu oraz w celu zwalczenia gorączki.

Skład:

1 tabletka zawiera 500mg paracetamolu

Działanie:

Paracetamol 123ratio jest lekiem o działaniu przeciwbolowym. Jego mechanizm zwalczania bólu polega na hamowaniu biosyntezy prostaglandyn poprzez wpłynięcie na cyklooksygenazy kwasu arachidowego i zahamowanie go. Preparat nie działa przeciwzapalnie. Szybko się wchłania, maksymalne stężenie po 30-60min od połknięcia.

Wskazania:

Bóle o łagodnym i umiarkowanym nasileniu: głowy, menstruacyjne, stawów, mięśniowe, po urazach lub przebytych zabiegach, a także przy gorączce.

Dawkowanie:

Dorośli, dzieci powyżej 16 lat: jednorazowo 1 tabletka, maksymalnie 3 tabletki na dobę.
Dzieci 12-15 lat: jednorazowo 1 tabletka, maksymalnie 2 tabletki na dobę.
Dzieci 8-11 lat: jednorazowo 1/2 tabletki, maksymalnie 1 tabletka na dobę, w szczególnych przypadkach 1,5 tabletki. Odstep między kolejnymi dawkami minimum 4 godziny.
Dzieci 4-7 lat: jednorazowo 1/2 tabletki, maksymalnie 1 tabletka w ciągu doby z zachowaniem 6-godzinnego odstępu między dawkami.
Jeśli ból utrzymuje się powyżej 5 dni, a gorączka powyżej 3 dni, nalezy skontaktować się z lekarzem i ocenić stan pacjenta.
W przypadku osób z zaburzeniami pracy wątroby, zespołem Gilberta lub naduzywajacych alkoholu dawke nalezy odpowiednio zmieniejszyć.

Przeciwwskazania:

Nadwrażliwość na paracetamol, propacetamol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności:

- Nie zaleca się stosowania leku u dzieci w wieku poniżej 4 lat oraz o masie ciała poniżej 17 kg.
- Aby uniknąć ryzyka przedawkowania, należy upewnić się, że żaden z równocześnie stosowanych leków nie zawiera paracetamolu.
- Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z niewydolnością wątroby, zespołem Gilberta (rodzinna żółtaczka niehemolityczna), przewlekłym nadużywaniem alkoholu (należy zmniejszyć dawkę) i ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny < 10 ml/min). Ponadto należy zachować ostrożność u pacjentów z astmą wrażliwych na aspirynę.
- Po długotrwałym, w dużych dawkach, niewłaściwym stosowaniu leków przeciwbólowych mogą wystąpić bóle głowy, które mogą nie ustąpić po większych dawkach leku.
- Ogólnie, nawykowe przyjmowanie leków przeciwbólowych, szczególnie połączeń kilku substancji przeciwbólowych, może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerek z ryzykiem niewydolności nerek (nefropatia analgetyczna).
- Nagłe odstawienie leku po długotrwałym, w dużych dawkach, niewłaściwym stosowaniu leków przeciwbólowych może powodować bóle głowy, zmęczenie, bóle mięśni, nerwowość oraz objawy wegetatywne; te objawy z odstawienia ustępują w ciągu kilku dni. Do tego czasu należy unikać dalszego przyjmowania środków przeciwbólowych. U mniej niż 5% badanych pacjentów odnotowano lekką skurczową reakcję oskrzeli podczas stosowania paracetamolu (reakcja krzyżowa).

Ciąża i karmienie piersią:

Po rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka paracetamol może być podawany w ciąży. Podczas ciąży nie należy przyjmować paracetamolu przez dłuższy okres, w dużych dawkach lub w połączeniu z innymi lekami, ponieważ w takich przypadkach nie ustalono bezpieczeństwa stosowania leku. Paracetamol przenika w niewielkich ilościach do mleka kobiecego. Paracetamol może być stosowany podczas karmienia piersią pod warunkiem, że zalecana dawka nie jest przekraczana. W przypadku długoterminowego stosowania zalecana jest ostrożność.

Działania niepożądane:

Rzadko: zaburzenia płytek krwi, zaburzenia komórek macierzystych, skurcz oskrzeli (astma analgetyczna) u osób predysponowanych, reakcje nadwrażliwości - od zaczerwienienia skóry do pokrzywki, zaburzenia depresyjne, splątanie, omamy, drżenie, ból głowy, zaburzenia widzenia, krwawienie niewymienione, ból brzucha, biegunka, nudności, wymioty, zwiększenie aktywności aminotransferaz wątrobowych, nieprawidłowa czynność wątroby, niewydolność wątroby, żółtaczka, świąd, wysypka, pocenie się, plamica, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, zawroty głowy (zawroty głowy, z wyłączeniem pochodzenia obwodowego), złe samopoczucie, gorączka, uspokojenie, interakcje z innymi lekami, urazy, zatrucia i powikłania po zabiegach, przedawkowanie i zatrucie.

Bardzo rzadko: zmiany w morfologii krwi, takie jak trombocytopenia, leukopenia, neutropenia, agranulocytoza (po przedłużonym podawaniu), niedokrwistość hemolityczna, reakcje nadwrażliwości (wymagające przerwania leczenia), hipoglikemia, uszkodzenie wątroby, jałowy ropomocz (mętny mocz) i objawy niepożądane ze strony nerek.

Częstość nieznana: przypadki obrzęku Quinckego, martwica toksyczno-rozpływna naskórka, zespół Stevensa-Johnsona, rumień wielopostaciowy i wstrząs anafilaktyczny, śródmiąższowe zapalenie nerek po długotrwałym stosowaniu dużych dawek. Przyjęcie już 7,5 g paracetamolu może prowadzić do uszkodzenia wątroby (u dzieci: dawka ponad 140 mg/kg); większe dawki powodują nieodwracalną martwicę wątroby.

Interakcje z innymi lekami:

Przyjmowanie probenecydu hamuje wiązanie się paracetamolu z kwasem glukuronowym, w ten sposób prowadząc do około 2-krotnego zmniejszenia klirensu paracetamolu; u pacjentów przyjmujących równocześnie probenecyd, dawka paracetamolu powinna zostać zmniejszona. Metabolizm paracetamolu zwiększa się u pacjentów przyjmujących preparaty indukujące enzymy, takie jak ryfampicyna oraz niektóre leki przeciwpadaczkowe (karbamazepia, fenytoina, fenobarbital, prymidon). Odnotowano pojedyncze przypadki niespodziewanej hepatotoksyczności u pacjentów przyjmujących preparaty indukujące enzymy. Alkohol etylowy nasila toksyczność paracetamolu, prawdopodobnie przez indukowanie wytwarzania przez wątrobę hepatotoksycznych pochodnych paracetamolu. Izoniazyd zmniejsza klirens paracetamolu, co może powodować nasilenie jego działania i (lub) toksyczności, poprzez hamowanie metabolizmu paracetamolu w wątrobie. Salicylamid może przedłużyć T0.5 eliminacji paracetamolu. Paracetamol może zmniejszać biodostępność lamotryginy, z możliwością zmniejszenia jej działania, ze względu na możliwość indukowania jej metabolizmu w wątrobie. Równoczesne podawanie paracetamolu oraz zydowudyny zwiększa skłonność do neutropenii i hepatotoksyczności, należy zachować ostrożność. Równoczesne przyjmowanie preparatów przyspieszających opróżnianie żołądka, takich jak metoklopramidu lub domperidonu, przyspiesza wchłanianie oraz początek działania paracetamolu. Równoczesne stosowanie preparatów spowalniających opróżnianie się żołądka opóźnia wchłanianie i początek działania paracetamolu. Cholestyramina zmniejsza wchłanianie paracetamolu, dlatego nie należy jej przyjmować w ciągu 1 h po zażyciu paracetamolu. Wielokrotne przyjmowanie paracetamolu dłużej niż przez 1 tydzień nasila działanie leków przeciwzakrzepowych, szczególnie warfaryny; należy zachować ostrożność przy długotrwałym stosowaniu paracetamolu u pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi. Sporadyczne przyjmowanie paracetamolu nie ma znaczącego wpływu na skłonność do krwawienia.

Informacje dodatkowe:

Przyjmowanie paracetamolu może mieć wpływ na wyniki oznaczeń kwasu moczowego przy użyciu kwasu fosforowolframowego oraz stężenia cukru za pomocą oksydazy glukozowej i peroksydazy.

Paracetamol 123ratio opinia
Paracetamol 123ratio opinie
Paracetamol 123ratio ulotka
Paracetamol 123ratio skład
Paracetamol 123ratio dawkowanie
Paracetamol 123ratio przeciwwskazania
Paracetamol 123ratio cena
Paracetamol 123ratio zamienniki
Paracetamol 123ratio zamiennik
Paracetamol 123ratio odpowiednik
Paracetamol 123ratio tańszy zamiennik
Paracetamol 123ratio czy działa
ból głowy bóle miesiączkowe bóle menstruacyjne bóle mięśniowe przeziębienie gorączka lek przeciwbólowy paracetamol
Rozwiń cały opis i skład produktu »

Opinie o Paracetamol 123ratio

Dodaj opinię o Paracetamol 123ratio

Wybierz ocenę i napisz krótkie uzasadnienie.

Wybierz ocenę
Ocena:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]Jak napisać pomocną opinie?

przykład: Napisz nam czy byłeś zadowolony z produktu, jak długo go używasz, jakie są jego plusy, minusy, czy widzisz efekty po jego zastosowaniu oraz czy go polecasz czy też nie. Miło będzie jak napiszesz również ile masz lat i z jaką borykasz się dolegliwością. Twoja opinia jest ważna dla innych użytkowników.
Dziękujemy.
Pozostało 60 z 60 znaków

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

Komentarz do opinii użytkownika
Twoje imię:
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 797 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 888 produktów w 209 kategoriach