45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Żylaki kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych to widoczne, wrzecionowate lub workowate, odcinkowe rozszerzenie żyły lub żył układu powierzchownego, związane z ich wydłużeniem się i skręceniem. Żylaki są dosyć powszechną dolegliwością zarówno w Polsce, jak i na świecie. Stosunkowo częściej spotkać je można u kobiet niż u mężczyzn. Najwięcej zachorowań odnotowuje się u osób po 40 roku życia.

Żylaki pierwotne – za ich przyczynę uważa się nieprawidłowości budowy ściany naczynia, czyli niedostatecznej sprężystości włókien kolagenowych. Konsekwencją tego jest nieprawidłowe funkcjonowanie zastawek i rozciąganie ściany naczynia.

Do czynników ryzyka zalicza się:

  • zastój żylny występujący podczas długiego stania (np. fryzjerzy, chirurdzy)
  • zwiększone ciśnienie w żyłach na skutek utrudnionego odpływu (np. ciąża, podnoszenie ciężarów, zaparcia)
  • występowanie żylaków kończyn dolnych w rodzinie

Żylaki wtórne – odpowiedzialna za nie jest niedrożność oraz zakrzepica żył głębokich. Do pozostałych przyczyn zalicza się między innymi przeciążenie krwią żył powierzchniowych lub uszkodzenie zastawek żył głębokich i przeszywających.

Małe, ledwo widoczne żylaki nie stanowią większego problemu. W przypadku gdy jednak choroba trwa długi czas, chorym zaczynają doskwierać takie dolegliwości jak zmęczenie kończyn, obrzęki, zmiany troficzne i owrzodzenia. Bardzo ważne jest wtedy rozpoznanie zaawansowania niewydolności żylnej oraz odróżnienie żylaków pierwotnych od wtórnych.

Najskuteczniejszą metodą profilaktyczną przy tej dolegliwości jest aktywność fizyczna. Zalecane są przede wszystkim długie spacery, pływanie oraz jazda na rowerze. U osób pracujących długo w pozycji stojącej zaleca się przeprowadzanie prostych ćwiczeń mających za zadanie poprawianie krążenie krwi w kończynach dolnych.

Możliwe powikłania:

  • zmiany troficzne skóry zwłaszcza w dolnej części podudzia
  • zapalenie żył powierzchownych lub głębokich
  • krwawienie na zewnątrz, lub pod powierzchnię skóry (siniaki).

W leczeniu zachowawczym stosuje się:

  • unoszenie kończyn dolnych
  • stosowanie różnych środków uciskowych – bandaże, pończochy
  • leczenie farmakologiczne – pochodne kasztanowca, diosminy, a także niesteroidowe leki przeciwzapalne

Leczenie operacyjne ma za zadanie usunięcie żylaków i podwiązanie niewydolnych żył powierzchniowych. Jest jedyną metodą dającą możliwość całkowitego wyleczenia. Ważne jest również uzyskanie jak najlepszego efektu kosmetycznego.


choroby układu krążenia leczenie żylaków powikłania po żylakach kończyn dolnych
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach