44 610 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Feroplex

Feroplex 800mgFeroplex 800mg
(4 Opinie)
Przeczytaj opinie o produkcie »
Typ: lek na receptę
Postać: ampułki
Cena: 56.50 zł Sugerowana przez producenta cena detaliczna produktu. Cena może się różnić w zależności od punktu sprzedaży.
Ulotka:

Opis i skład produktu Feroplex

Feroplex 800mg/15ml, 20 ampułek x 15ml

Feroplex jest lekiem uzupełniającym niedobory wapna w postaci roztworu doustnego.

Skład:

żelaza proteinianobursztynian; substancje pomocnicze: Sorbitol (E 240), Glikol propylenowy, Sól sodowa p-hydroksybenzoesanu metylu, Sól sodowa p-hydroksybenzoesanu propylu, Aromat morela, Sacharyna sodowa, Woda oczyszczona.

Działanie:

Feroplex zawiera odpowiednią formę 5% ± 0,2% trójwartościowego żelaza, który został powiązany z sukcynylowanymi białkami mleka, dzięki czemu utworzono specjalny kompleks żelazowo-białkowy. Proteinianobursztynian jest związkiem, który przez to, że posiada zdolność do zmiennej rozpuszczalności w zależności od środowiska pH wchłania się prawidłowo: w soku żołądkowym kompleks rozłącza się, tak aby w w zasadowym środowisku dwunastnicy zelazo mogło byc odpowiednio wchłonięte.

Wskazania:

Preparat stosuje się w leczeniu niedoboru żelaza, a także niedokrwistości różnego pochodzenia: w wyniku utraty krwi czy w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Dawkowanie:

Leczenie dorosłych: zaleca się podawanie 1-2 fiolek na dobę w dwóch podzielonych dawkach przed jedzeniem lub według wskazań lekarza. Zawartość ampułki można rozpuścić w wodzie lub spozyć bezpośrednio z buteleczki. Leczenie trwa zwykle 2-3 miesiące.

Przeciwskazania:

- Stwierdzona nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu Feroplex.

- Hemosyderoza i hemochromatoza (nadmierne odkładanie żelaza w organizmie), niedokrwistość aplastyczna, hemolityczna i syderoachrestyczna (zaburzenia wykorzystania wchłoniętego żelaza).

- Przewlekłe zapalenie trzustki.

- Marskość wątroby.

Środki ostrożności i bezpieczeństwa:

- Feroplex należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

- Przed rozpoczęciem leczenia niedokrwistości należy ustalić jej przyczynę.

- Ponieważ produkt zawiera białka mleka, dlatego należy zachować szczególną ostrożność u osób z nietolerancją białek mleka, u których może wystąpić reakcja alergiczna.

- Ryzyko rozwoju tolerancji lub uzależnienia jest znikome. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 6 miesięcy, z wyjątkiem sytuacji, gdy wystąpi taka konieczność (np. przewlekłe krwawienie, krwotoczne miesiączki lub uporczywy niedobór żelaza u kobiet w ciąży).

- Feroplex zawiera sorbitol, dlatego nie należy go stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.

- Feroplex zawiera parahydroksybenzoesany (metylu parahydroksybenzoesan sodowy i propylu parahydroksybenzoesan sodowy), które mogą wywołać opóźnione reakcje alergiczne.

Interakcje z innymi lekami i inne rodzaje interakcji:

Związki żelaza mogą zmniejszać wchłanianie tetracyklin, bifosfonianów, przeciwinfekcyjnych chinolonów, penicylaminy, tyroksyny, lewodopy, karbidopy, metylodopy. Feroplex należy podawać przynajmniej dwie godziny po zastosowaniu kteregokolwiek z tych produktów leczniczych.
Wchłanianie żelaza może ulec zwiększeniu, gdy jednocześnie podaje się kwas as korbowy (witamina C) w dawce powyżej 200 mg, lub zmniejszeniu, gdy jednocześnie podaje się preparaty zmniejszające kwasowość soku żołądkowego.
Chorzy otrzymujący równocześnie chloramfenikol mogą z opóźnieniem reagować na leczenie żelazem.
Nie obserwowano dotychczas interakcji z preparatami z grupy antagonistów receptorów H2. Związki kompleksujące żelazo (takie jak fosforany, fityniany i szczawiany), zawarte
w warzywach, mleku, kawie i herbacie, hamują wchłanianie żelaza. Feroplex należy podawać przynajmniej dwie godziny po spożyciu któregokolwiek z tych produktów.

