41 738 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 780 produktów w 204 kategoriach

Ellaone

EllaoneEllaone
(2 Opinie)
Przeczytaj opinie o produkcie »
Typ: bez recepty
Postać: tabletki
Cena: 99.32 zł Sugerowana przez producenta cena detaliczna produktu. Cena może się różnić w zależności od punktu sprzedaży.
Opakowanie: 1 szt.
Ulotka:

Opis i skład produktu Ellaone

Ellaone, 30 mg, tabletki, 1 szt

EllaOne 30 mg jest to preparat antykoncepcyjny, stworzony w celu stosowania w nagłych przypadkach, w czasie 120 godzin (5 dni) po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia, a także gdy istnieją podejrzenia, że zastosowana metoda antykoncepcji mogła zawieść.
Skład

Substancją czynną jest: octan uliprystalu. Jedna tabletka zawiera 30 mg octanu uliprystalu.

Inne składniki to: laktoza, powidon k30, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.

 
Działanie

Doustny preparat antykoncepcyjny stosowany w celu zapobiegania ciąży już po odbyciu stosunku płciowego, który mógł prowadzić do zapłodnienia z przyczyn takich jak na przykład gdy doszło lub prawdopodobnie doszło do pęknięcia, zsunięcia się lub wypadnięcia prezerwatywy u któregoś z partnerów, a także gdy zapomniano ją zastosować oraz jeśli zazwyczaj stosowana tabletka antykoncepcyjna nie została przyjęta w odpowiednim dniu i czasie (w tym przypadku należy w pierwszej kolejności zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania). Preparatu nie należy stosować jako stałej metody antykoncepcyjnej.

EllaOne z powodzeniem można zastosować do 120 godzin (5 dni) po zdarzeniach opisanych powyżej. Swoim działaniem preparat wpływa na aktywność naturalnego hormonu, progesteronu, dzięki czemu doprowadza do zatrzymania uwolnienia komórki jajowej przez jajniki. Skuteczność tabletki: na 100 kobiet, które zażyją ellaOne około dwie z nich zajdą w ciążę.
Dawkowanie

Preparat zawsze należy zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza, pracownika służby zdrowia czy też farmaceuty. Jeżeli posiadasz jakiekolwiek wątpliwości powinnaś ponownie skontaktować się z kompetentną do tego celu osobą.

Jedną tabletkę należy przyjmować doustnie w czasie możliwie jak najwcześniejszym i w żadnym przypadku nie później niż po upływie 120 godzinach (to jest 5 dniach) od momentu odbycia stosunku płciowego, podczas którego mogło dojść do zapłodnienia. Nie należy w żadnym wypadku opóźniać przyjęcia leku.

Nie ma wskazań co do pory dnia oraz okresu cyklu  dla optymalnego działania tabletki, natomiast jeżeli w ciągu 3 godzin od zażycia tabletki ellaOne wystąpią wymioty należy koniecznie zgłosić się do lekarza lub pracownika służby zdrowia, który przepisze następną tabletkę. Jeżeli pomimo zażycia tabletki ellaOne dojdzie do ciąży, istotne jest to, aby powiadomićo tym fakcie lekarza.

Zażycie większej niż zalecana dawki leku ellaOne

Brak zgłoszeń dotyczących ciężkich, szkodliwych skutków po jednoczesnym przyjęciu kilku dawek leku. Mimo to w razie przypadkowego zażycia więcej niż jednej tabletki należy skonsultować się z lekarzem, pracownikiem służby zdrowia lub farmaceutą.

W przypadku wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza, pracownika służby zdrowia lub farmaceuty.
Przeciwwskazania:

Kiedy nie stosować leku ellaOne

- w przypadku ciąży lub podejrzenia ciąży;

- jeśli u pacjentki stwierdzono uczulenie na octan uliprystalu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Antykoncepcja w przypadkach nagłych jest zastępczą metodą zapobiegania ciąży i może być stosowana jedynie sporadycznie. Istnieje ograniczona liczba danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności leku ellaOne stosowanego wielokrotnie, dlatego też nie zaleca się przyjmowania więcej niż jednej tabletki ellaOne w ciągu tego samego cyklu miesiączkowego. Lekarz lub pracownik służby zdrowia może udzielić informacji na temat właściwych długoterminowych metod antykoncepcji.

W przypadku chorób wątroby należy powiadomić lekarza, pracownika służby zdrowia lub farmaceutę. Nie zaleca się stosowania leku ellaOne w przypadku zaawansowanych chorób wątroby.

W przypadku występowania ciężkiej astmy należy powiadomić o tym lekarza, pracownika służby zdrowia lub farmaceutę.

Po zażyciu tabletki ellaOne, przed kolejnym stosunkiem należy zastosować godną zaufania mechaniczną metodę antykoncepcyjną np. prezerwatywę. Tabletka ellaOne nie zadziała w przypadku odbycia kolejnego stosunku płciowego bez zabezpieczenia.

Po zastosowaniu leku ellaOne można rozpocząć w tym samym cyklu stosowanie antykoncepcji hormonalnej takiej jak tabletki antykoncepcyjne, ale do kolejnego miesiączkowania należy stosować godną zaufania metodę mechaniczną taką jak prezerwatywy.

W przypadku stosowania hormonalnych produktów antykoncepcyjnych (np. tabletek antykoncepcyjnych) można dalej kontynuować ich stosowanie bezpośrednio po zażyciu tabletki ellaOne, lecz do czasu rozpoczęcia następnej miesiączki należy stosować godną zaufania mechaniczną metodę antykoncepcyjną, taką jak prezerwatywa.

Po przyjęciu tabletki ellaOne u większości kobiet miesiączka występuje w przewidywanym czasie. Jednak u niektórych kobiet może dojść do jej opóźnienia lub przyspieszenia. U wszystkich kobiet należy zastosować niezwłocznie antykoncepcję w przypadkach nagłych po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Istnieją dowody, że tabletka ellaOne może być mniej skuteczna w przypadku wzrostu masy ciała lub wskaźnika masy ciała (BMI), jednak dane te są ograniczone i nieprzekonujące. Z tego względu tabletki ellaOne są nadal zalecane dla wszystkich kobiet, bez względu na ich masę lub BMI.

Zaleca się konsultację z lekarzem w przypadku wątpliwości lub jakichkolwiek problemów związanych ze stosowaniem antykoncepcji w przypadkach nagłych. Jeśli miesiączka spóźnia się o ponad 7 dni lub jest nietypowo skąpa lub nietypowo obfita, albo jeśli wystąpią objawy, takie jak ból brzucha, nudności, wymioty lub bóle piersi, oraz w przypadku podejrzenia zajścia w ciążę, należy wykonać test ciążowy, aby upewnić się, że nie doszło do zapłodnienia.

Jeśli po przyjęciu tabletki ellaOne stwierdzi się ciążę, należy powiadomić o tym lekarza, lekarz sprawdzi, czy ciąża nie jest pozamaciczna (tzn. nie rozwija się poza macią). Jest to szczególnie ważne, jeśli po przyjęciu tabletki ellaOne wystąpi ostry ból brzucha lub krwawienie oraz w przypadku kobiet, u których w przeszłości stwierdzono ciążę pozamaciczną, a także które przeszły zabieg chirurgiczny na jajowodzie lub długotrwałe (przewlekłe) zakażenie narządów płciowych (zapalenie narządów miednicy).

W przypadku obaw związanych z chorobami przenoszonymi drogą płciową: tabletka ellaOne nie zabezpiecza przed zakażeniem wirusem HIV (AIDS) lub innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową (takimi jak: chlamydioza, opryszczka narządów płciowych, kłykciny kończyste, rzeżączka, wirusowe zapalenie wątroby typu B i kiła). Przed wystąpieniem tych chorób zabezpiecza wyłącznie prezerwatywa. W przypadku obaw należy skonsultować się z lekarzem lub pracownikiem służby zdrowia.

Inne leki i ellaOne

Przed zastosowaniem preparatu należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, a zwłaszcza o:

-  lekach stosowanych w leczeniu padaczki (takie jak fenytoina, fosfenytoina, fenobarbital, prymidon, karbamazepina, okskarbazepina);

-  lekach stosowanych w leczeniu zakażenia HIV (między innymi rytonawir, efawirenz, newirapina);

-  lekach stosowanych w leczeniu zakażeń bakteryjnych (takie jak ryfampicyna, ryfabutyna);

-  produktach ziołowych mogących zawierać ziele dziurawca (Hypericum perforatum) stosowane w przypadku wystąpienia depresji i lęku;

Preparat może także zmniejszać swoim działaniem skuteczność zwykle stosowanych hormonalnych produktów antykoncepcyjnych.

Nie przyjmować z doraźnymi produktami antykoncepcyjnymi, które w swoim składzie zawierają lewonorgestrel.

Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

Nie przyjmować leku w ciąży, bowiem jego stosowanie w ciąży może mieć niekorzystny wpływ na jej przebieg. W przypadku zaistnienia wątpliwości co do ciąży należy przed zażyciem wykonać test ciążowy.

Po zastosowaniu preparatu nie należy karmić piersią dziecka przez tydzień. W celu stymulowania i utrzymania laktacji zaleca się odsysać i wyrzucać mleko w tym czasie.

Ważne jest stosowanie godnej zaufania antykoncepcji po zastosowaniu preparatu ponieważ owulacja może powrócić jeszcze w tym samym cyklu miesiączkowym.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

U niektórych kobiet po zastosowaniu preparatu występują zawroty głowy, senność, nieostre widzenie i(lub) zaburzenia uwagi. Jeśli wystąpią te objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Lek ellaOne zawiera laktozę

Jeśli cierpisz na nietolerancję niektórych cukrów, przed przyjęciem leku powinnaś skonsultować się z lekarzem.
Działania niepożądane:

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, tek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Częste działania niepożądane (występują u 1 do 10 pacjentów na 100)

    mdłości, ból brzucha, uczucie dyskomfortu w brzuchu, wymioty;
    ból głowy, zawroty głowy; bolesne miesiączkowanie, bóle miednicy, wrażliwość piersi;
    zmęczenie;
    wahania nastroju;
    bóle mięśni, bóle pleców.

 

Niezbyt częste działania niepożądane (występują u 1 do 10 pacjentów na 1000)

    biegunka, suchość w ustach,zgaga, gazy jelitowe; 
    nietypowe krwawienie z pochwy i zaburzenia miesiączkowania (obfite lub przedłużające się krwawienie miesiączkowe, zespół napięcia przedmiesiączkowego);
    zapalenie pochwy, upławy;
    uderzenia gorąca;
    grypa, gorączka, dreszcze;
    mdłość;
    zaburzenia apetytu,zaburzenia emocjonalne, niepokój, pobudzenie, zaburzenia snu, senność, zmiany libido;
    trądzik, zmiany skórne, świąd;
    migrena;
    zaburzenia wzrokowe.

 

Rzadkie działania niepożądane (występują u 1 do 10 pacjentów na 10 000)

    świąd narządów płciowych, ból podczas stosunku płciowego, pęknięcie uprzednio obecnej torbieli jajnika, bóle narządów płciowych; nietypowe niewielkie krwawienie miesiączkowe;
    zaburzenia uwagi, zawroty głowy, drżenie, dezorientacja, zaburzenia smaku, omdlenia;
    nietypowe uczucie w oku, przekrwienie oczu, światłowstręt;
    pragnienie;
    suchość w gardle;
    pokrzywka.

 
Uwagi:

Preparat należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym opakowaniu, chronić przed wilgocią i światłem.

Ellaone opinia
Ellaone opinie
Ellaone ulotka
Ellaone skład
Ellaone dawkowanie
Ellaone przeciwwskazania
Ellaone cena
Ellaone zamienniki
Ellaone zamiennik
Ellaone odpowiednik
Ellaone tańszy zamiennik
Ellaone czy działa
sex, antykoncepcja ciąża sex antykoncepcja pigułka dzień po dzień po
Rozwiń cały opis i skład produktu »

Opinie o Ellaone

Dodano: 14 Sierpień 2015
Autor: mama Nastolatki
Ocena:
Moim zdaniem te tabletki powinny dalej pozostać tylko na receptę. Ponieważ wtedy nie każdy miałby do nich dostęp. Młodzież może z nich korzystać nie wiedząc o konsekwencjach.
Odpowiedź
Dodano: 02 Maj 2015
Autor: Julka12_22
Ocena:
Kupiłam tę tabletkę tylko raz z obawy przed ciążą. Jednak nie wiem jak ona działa dokładnie, więc nie będę jej stosować w przyszłości. Będę raczej stosować regularną antykoncepcję. Cena nie zachęca do częstego kupowania, poza tym jej zastosowania nie można potwierdzić...
Odpowiedź

Dodaj opinię o Ellaone

Wybierz ocenę i napisz krótkie uzasadnienie.

Wybierz ocenę
Ocena:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]Jak napisać pomocną opinie?

przykład: Napisz nam czy byłeś zadowolony z produktu, jak długo go używasz, jakie są jego plusy, minusy, czy widzisz efekty po jego zastosowaniu oraz czy go polecasz czy też nie. Miło będzie jak napiszesz również ile masz lat i z jaką borykasz się dolegliwością. Twoja opinia jest ważna dla innych użytkowników.
Dziękujemy.
Pozostało 60 z 60 znaków

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

Komentarz do opinii użytkownika
Twoje imię:
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 41 738 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 780 produktów w 204 kategoriach