Ciąża lub karmienie piersią:

Brak specjalnych ostrzeżeń. Preparat Feroplex przeznaczony jest do stosowania u kobiet w ciąży i w okresie laktacji, u których często występuje niedobór żelaza.

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu:

Brak jest danych na temat wpływu produktu na zdolność obsługi maszyn i prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jakikolwiek wpływ jest jednak mało prawdopodobny.

Działania niepożądane:

Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, takie jak nudności, bóle w nadbrzuszu, biegunka i zaparcie występują bardzo rzadko, jedynie po zastosowaniu dużych dawek. Objawy te ustępują po zmniejszeniu dawki lub odstawieniu preparatu.
Związki żelaza mogą zaburzać wyniki badań laboratoryjnych na obecność krwi utajonej w kale.
W czasie stosowania preparatów żelaza może wystąpić ciemne zabarwienie stolca.

Przedawkowanie:

W następstwie przyjęcia bardzo dużych dawek soli żelaza mogą wystąpić: ból w nadbrzuszu, nudności, wymioty, biegunka, wymioty krwawe, którym często towarzyszy senność, bladość powłok, sinica, wstrząs i śpiączka. W przypadku przedawkowania preparatu Feroplex należy niezwłocznie sprowokować wymioty, a w razie potrzeby przeprowadzić także płukanie żołądka oraz wdrożyć odpowiednie leczenie podtrzymujące. W razie konieczności można podać środki chelatujące żelazo, takie jak deferoksamina.

Przechowywanie:

Przechowywać w temperaturze pokojowej, tj. od 15°C do 25°C.

Feroplex odpowiednik
Feroplex tańszy zamiennik
Feroplex czy działa
Feroplex opinia
Feroplex opinie
Feroplex ulotka
Feroplex skład
Feroplex dawkowanie
Feroplex przeciwwskazania
Feroplex cena
Feroplex zamienniki
Feroplex zamiennik
żelazo niedobór żelaza niedokrwistość żelazo w ciąży leczenie niedokrwistości skoncentrowane żelazo
Rozwiń cały opis i skład produktu »

Opinie o Feroplex

Dodano: 27 Styczeń 2017
Autor: Karol
Ocena:
Czy mogę brać go o każdej porze dnia? Bo nie wiem czy na czczo muszę to brać czy kiedy chce, aby przed jedzeniem?
Odpowiedź
Dodano: 08 Styczeń 2019
Autor: Ane
Należy brać na czczo rano - godzinę przed posiłkiem lub wieczorem 2 godziny po posiłku, aby uniknąć rewolucji jelitowych.
Odpowiedź
Dodano: 22 Lipiec 2016
Autor: Tomek
Ocena:
Jedyne żelazo po które mój organizm toleruje po 3 miesięcznej kuracji wyniki poprawiły się z 25 na 53 gdzie norma to 60-180
Odpowiedź
Dodano: 04 Styczeń 2016
Autor: marta
Ocena:
feroplex w ampułkach stosowałam, jak miałam w ciąży anemię, działanie było pomocne, bo problem szybko ustąpił
Odpowiedź

Dodaj opinię o Feroplex

Wybierz ocenę i napisz krótkie uzasadnienie.

Wybierz ocenę
Ocena:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]Jak napisać pomocną opinie?

przykład: Napisz nam czy byłeś zadowolony z produktu, jak długo go używasz, jakie są jego plusy, minusy, czy widzisz efekty po jego zastosowaniu oraz czy go polecasz czy też nie. Miło będzie jak napiszesz również ile masz lat i z jaką borykasz się dolegliwością. Twoja opinia jest ważna dla innych użytkowników.
Dziękujemy.
Pozostało 60 z 60 znaków

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

Komentarz do opinii użytkownika
Twoje imię:
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 610 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach